בשני הגושים ממשיכים במאמצים לנסות ולהגיע אל המנדט ה-61. ראש הממשלה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לוטש עיניים ל-2 המנדטים של איילת שקד והבית היהודי, בעוד שנתניהו מודאג מחצי המנדט החרדי שלא מתכוון להצביע. הנקודות שיכולות להטות את הכף הן אחוזי ההצבעה בכלל, ובחברה הערבית בפרט. אלה המהלכים האחרונים בהחלט של המפלגות.

בחירות 2022 | סיקור N12:

המנדטים של איילת שקד על הכוונת

אחד מהמאמצים האחרונים של לפיד הוא הבאת מצביעי הבית היהודי לקלפי - בניסיון למשוך אל יש עתיד את 2 המנדטים של שקד. לפיד אומר שמסקרי עומק עולה כי חלק ממצביעי ימינה מביעים שביעות רצון מתפקודו כראש ממשלה, ומכאן ההסבר לציוץ שלו אתמול: "אני אף פעם לא האמנתי שישראל מחולקת ל'אנחנו' ו'הם'. כולנו אוהבים את המדינה, כולנו פטריוטים וציונים ורוצים לחיות פה ביחד. אני פונה מפה למצביעים שלא הצביעו לי בעבר ומבקש מכם הזדמנות לעבוד יחד אתכם".

 

לפיד פונה למצביעים של שקד בלית ברירה - בשל החשש שמשיכת מצביעים מהשמאל תוביל את מפלגות העבודה ומרצ אל מתחת לאחוז החסימה. מסיבה זו הוא נוהג כך, תוך ניסיון נוסף "לשתות" מצביעים מהמחנה הממלכתי של בני גנץ.

בני גנץ ואיילת שקד (צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות, פלאש 90/ הדס הרוש, חדשות)
בני גנץ ואיילת שקד על הכוונת של לפיד | צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות, פלאש 90/ הדס הרוש, חדשות

הביקורים בחברה החרדית והמאמצים במגזר הערבי

המאמצים של הליכוד בחברה החרדית נמשכים. רצף הביקורים של נתניהו במעוזים החרדיים בשבוע האחרון נחשב לתקדימי - בגלל חצי המנדט החרדי שעשוי להישאר בבית מבלי להצביע. עם זאת, בליכוד עדיין לא יודעים אם מדובר במאוכזבים או בגידול טבעי באוכלוסיות שלא מצביעות בדרך כלל, בדומה לאנשי "הפלג הירושלמי".

לצד זאת, ביש עתיד מרכזים את המשאבים בחברה הערבית - כשמיטב אנשיו של לפיד נמצאים במגזר, במטרה להעלות את אחוזי ההצבעה מעל ל-50% ולסייע לחד"ש-תע"ל לעבור בבטחה את אחוז החסימה. מגמה נוספת שמתרחשת בחברה הערבית היא התחזקותה של בל"ד - כשלפיד יודע היטב כי מעבר של בל"ד את אחוז החסימה ימנע בוודאות ממשלה מנתניהו מצד אחד, אך מהעבר השני יחסל גם את סיכוייו בעצמו להקים קואליציה.

הקרב על הקלפיות הנגישות

בשעות האחרונות נתניהו ובכירי הליכוד פתחו בקריאה לכל מי שלא יכול להגיע לקלפי שבה הוא רשום - להצביע בקלפיות הנגישות. בוועדת הבחירות המרכזית חוששים שבאותן קלפיות נגישות, שמיועדות לאנשים בעלי מוגבלות בתנועה, יווצרו עומסים כבדים שיגרמו להגדלת כמות המעטפות הכפולות במאות אלפים - ולעיכוב בפרסום התוצאות הסופיות עד לשבוע הבא בשל העומס החריג שצפוי להיווצר.