יאיר לפיד (צילום: ap)
יצליח לגייס את תמיכת ראשי הסיעות? יאיר לפיד | צילום: ap

"נצטרך להגביל עוד יותר את מספר השרים בממשלה", אמר אתמול יאיר לפיד ביום רביעי בפני תלמידי תיכון ברעננה. "וגם להוביל תיקון לחוק כך שכהונת ראש ממשלה תוגבל לשתי קדנציות".

במערכת הבחירות הקודמת, אחד הדגלים הבולטים של לפיד היה הגבלת מספר השרים. הוא התעקש על כך במהלך המשא ומתן הקואליציוני ואכן הצליח לכופף (כמעט) את כולם לכך. עושה רושם שהפעם יהיה לו קשה יותר. הסיבות: מספר המנדטים הצפויים לו עשוי לצנוח וגם מבנה הקואליציה והריבוי הצפוי של הסיעות יקשו עליו ועל אחרים להגיע למספרים סבירים.

באשר להגבלת תקופת הכהונה, זה אכן מהלך נחוץ ביותר, ויש לקוות כי כל שאר ראשי הסיעות יתמכו בכך. מדינה דמוקרטית חייבת לרענן את שדרת ההנהגה. שתי קדנציות מלאות או שבע שנים, הארוך מבין השניים, אמורות להיות מספיק זמן. בדיוק כפי שהיה כלול בחוק יסוד הממשלה בעבר. 

נמתין לכנסת ה-20  ונראה אם לפיד יתמוך בהצעת חוק שמנוסחת כך בדיוק, שהוגשה כבר על ידי חברת הכנסת מרב מיכאלי.

אלדד יניב במאהל האוהלים
יש כבר עצומה. אלדד יניב

יניב עשה שינוי אמיתי?

בקרב קבוצות פעילים סגורות של במפלגת העבודה, בין השאר בקבוצה המכונה "ראשי סניפי ומזכירי סניפים", נערך דיון סוער בימים האחרונים בנוגע למועמדותו של אלדד יניב. פעילי מפלגה בולטים מסתייגים, בלשון המעטה, מן ההצטרפות שלו. הם מנסים לקרוא לחברי המפלגה שלא להצביע לו ואפילו פתחו עמוד עצומה: ״איננו מאמינים כי אדם אשר הודה בפני כל עם ישראל כי היה עד למעשי שחיתות וטרם נתן על כך את הדין מול רשויות החוק, אכן עשה שינוי כיוון אמיתי! קיימות תלונות שלכאורה מר יניב לא שילם לעובדים ממערכת הבחירות הקודמת, בה התמודד ברשימה נפרדת, האם זה פרסום אשר מפלגת העבודה צריכה להתמודד עימו במידה ותאשרו לו להתמודד״. בינתיים כ-45 איש חתמו על העצומה.

אלדד יניב מסר בתגובה: "במפלגה דמוקרטית כל אחד ואחת זכאים לדעתם".

יצחק בוז'י הרצוג (צילום: מנחם רייס)
מתחרה שקל להביס? יצחק הרצוג | צילום: מנחם רייס

נתניהו רק נגד הרצוג

אצל נתניהו מנהלים קמפיין מעל הראש של לפיד, בנט או כחלון. ההודעות מטעם מטה הבחירות יוצאות אישית נגד הרצוג, אבל רק נגד הרצוג. כל מי שהתבטא אתמול (ד׳) בנוגע למהלך בבית הדין של האיחוד האירופי (כלומר, כולם) לא קיבל שום התייחסות מטעם נתניהו. רק הרצוג.

מצד אחד, זה לכאורה מיצוב נוח להרצוג שרוצה להיות ראש בראש מול נתניהו. עד לפני שבועיים מי ספר אותו בכלל, ועכשיו אפילו בסקרים האישיים של התאמה לראשות רואים בו את המועמד הבולט מול נתניהו. מצד שני, העובדה שנתניהו מתייחס רק אליו כיריב היחיד מרמזת שנתניהו רוצה בהרצוג כמתחרה המרכזי, כי אותו (לפחות לפי נתניהו) יהיה לו קל להביס. התמודדות עם כחלון ובנט שמאיימים עליו מימין קשה יותר. אז עדיף להתעלם מהם.

כך לדוגמא, תקף אתמול הרצוג את נתניהו על ההתפתחויות באירופה: ״הצעד של מדינות אירופה ראוי לגינוי, אך זה לא גורע מהאחריות של נתניהו למפולת המדינית הפוגעת במדינת ישראל. ביבי נכשל בתחום המדיני ונכשל בתחום הכלכלי".

מטה הליכוד בתגובה: ״חוסר הנסיון של בוז׳י הביאו אותו להגיב בצורה נמהרת וחסרת אחריות לאומית. מן הראוי שיתייצב מול אירופה שמכירה בחמאס ומול החרם על ישראל. במקום זאת הוא תוקף את ראש הממשלה נתניהו, אשר אינו נכנע לתמיכה האוטומטית של אירופה בפלסטינים, ואינו מתפשר על האינטרסים הבטחוניים של ישראל״.

טל שניידר, הפלוג הבלוג הפוליטי