ברכת ראש הממשלה לקהילה הגאה (תמונת AVI: לשכת ראש הממשלה)
זוכר שאמרת שצריך לדבר על הנושאים החשובים באמת? | תמונת AVI: לשכת ראש הממשלה

ראש הממשלה נתניהו קיים מפגש נחמד עם משפיעני רשת. נחמד באמת נחמד.

ראיתי את הסטטוסים על הקירות של חלק מחברי העיתונאים (אבישי עברי, שרי רוט) ועל חלק מקירותיהם של בעלי הדעה ברשתות או מובילי ארגונים (שרה העצני כהן, יו״ר ישראל שלי, יותם זמרי, פרסומאי, אביתר גת, פרסומאי וליטל שמש, שדרנית בישראל היום, בעברה פרסומאית ושליחת הסברה). ברור וידוע לי שחלקם, אולי אפילו רובם, כלל לא מצביעי ליכוד. 

העצני כהן סיכמה את האירוע כך: ״הוזמנתי היום לבית ראש הממשלה, תחת הכותרת המשגעת של 'משפיענית רשת' או משהו כזה. עם עוד כמה חברה' משפיענים אבל בעיקר אינטליגנטים ומשעשעים עד מאד. בילינו שעה וחצי בחוץ-בית קפה-בחוץ-חדר המתנה. בסוף פגשנו אותו. את הביבי. היה חביב. די קצרצר ולא ממצה, אבל ככה זה עם ראשי מדינות אני מניחה. לא הספקתי לשאול על ההקפאה ועל נאום בר אילן האיום, לא הספקתי לשאול למה לא משתמשים בנבחרת של הליכוד ולמה לא מבליטים את ההישגים ורק מתמקדים באיראן ודאע"ש, לא הספקתי לברר למה לכל השדים לא תוקפים את יאיר לפיד ונותנים לו לחמוק מתחת לרדאר, לא הספקתי לשאול למה ממשיכים במריבות על בדיוק-אותו-קהל-בוחרים של הליכוד והבית היהודי. אבל היה נחמד. שמעתי שאנחנו חשובים ואנחנו האלטרנטיבה לתקשורת ותמיד כיף לשמוע שאתה חשוב. ואז רצתי לאנשים החשובים באמת: להוציא את הילדים מהגנים״.

חלק מן האנשים שנכחו במפגש ניצלו את הרגע כדי להלל ולשבח: ״העם איתכם, מרחמים על רעייתך. כואבים את הימים הקשים״, ועוד דברי מתק נאמרו במסגרת אחת מחמש השאלות שהועלו. אין לי  בעיה עם זה.  זה טבעי, יש הרבה אוהבים. למה לא. זה היה חלק מן המפגש, שבטח לא היה מפגש בעל מהות עיתונאית אמיתית. 

מצד שני חלק מהנוכחים, בהיותם בכל זאת מחפשי תשובה - הספיקו לשאול שאלות של ממש. העיתונאית שרי רוט מחרדים 10 חידדה בנוגע לאופני ההצבעה של החרדים (ביחס לליכוד), ומשתתפת נוספת (כך לפי רוט) ניסתה להבין מראש הממשלה מה הוא מתכנן לעשות, בהנחה ובאמת ישיג הרבה מנדטים לליכוד, כפי שהוא חוזר ואומר? ונתניהו השיב לה שהנושא המרכזי הוא לחימה בטרור. מאבק נגד איראן.

לגבי העתיד, השיב לה נתניהו - עליה לשאול שאלה אחרת מזו שהיא בחרה ״זה לא רק מה ישתנה אם אנחנו נהיה, אלא מה יקרה אם אנחנו לא נהיה! מה שיכול להשתנות זה שלא נהיה, ואם לא נהיה – כל הסכרים ייפרצו. זו השאלה שאותה אתם צריכים לשאול".

