השר גלעד ארדן, בכנס פעילים בקרית גת 23 בפברואר, 2015 (צילום: טל שניידר)
השר גלעד ארדן, בכנס פעילים בקרית גת 23 בפברואר, 2015 | צילום: טל שניידר

אחרי סיורים אצל מנואל טרכטנברג בכוכב יאיר ויאיר לפיד בכפר סבא, נסעתי לפני כמה ימים לשמוע את גלעד ארדן בקרית גת. חסר לי עוד משה כחלון בשביל להשלים את סדרת שרי האוצר בפוטנציה. למען האמת, גלעד ארדן לא הכריז על עצמו כמתאים לתפקיד שר האוצר וראש הממשלה נתניהו לא אמר לו או רמז לו שזה הכיוון - ואני על דעת עצמי, מתוך רצון לחפש את השיח הכלכלי בליכוד, ניסיתי לברר אצל ארדן או אצל ישראל כץ, לאיזה חוג בית/מפגש/אירוע אפשר להגיע ואחרי שאף אחד לא השיב לתחינותיי, שינעתי את עצמי על דעת עצמי למפגש עם פעילי ליכוד באזור. 

עוד בבחירות:

הקודקוד של האירוע היה מיקי זוהר, מי שעומד להיות חבר כנסת ממש בקרוב. מן השיחה שלי איתו בסיום האירוע, היה ברור לי שהוא עדיין לא קולט את היום שאחרי (הפיכה לח״כ), וממוקד כל כולו בקמפיין. למען האמת, התקציב שלו להפעלת הליכודניקים בדרום הארץ הוא מאוד מוגבל. זוהר לא רצה לנקוב במספרים, אבל הוא אחראי על כל קמפיין הליכוד בכל המרחב הדרומי של המדינה (אכן, זה כולל את קרית גת, באר שבע, ערד ואפילו עד אילת) ומדובר בסכום של ״מאות אלפי שקלם בודדים״. 

זה הסכום שמפלגת השלטון מקצה לאירועי בחירות בימים אלה, לשינוע בוחרים, לתשלום לפעילים כדי שיתקתקו את יום בחירות, להסעות יום בחירות ועוד. לא פלא שאירוע הבחירות, במעין אולם חתונות סמוך לתחנת הרכבת של קרית גת, היה נראה דליל ושומם. 

להגנתם של אנשי הליכוד בדרום יאמר - ראש הממשלה ערך כנס בחירות גדול ב 5 בפברואר. האירועים הללו סגורים בפני התקשורת, לא מודיעים עליהם מראש ולכן אין אף דיווח עיתונאי על התרחשותם. כל מה שיש הוא דיווח באתר הליכוד. אין לי מושג כמה אנשים היו שם ועד כמה הצליח ראש הממשלה לשכנע את פעילי הליכוד בהמוניהם לתמוך בו ולשכנע את כל מי שהם מכירים לתמוך בו. 

ומכיוון שנערך אירוע בחירות גדול, הכנס של גלעד ארדן אליו הלכתי, נועד להיות רק שיח עם פעילים מרכזיים באזור. ובכל זאת: מצוקת התקציב וההסעות מורגשת. בחוץ, תוך כדי השיחה עם זוהר, כשאני מנסה להבין איך לוקחים ״מאות אלפים בודדים״ (זוהר לא היה מוכן לנקוב במספר, אבל אני חושבת שזה ככל הנראה 200 אלף שקל) ומתארגנים על הסעות וסיוע לאוכלוסייה להגיע לקלפי, אמר אחד הנוכחים בשיחה (פעיל ליכוד שהצטרף אלי ואל זוהר לפטפטת): ״מה אתם לא מבינים שאת שיכון חב״ד ואת שיכון ... (לא זוכרת את השם), יהיה צריך להביא לקלפיות. אלה הם שיכונים שרמת המחייה שם נמוכה, לאנשים אין רכבים, ואפילו שיש תחבורה ציבורית חינם ביום בחירות, יהיה צריך להזכיר להם ולהסיע אותם...״.

זוהר הגיב: ״אצלנו הליכודניקים אנחנו סומכים על הרגש והתחושה האידיאולוגית שתשנע אנשים לקלפיות״.

בהמשך השבוע שוחחתי עם בכירים בליכוד אשר הביעו דאגה בנושא ארגון יום בחירות. ״עם ישראל מגיע לקלפיות, ורבים רבים לא יודעים למי להצביע ואז יש דינמיקה של עמידה בתורים. כולם מדברים עם כולם, ואם יש אוירה עוינת לליכוד ושיח שלילי בנוגע להעדר התכנית הכלכלית שלנו ובנוגע לכך שאכזבנו, יום בחירות יכול להוות קריסה עבורנו. העובדה שלא יהיה לנו מספיק כסף בדרום כדי לממן פעילים שיתרוצצו וישכנעו אנשים בכניסה לקלפיות, היא בעוכרנו״.

להיכן הולך תקציב הבחירות של הליכוד?
בכיר: ״אני רק יכול לנחש, כיוון שלא מערבים אותנו בהחלטות. אבל הכסף מופנה ליועצים, ניו מדיה, תעמולה, סרטונים. הליכוד גם משלם מחיר על ייבוש השטח במשך כל השנים האחרונות״.

 

 

תטפלו בתקשורת

בחזרה לאירוע עצמו. כמו במקרים רבים החלקים המעניינים מגיעים לעיתים דווקא מן השאלות של הקהל. לליכוד יש בסיס כוח יציב של תומכים, אשר הצביעו ויצביעו תמיד ליכוד. אך אחד התומכים הקבועים, קם ושאל את ארדן, מה עליו להסביר לאנשים מחוץ למעגל המידי שלו, בנוגע לנושא הכלכלי: ״חברים שלי היום שואלים אותי, מפלגות אחרות יש להם תכנית איך להוריד את יוקר המחיה, איך לצמצם פערים.... שואלים אותי על הליכוד ואני לא יודע מה לענות להם״. 

ארדן השיב לו שתוך יום-יומיים הליכוד יפרסם מצע או תכנית כלכלית כתובה (האירוע היה ב-26 בפברואר. נכון לשעת כתיבת שורות אלה לא התפרסם שום מצע).

אדם אחר מן הקהל היה מוטרד מכלי התקשורת: ״אתה מוכשר שאתה עומד מול התקשורת... הכל מתחיל ונגמר עם התקשורת. חייבים לעשות לזה סוף... תחשבו על רעיונות לטפל בזה זה לא יכול להיות. הציבור נחשף רק לרעל שמציפים לציבור״.

ארדן השיב לו: ״מבין את התסכול שלכם ממה שאתם רואים אבל מה לעשות רוב התקשורת היא בבעלות פרטית. אותי זה מאוד מצער, שלא מביאים את מכלול העמדות״.

הציבור כל כך כועס על העיתונאים ועל העיתונות. ואותו צעיר רוצה ש״יעשו כבר משהו עם זה״. אולי במקום להגיד לכל אנשי הליכוד ״תהיו כחלונים״, הסיסמה שהתרוצצה בקמפיין הליכוד ב 2013, צריכים שם להתחיל להגיד לציבור הרחב: "תהיו עיתונאים. תקימו כלי תקשורת ותדווחו"? רעיון יצירתי. 

טל שניידר, הפלוג הבלוג הפוליטי