אלי מויאל, אלי קורנפלד, אלי מלכה ועידן מויאל (צילום: רן מלמד)
אלי מויאל, אלי קורנפלד, אלי מלכה ועידן מויאל אחרי פגישה עם לבני והרצוג, מחוץ למטה המחנה הציוני | צילום: רן מלמד

אלי מויאל, ראש עירית שדרות לשעבר, אלי קורנפלד, ראש חוג דרכך-דרכנו בליכוד, וד״ר אלי מלכה, אחד מן הדמויות הליכודניקיות הבולטות באשקלון, יצאו היום (ג') לפגישות פוליטיות במטות המפלגות השונים. אחרי פגישה משותפת עם יצחק הרצוג וציפי לבני, התיישבו אנשי הקבוצה בבית קפה באזור מטה הבחירות של המחנה הציוני ברחוב יגאל אלון ונתפסו במקרה בעדשת המצלמה של רן מלמד. משם המשיכו חברי הקבוצה לפגישה עם משה כחלון במטה מפלגת כולנו, גם הוא ממוקם ברחוב יגאל אלון והם כעת שוקלים את המשך המסע ומתכננים פגישות אפשריות עם נפתלי בנט ויאיר לפיד.

עוד בבחירות:

אחרי שנשלחה אלי התמונה, הרמתי טלפון למויאל כדי לשאול לפשר הסיבוב הפוליטי. הנה מה שמויאל אמר לי:

״אני אוהב את הליכוד. אכן הייתי קודם אצל הרצוג ולבני ונפגשנו עם שניהם. אחרי ששמענו אותם, אנחנו עכשיו ברגע זה מדברים איתך בטלפון מן המטה של כחלון. אנחנו רוצים לשים לזה סוף. אולי עם ישראל יבין שפה זה מדינה דמוקרטית וכל אחד יכול לבחור מה שבא לו״.

תיפגשו גם עם זהבה גלאון?
״לא. לא ניפגש עם גלאון. אולי ניפגש גם עם לפיד. עוד לא החלטנו על זה. התחלנו את המהלך היום, ואת ממש תופסת אותי בכניסה לכחלון. אנחנו מחכים לו, הוא עוד לא הגיע״.

״אתה החלטת לא להצביע ליכוד הפעם?״
״אני נולדתי בליכוד. בחיים לא בחרתי משהו אחר. אני חי במדינה הזו והפעם אני לא יכול, לא אצביע להם״.

איך התרשמת מהרצוג ולבני?
״כולם ציונים. כולם מן העם שלנו. אני לא מקבל החלטה במי אבחר עדיין. אני בא לשמוע. זה לא איזה מסע מאורגן. אני לא איזה עמותה. אני לא מפלגה. אני לא רוצה תפקיד. אני רוצה פנים אחרות. אני לא שונא אף אחד. אחרי הדוח הזה שעומד לצאת (דוח מבקר המדינה בנושא עליית מחירי הדיור - ט״ש), זו סטירת לחי למדינה, לנו כליכודניקים. אנחנו שתמיד היינו הכי חברתיים. זו בושה וחרפה. מישהו צריך לשלם את המחיר על זה. אנחנו נתנו לליכוד מנדט כדי שהם יהיו חברתיים. צריך להבין - אני לא מתמודד בפוליטיקה. אני לא אהיה חבר כנסת. אני אזרח שאכפת לו. מעניינת אותי רק המדינה. אם הליכוד הצליח להביא אותנו למצב חברתי כל כך קשה אז אני לא יכול לבחור ליכוד״.

יצחק הרצוג וציפי לבני בסיור בעוטף עזה (צילום: ap)
"ציונים. מהעם שלנו". יצחק הרצוג וציפי לבני | צילום: ap

אתה עוזב את הליכוד היום?
״לא. אני חבר מרכז. לא עוזב את הליכוד. ולא הולך לשום מפלגה אחרת, אבל אני רוצה שאנשים יבינו שלליכודניקים יש יכולת חשיבה עצמאית. אני מאמין בליכוד ובחיים לא אעזוב את המפלגה. אני חושב שמנהיגיו של הליכוד הם האשמים הבלעדיים. הם הכשילו את הרעיון של הליכוד. אנחנו אנשים חברתיים, איפה נשמע דבר כזה שמחירי הדיור הוכפלו כך תוך כמה שנים? הם קפיטליסטיים שמכרו לנו את עצמם כחברתיים". 

"כולנו רוצים שלום וכולנו דומים"

אלי קורנפלד, גם הוא אחד מן הקבוצה שיצאה לפגישות במטות. קורנפלד הקים לפני כשני עשורים את החוג ׳דרכך דרכנו׳, שמטרתו בשלב הראשוני הייתה לתמוך בנתניהו ולהריץ אותו לבחירות. הוא נותר תומך של נתניהו במשך שנים רבות, אבל לא בשנים האחרונות. בפריימריז האחרונים, בדצמבר 2014, היה קורנפלד מבין האנשים שעתרו נגד מוסדות הליכוד וניסו לשנות את תאריכי ההתמודדות כשהוא יוצא נגד האופן שבו מתנהלים הדברים בצמרת התנועה. 

״אני ליכודניק בנשמה״, הוא אומר.

אז למה הלכת להרצוג?
״באתי לבדוק אם הם ציונים״.

מה מצאת?
״שהם עם ישראל. כמו כולנו. כולנו רוצים מדינה וכולנו רוצים שלום וכולנו דומים. עכשיו אנחנו אצל משה. זה הילד שאנחנו גידלנו אותו לאורך השנים. באתי לבקר אותו״.

מכאן אתה הולך ללפיד?
״אני מעריך אותו. אולי אני אלך גם אליו״.

החלטת לא להצביע ליכוד?
״אנחנו אנשים פוליטיים. את כל החיים שלנו נתנו לליכוד. ואנחנו מרגישים שחל שינוי בעם ישראל, אבל הליכוד הוא לא אותו ליכוד של פעם. אני עדיין לא קיבלתי שום החלטה. הדרך עוד רחוקה. אני פשוט יודע שיבוא היום ואני אצטרך לעזור לשקם את הליכוד. אני אהיה הראשון להתגייס לשקם״.

אתה פנית בעתירות נגד הליכוד, יחד עם פייגלין. אתה מזוהה איתו?
״חס וחלילה. אין לי שום קשר אליו״.

מה עם נפתלי בנט, הוא גם בסיור שלך?
״כן. אני רואה בו אדם ראוי ואני אשתדל ללכת גם אליו״.

טל שניידר, הפלוג הבלוג הפוליטי