טוב, אז העובדה שאי אפשר לגרור אדם להשיב לשאלות אם אינו רוצה להשיב לשאלות - את זה כבר הבנו משש שנות נתניהו בשלטון. מה לגבי ליידע את הציבור הישראלי - שהוא אינו מוכן להשיב לשאלות?

אני שואלת את השאלות לגבי האין-שאלות, כי ידוע שנתניהו בהחלט מתדרך עיתונאים ופרשנים בדלתיים סגורות. הוא מרים טלפונים, ומשוחח. עוד באותו היום (ג׳), בשעה שקדמה לפגישת מובילי הדעה ברשתות, נפגש נתניהו עם קבוצה משמעותית של עיתונאים לאומיים ועורכי עלוני בתי כנסת. ביום רביעי ישב לצידי דן מרגלית באחד השידורים הטלוויזיוניים ואמר שנתניהו שוחח עמו פעמיים בנושא הנאום בקונגרס. ״שיחה טובה, אדיבה, אך הוא לא הצליח לשכנע אותי״, כך מרגלית. 

כלומר, יש שיחות רקע. אבל אין ראיונות. 

כולם פסולים?

כל העסק לקוח הישר מתוך מדריך הכיס השלם בנושא "איך לעקוף את התקשורת הממוסדת 101". 

הבנו החודש שראש הממשלה חש מותקף על ידי מו״ל אחד מסוים, ארנון מוזס, וכתוצאה מכך כל תאגיד התקשורת הענקי ידיעות אחרונות על כל זרועותיו, הוא פסול-חיתון. בסדר. מה עם שאר העיתונות? קול ישראל, גלי צה״ל, מקור ראשון, הפלוג (!), מעריב, גלובס, דה מרקר, הארץ, ערוץ 10, ערוץ 20, חדשות 2, רדיו ירושלים, רדיו תל-אביב, גלי ישראל, קול ברמה, mako, וואלה וכולי. כולם פסולים? לאף אחד אין שאלות לגיטימיות? אסור במדינת ישראל לשאול שאלה בנושא שוק הגז ומדיניות האנרגיה? או בתחום מערכת הבריאות?

מדוע נתניהו נמנע מראיונות עם עיתונות מרכזית? לא חמש שאלות בזמן קצוב בפטיו בית ראש הממשלה המתפורר. ולא מפגש מוגבל בזמן עם בלוגרים ועיתונאי רשת. מדוע הוא אינו יושב להסביר את המהלך שלו בקונגרס? מדוע הוא לא מוכן להסביר מה נכשל בתכנית הנדל״ן שלו מ-2011? מדוע לא מסכים לדבר על יוקר המחיה? מדוע הוא חושב שאין זה מחובתו הציבורית גם להשיב לשאלות מגוונות וקשות.

הריאיון האחרון שערך ראש הממשלה היה בראשית חודש ינואר. התשובה לבעיות בשוק הדיור היא אהוד אולמרט. הוא אחראי על הדברים שהתרחשו בכל שש השנים האחרונות. ״ממשלת אולמרט קיבלה החלטה שערורייתית. זה לא שש שנים אלא ארבע שנים. הם החליטו להפסיק בניה ותכנון במרכז. זה הזניק את המחירים למעלה. .. הליכוד הפסיק להיות המפלגה הגדולה. באה מפלגת אווירה...מפלגת השלטון איבדה את השליטה. הוא (לפיד) התעקש להיות ראש קבינט הדיור...״.

ומאז: דממה. כל המועמדים עוברים בין אולפן לאולפן. בין מראיין למראיין. לפיד משיב לשאלות, גם לשאלות לא נעימות. כך גם נפתלי בנט, משה כחלון, יצחק הרצוג. אפילו אביגדור ליברמן שעובר תקופה מאוד לא פשוטה וצועד בשקט מטה למספרים הלא-נעימים של סביב 5 מנדטים משיב למראיינים. כמובן גלאון, עודה, לבני, דרעי, ליצמן, ישי. רק לא נתניהו.

רשמו בפניכם - ראש הממשלה לא התראיין (באופן אמיתי) מזה 43 יום.