ישי ודרעי. אחד עממי, השני אליטיסטי? (צילום: אהרון והב, ערוץ 24)
אריה דרעי ואלי ישי בפגישת פיוס בכנסת. יחזירו את המצביעים? | צילום: אהרון והב, ערוץ 24

הפילוג בש"ס בין אריה לדרעי לאלי ישי, שהפך לקרב בין רשימת ש"ס לרשימת "העם איתנו" מעייף את ציבור המצביעים, על פי עדויות בשטח. אלה מואסים במי שמנהל מלחמות פנימיות במקום לדאוג לציבור שולחיו. מצביעי ש"ס רבים מעידים שהם יעניקו את קולם דווקא למי שדאגה לא להתערב: יהדות התורה, שצפויה להפוך למפלגה החרדית הגדולה ביותר בכנסת הבאה.

"נמאס לנו מההתנהלות של דרעי ושל ישי שכל אחד חושב על טובתו האישית ולא על טובת הציבור הספרדי". מצהיר פעיל שטח ותיק של ש"ס בדרום הארץ. "'ביהדות התורה' הוכיחו שהם דואגים לכל הציבור החרדי ללא הבדל של ספרדים ואשכנזים והם יקבלו את הקולות שלנו".

פעילי שטח מביאים כדוגמה לשבר את ההפסד של ש"ס בבחירות לרשויות המקומיות. בעיר אלעד, שמונה כ-42 אלף תושבים ונחשב למעוד חרדי-ספרדי, נבחר ישראל פורוש, מועמד אשכנזי, במה שנחשב לסנסציה.

"אני הצבעתי לש"ס כל השנים אבל כשראיתי את הבלאגן בש"ס ואיך ראש עיר לא ספרדי, אשכנזי חרדי מיהדות התורה דואג לעיר וכלל תושביה אני מעדיף להצביע ליהדות התורה", אומר תושב אלעד, גם הוא פעיל בש"ס. "המפלגה המאיסה עליה את הציבור הספרדי-חרדי. ליהדות התורה יש קבלות. מאז שהמר"ן, הרב עובדיה יוסף הסתלק מהעולם ש"ס מפוררת ומפורקת".

סיעת יהדות התורה, ארכיון (צילום: החדשות)
סיעת יהדות התורה. שמחים למנדטים, מודאגים מכוחו של המחנה החרדי | צילום: החדשות

"יש המון דיבורים על זה, גם בקבוצות וואטסאפ וברחוב החרדי", מאשר כתב 'כיכר השבת', ישראל כהן. "חשוב לזכור שבעבר הרב ישראל אבוחצירא, 'הבבא סאלי', הצביע כל חייו ל'אגודת ישראל'. הפילוג יעשה רק רע לש"ס וכפי שזה נראה עכשיו לראשונה יהדות התורה תהיה המפלגה החרדית הגדולה בכנסת. אפשר לראות שמבחירות לבחירות הכוח שלהם עולה בעוד שכוחה של ש"ס נחלש".

בבחירות 2009 קיבלה יהדות התורה 147 אלף קולות. בשנת 2012 זינקו המספרים ל-195 אלף קולות. על פי סקרים רבים שנערכו באחרונה יהדות התורה זוכה ל-8 עד 11 מנדטים.

"יש מגמה כזו של מצביעי ש"ס, שהם 'בני תורה' שהצהירו שיצביעו לטובתנו", טוען גורם בכיר ב"יהדות התורה", אבל ממהר לצנן את ההתלהבות. " אנחנו מקבלים תמיכה גדולה יחסית לבחירות האחרונות מקרב מצביעי ש"ס, שזה אמנם מחמיא מבחינתנו אבל גם לא דבר שיועיל לגוש החרדי בכנסת. אם ש"ס ואלי ישי לא יעברו את אחוז החסימה הדבר יפגע בגוש החרדי בכנסת". במפלגה שקלו להכניס לראשונה בתולדותיהם נציג ספרדי במקום ריאלי לרשימה, אולם הרעיון נגנז בזריזות.

גורם בש"ס טוען מנגד, כי אינו מכיר את המגמה הזו של מעבר מצביעים ליהדות התורה. מנגד, הוא ציין, כי נעשים מאמצים באמצעות רבנים לגרום לבני תורה ספרדיים להצביע לש"ס ולא לשותפתה-יריבתה האשכנזית.