ברק אובמה ובנימין נתניהו במהלך ביקור בישראל (צילום: חיים צח לע"מ)
יש סיכוי למפגש? אובמה ונתניהו | צילום: חיים צח לע"מ

תעמולה מובהקת

אין דרך לתפוס את הנסיעה של ראש הממשלה נתניהו לוושינגטון לנאום בפני הקונגרס, אלא כהתערבות בוטה של יו״ר בית הנבחרים, ג׳ון ביינר, בתוך הפוליטיקה הישראלית. חודש וקצת לפני בחירות, באמת? יש להם את זה ביותר בוטות? הרי מדובר בנושא האיראני שנמצא על הפרק כבר שנים ולא ירד מסדר היום גם בשנים הקרובות. בכל שבוע יכולה להיות התפתחות מסוימת. הפעם זה הדד ליין השלישי במספר להסכם בין איראן לבין המעצמות, והדרישה של הרפובליקנים לסבב סנקציות מחודש, מהלך שעליו כבר התקבלה הודעה מן הבית הלבן שיחסם באמצעות וטו.

התוצאה היא אם כן כפולה. ביינר יקבל את המנה הפוליטית הנחוצה לו כדי להתעמת עם אובמה. נתניהו יקבל מן הצד השני, את הסיוע הנחוץ כדי לשבץ קטעי מחיאות כפיים בקונגרס בשידורי התעמולה שלו. למעשה, המהלך כה מוזר, שיו״ר ועדת הבחירות עוד עשוי לקבוע שאין לשדר את הנאום בקונגרס בשידור חי בהיותו תעמולת בחירות מובהקת. ועוד שאלה מעניינת: מה יעשה הנשיא ברק אובמה עם האורח בעיר?

משה כחלון בסיור בשוק מחנה יהודה עם יואב גלנט ומייקל אורן (צילום: תמיר ברגיג)
משה כחלון בסיור בשוק מחנה יהודה עם יואב גלנט ומייקל אורן | צילום: תמיר ברגיג

מנדט בסכנה

ממטה כחלון שלחו היום הודעה לתקשורת עם תגובה לאירועי היום ולפיגוע בתל-אביב. בלשון ההודעה הוסיפו מידע על שאלה שעיתונאים הפנו לכחלון במהלך סיור בשוק מחנה יהודה בנוגע לאיחוד אפשרי עם יש עתיד של לפיד ולכך השיבו: "אני שומע את הספינים ואני רוצה לומר בפשטות. אנחנו רצים לבד עד הסוף".

לא לחינם העיתונאים שואלים. הקרבה הרעיונית בין שתי המפלגות, המחזרות על קולות המרכז, גדולה. למעשה, העובדה שכחלון - עוד לפני שרשם את מפלגת כולנו - מיהר לחתום על הסכם עודפים עם "ישראל ביתנו" הובילה להרמת גבה. עכשיו, כשישראל ביתנו מתרסקת בסקרים וקיימת אפשרות שהמפלגה לא תעבור את אחוז החסימה, האם לא כדאי למשה כחלון לבצע חישוב מחדש בנוגע לאותו הסכם עודפים? מצד אחד, לפיד פנוי לחתימת הסכם. מצד שני, אם ישראל ביתנו לא תעבור את אחוז החסימה - אז הסכם העודפים עם "כולנו" יפקע ומפלגתו של כחלון עשויה להפסיד עוד מנדט.

שירה מיסטריאל בהפגנה עם מיכאל בן ארי (תמונת AVI:  Photo by Flash90, פייסבוק)
שירה מיסטריאל בהפגנה עם מיכאל בן ארי | תמונת AVI: Photo by Flash90, פייסבוק

לא כל כך צעירה

עם הצבת של שירה מיסטריאל במקום 10 ברשימת ישראל ביתנו לכנסת, וחשיפת כל כתביה העשירים והמגוונים בעמודי הפייסבוק שלה, היו מי שקפצו לגונן עליה. "היא כתבה את הסטטוסים לפני יותר מארבע שנים", "הייתה די צעירה". אלה היו חלק מן התגובות. ובכן, הנה וידאו של מיסטריאל משתתפת בהפגנה בראשות מיכאל בן-ארי בחודש יוני השנה (אחרי חטיפת שלושת הנערים) ובה, כהרגלו של בן-ארי, מסרים קיצוניים נגד ערבים באשר הם ערבים.

לא שאני חושדת בשר החוץ אביגדור ליברמן שתכנן עבור מיסטריאל  חלק משמעותי ביישום התכנית המדינית שלו, אבל לכל הרוחות, איך הוא מצפה שמישהו יקח את מסרי המתינות ו"אני המבוגר האחראי היחיד בסביבה" ברצינות, כאשר הוא משלב ברשימתו לכנסת מועמדת כזו עם רקע גזעני מובהק ושנאת ערבים יוקדת בעיניים.

(צילום וידאו: סוכנות תצפית. תודה לאמיר חצרוני על ההפנייה)

משחקי קואליציה

וממתק אחרון לקינוח: "מי יודע" - אתר אינטרנט מומלץ בחום לביצוע והתנסות במשחקי הרכבת קואליציה ובחינת גרפים של סקרים, מפלגה אחת מול שניה כדי לראות מגמות. כנסו כנסו. אני צירפתי את האתר הזה לפייבורטיים שלי למערכת הבחירות.

טל שניידר, הפלוג הבלוג הפוליטי