החיבור בין השדרן דידי הררי לראש הממשלה נתניהו לא הפתיע את האנשים שמכירים את הררי. לפני כשבוע הודיע מטה הליכוד שהררי יצטרף לצוות בתור יועץ בכיר לראש הממשלה. לי נודע שאפשר להגדיר את תפקידו כיועץ קריאטיבי. אנשים המיודדים עם הררי מספרים שברגע שראו את סרטון גן הילדים בו מתרוצץ נתניהו בקרב פעוטות ומבקש מהם להפסיק להשתולל בחדר, זיהו את טביעת האצבע של השדרן בעל חוש ההומור. 

אבל הקשר בין נתניהו לבין הררי הולך אחורה יותר מאשר קמפיין הבחירות הנוכחי. הררי היה זה שכתב את כל הבדיחות לתכנית מצב האומה לפני כשנה והכין את נתניהו לשידור.

לפני שנה כאשר שודרה התכנית הסאטירית "מצב האומה", מצבו של נתניהו היה מצוין. הסקרים החמיאו. הציבור לא ספר אף אחד בזירה הפוליטית כאלטרנטיבה וכמובן, הימים היו ימי טרום מלחמת צוק איתן, כאשר גם הציבור הימני-לאומי במדינה לא פקפק ביכולותיו של ראש הממשלה ובכוח שיש לו, לכאורה, אל מול החמאס.

בתקשורת התפרסם מידע על כתב התביעה של אב הבית מני נפתלי נגד מקום עבודתו, לרבות נזיפות אמצע הלילה שספג נפתלי בגין רכישת החלב בשקית ולא בקרטון. נתניהו, שהדיר רגליו לחלוטין מן התקשורת הישראלית (411 יום ברצף שלא התראיין בעברית ו/או קיים מסיבת עיתונאים עד לראשית 2014) בחר להדוף את הביקורת גם באמצעות הופעה ארוכה של 20 דקות בתכנית בידור.

מיד בפתח המפגש של נתניהו עם שליין, אלפי, בנאי וגלילי, הציע לו שליין: 

״אתה רוצה לשתות משהו״? שאל שליין.

נתניהו: ״כן״.

״מה אפשר להציע לך?״.

נתניהו: ״קפה הפוך עם חלב משקית״.

״ברור, ברור חלב עם שקית״.

הבדיחה ריככה את הצפייה בתכנית ומכאן והלאה, ללא ספק, זו הייתה הופעה ללא רבב של נתניהו, שנראה נינוח רגוע וזורם עם הבדיחות כולל ההומור העצמי. 

השידור נערך על ידי צוות התכנית (שליין מציין זאת תוך כדי שידור), ונתניהו גם הספיק להעביר מסרים שחשובים לו: 

שרה נתניהו (צילום: Chip Somodevilla, GettyImages IL)
נתניהו הדף את הביקורת נגדה באמצעות ההומור של הררי. שרה נתניהו | צילום: Chip Somodevilla, GettyImages IL

"להיות ראש ממשלה בישראל זה התפקיד הקשה בעולם״ אמר לצוות התכנית ולצופים. ״אבל להיות אשת ראש הממשלה הזה (מצביע על עצמו) זה גם התפקיד הקשה ביותר בעולם. כי משחירים את דמותה של אשתי. פשוט שוכחים שהיא בן אדם. לא מכיר אדם אחד שהיה עומד בכך בגבורה כזו. אבל אני רוצה להזכיר לך משהו. מציירים אותה כנטל. היא לא נטל. היא מקור הכוח שלי. זו האישה שאני אוהב".

בהמשך פנה ראש הממשלה לשליין ועקץ אותו "מי יודע אולי גם אתה תהיה יום אחד אשת ראש הממשלה". שווה אגב לצפות בתכנית כולה. נתניהו נותן שם נאום איראן נוסף, ומסביר מדוע הדבר בנפשו (בלי שמץ של הומור).

ככה ראש הממשלה מקבל החלטות?

פניתי לראות את התכנית הזו שוב, כיוון שנאמר לי השבוע כי הררי הוא הכותב המוכשר של הטקסטים ששודרו באותו הערב. מערכת היחסים בינו לבין ראש הממשלה היא ככל הנראה יותר ארוכה מאשר רק קמפיין הבחירות הנוכחי. יותר מכך, אנשים ששומעים את הררי על בסיס קבוע בחלק מן השידורים שבהם הופיע, סיפרו על השבחים הרבים שהררי חלק לו בשנים האחרונות. פניתי לדוברי הקמפיין של הליכוד. הם לא הכחישו שהררי הוא זה שכתב את הטקסטים והוסיפו: "ראש הממשלה נמצא בקשרי ידידות עם דידי הררי, ומדי פעם מתייעץ איתו".

אולם, הגיע לידי פריט מידע מעניין נוסף. במהלך דצמבר האחרון, באחד הרגעים שלפני שידור באחד ממקומות העבודה של הררי, הוא סיפר לנוכחים בחופשיות על מערכת היחסים הקרובה שלו עם נתניהו. הדברים נאמרו לפני עליה לאוויר, כאשר את הררי אפשר כבר לשמוע במערכת התקשורת הפנימית של האולפן, בחדרי עריכה ועוד.

דידי הררי (צילום: צ'ינו פפראצי)
דידי הררי. מזהים את טביעת ידו בסרטון גן הילדים של נתניהו | צילום: צ'ינו פפראצי

הררי דיבר על המשבר בערוץ 10, שהגיע לשיאו באותם הימים, וסיפר שנתניהו מתייעץ איתו כיצד לפתור את העניין ומתקשר אליו לשאול לדעתו.

״הררי אמר שראש הממשלה התקשר אליו כדי להתייעץ מה לעשות עם ערוץ 10. האם לסגור אותו או לא. ומה הררי חשב על זה״. אומר האדם שהאזין לתיאור. אותו אדם ששמע את השיחה הוסיף, שאנשים אחרים שישבו באולפן באותה העת הגיבו כך: "מה, ככה ראש הממשלה מקבל החלטות? הוא מתייעץ איתך על גורלו של ערוץ שידורים מרכזי?".

אדם נוסף ששמע את הדברים אומר: "זה ממש הזוי שכך נתניהו מקבל החלטות באמצעות התייעצות עם שדרן רדיו, יצירתי ונבון ככל שיהיה. לחשוב שהררי מקבל החלטות שנוגעות להמשך שידורים של אנשים כמו רביב דרוקר או ברוך קרא. זה פשוט מטורף". 

פניתי לצוות קמפיין הליכוד ולדידי הררי תגובה. דובר הקמפיין מסר לי שלהד״ם: ״חד משמעית, לא נכון״. דידי הררי לא השיב לפנייתי. 

טל שניידר, הפלוג הבלוג הפוליטי