יריית הפתיחה של מערכת הבחירות לכנסת ה-25 תהיה עם הבחירות לראשות מפלגת העבודה. אלו הן הבחירות הראשונות שיתקיימו במערכת הבחירות הנוכחית, ויו"ר המפלגה, מרב מיכאלי, כבר מבצעת מהלכים שיסייעו לה להבטיח את המשך שליטתה במפלגה.

בתקנון שהוציאה לאחרונה מיכאלי נחסמת לחלוטין כל אפשרות שגורם חיצוני יתמודד מולה בבחירות. המהלך נועד לוודא חסימה של גנרלים, ביטחוניסטים ולמעשה כל אדם שאינו רשום במפלגה בחצי השנה האחרונה – מאז ינואר 2022.

במפלגת העבודה ובסביבת מיכאלי מבהירים כי לא מדובר במהלך חריג, וכי מאז ומעולם היה מקובל שתהיה לכל מועמד תקופת הכשרה במפלגה. הם הוסיפו כי הדבר שונה בתקופת כהונתו של עמיר פרץ כיו"ר המפלגה – אז הוא ניסה לחסום אותה מלהיבחר, וכעת היא "מחזירה עטרה ליושנה".

הבחירות לראשות מפלגת העבודה ייערכו באמצע החודש, ואם מיכאלי תיבחר היא צפויה להיות האדם הראשון מאז שנות ה-80 שמבטיח את כהונתו כיו"ר המפלגה בפעם השנייה ברציפות. לאורך השנים האחרונות רווחה במפלגת העבודה תופעה נרחבת של סכינאות והדחת המנהיגים המכהנים – ולפי שעה נראה כי מיכאלי בדרך להבטיח את המשך כהונתה.

הבחירות לראשות מפלגת העבודה מגיעות על רקע קריאות של גורמים שונים במחנה המרכז-שמאל לאנשי המפלגה לשקול איחוד עם מרץ, בשל החשש כי מפלגת מרצ לא תעבור את אחוז החסימה בבחירות הקרובות. בתוך כך, בימים האחרונים הודיע השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, שבבחירות לכנסת ה-24 דורג במקום השני ברשימת המפלגה, כי לא יתמודד על ראשות המפלגה, והביע תמיכה במיכאלי.