"הסרטון מסית לאלימות". זועבי ודנון (צילום: חדשות 2)
בחר במטרה הכי שולית. דני דנון וחנין זועבי | צילום: חדשות 2

זה הכל, דני?

הוא מועמד לראשות מפלגה מובילה, הוא טס 17 פעמים לחו״ל באמצעות מימון זר לארה״ב, ב 4 השנים האחרונות, הוא אלוף גיוס התרומות בכסף זר, הוא ממוקם בדירוג 104 (מתוך 120) בדירוג המשמר החברתי  בנוגע לעבודתו הפרלמנטרית, הוא חבר במפלגת השלטון - ובסוף מה הוא עושה עם כל העוצמה, המעמד והכסף הנ״ל? מתמקד בחברת כנסת אחת, חסרת סמכויות משולי האופוזיציה. ח״כ דני דנון.

מוסר השכל

מרתק להאזין לשיחות סוקרים עם מצביעים פוטנציאלים

שלוש חברות כנסת בליכוד נאבקות על מספר מקומות משוריין מצומצם בפריימריז של המפלגה ביום רביעי הקרוב. שמורים להן מקומות 15 ו-25 (אישה חדשה) וזאת במידה והנשים לא הצליחו להשיג תמיכה של מתפקדים במיקום הגבוה מכך. מאחר וקיימת סבירות שלפחות אחת משלוש חברות הכנסת של הליכוד - מירי רגב, גילה גמליאל וציפי חוטובלי - תוצב בעשיריה הראשונה (כתוצאה מפופולריות בקרב המתפקדים), וחברת כנסת שניה תוכל להגיע למקום 15 הרי שרק חברת כנסת שלישית עשויה להידחק אל מחוץ לרשימת הליכוד. מקום 25 שמור לאישה חדשה, שאינה מבין חברות הכנסת המכהנות. הלחץ, אם כן, גדול. 

אך מדוע הנשים צריכות להיאבק זו בזו על מקום ברשימה? למה אין מספיק שריונים לנשים, כדי להקל עליהן (וזאת עד ליום שבו הגופים הבוחרים בליכוד יהיו שוויוניים או עד שיושג יותר שוויון בין המינים וניתן יהיה לבטל כלל את השריונים).

כאמור, אם חברות הכנסת המכהנות יצליחו לשכנע את מתפקדי הליכוד (מרביתם גברים באופן מובהק) שהן ראויות למספר קולות גבוה יותר, אולי ידורגו במקומות גבוהים ממילא. למרבה הצער, מציאות החיים מלמדת שנשים לא מצליחות לזכות בקולות רבים של מתפקדים. מפלגת הליכוד, במובן הזה, מפגרת אחר המפלגות האחרות שמעניקות יותר שריונים לנשים או יוזמות בעצמן רשימות ריץ-רץ׳ ו/או מינימום של 40 אחוז

מן השיחה הטלפונית של הסוקרת עם מתפקד הליכוד עולה שהוא תומך בדני דנון לראשות הליכוד וגם שהוא לא רוצה לראות באף אחת משלוש חברות הכנסת המכהנות ודווקא תומך במועמדות של בחורה צעירה ופחות מוכרת, שרן השכל, פעילת זכויות בעלי חיים אשר מגדירה את עצמה "ליברלית, ליכודניקית ומהפכנית". 

על השכל שמעתי כבר מכמה מתפקדים שונים בליכוד. אומרים שהיא צעירה מרשימה מאוד. לצערי, הכניסה בסערה לתוך מערכת בחירות תוך זמן קצר וכשהליכוד מקצרים טווחים ומקדימים את הפריימריז, לא מאפשרת להיחשף ולהכיר מועמדים. השכל צריכה לעשות מאמצים אדירים כדי להשיג חשיפה ולפענח את השכנוע של 95 אלף איש. 

עוד בנושא הנשים בליכוד: אנשים מתוך הליכוד מדברים על כך שראש הממשלה, מודע לבעייתיות שבהעדר הנשים ברשימת הליכוד ועשוי להשתמש בשריונים האישיים שלו במקומות 11 ו-23 לשיבוץ נשים כדי שרשימת הליכוד לא תהיה (כמעט) על טהרת גברים.

שחמט

איך ידע אבי בניהו לפני שבוע שדווקא משה ליאון עומד להיות שר בכיר? האם הוא גם ידע באיזה מפלגה הוא יקבל מקום? והאם ידע אז ויודע גם היום בוודאות שאותה המפלגה תעבור בטוח בטוח את אחוז החסימה? ושבכלל אין שום ספק קל שבקלים שהמפלגה הזו תהיה חלק מן הקואליציה? לפעמים אני מרגישה שיש אנשים בציבוריות הישראלית הסבורים שזה הכל משחק. לוח שחמט הפרטי שלהם ושהם רק צריכים להזיז כמה חיילים לכאן או לשם. 

טל שניידר, הפלוג הבלוג הפוליטי