הכנסת ה-24 התפזרה הבוקר (חמישי) באופן רשמי - והפוליטיקאים כבר נערכים לבחירות שיתקיימו ב-1 בנובמבר. בלשכת ראש הממשלה התקיים טקס החילופים הסמלי בין בנט ללפיד, שייכנס לתפקידו בחצות, והוא כבר נחפף בידי בנט. ראש האופוזיציה נתניהו התחיל את מסע הבחירות שלו בביקור בקניון מלחה.

  

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

 

לאחר ההצבעה על פיזור הכנסת, ועוד לפני הטקס, ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד בחר לבקר ב"יד ושם" ואמר באוהל יזכור: "מייד אחרי ההצבעה נסעתי ליד ושם כדי להבטיח לאבא שתמיד אשמור על ישראל חזקה, שתדע להגן על עצמה ולהבטיח את שלום ילדיה".

יאיר לפיד ביד ושם (צילום: לע"מ)
צילום: לע"מ

 

 

הדריכות במערכת הפוליטית רבה, וברקע סקר המנדטים שפורסם אמש במהדורה המרכזית - לא ברור איך ייראו הקמפיינים של המפלגות. אחת השאלות המעניינות היא אם המרוץ לראשות הממשלה יהיה דו-ראשי, בין לפיד לנתניהו - או תלת ראשי ביחד עם גנץ. יו"ר כחול לבן פועל נמרצות כדי לקחת חלק במרוץ לראשות הממשלה, ורק בהמשך הקמפיין יהיה אפשר לראות אם המאמצים האלה יישאו פרי ואם הוא נתפס ציבורית כראש ממשלה אפשרי.

 

 

הסקר מראה שמפת הגושים שאליה התרגלנו בארבע מערכות הבחירות הקודמות משתנה לגמרי. יושבת הראש החדשה של ימינה איילת שקד למעשה אימצה באופן פומבי את הקו שהוביל בנט. עד יום הבוחר ההערכות הן שהיא תגיד שימינה היא מפלגה היברידית ושהיא לא רוצה ממשלת ימין צרה - אלא תפעל להקמת ממשלת אחדות. הסיבה לכך היא פוליטית: שקד נכון לעכשיו לא רוצה מצביעים מהגוש הנגדי, וייתכן שבכך היא תצליח "לקחת" קולות מהימין הרך ותצטרף בסופו של דבר לממשלה בראשות נתניהו. בינתיים היא מגששת את האפשרות שיועז הנדל יצטרף אליה.

החיבור האפשרי הבולט ביותר הוא בין תקווה חדשה של סער לכחול לבן של גנץ: סקר חדשות 12 הראה שריצה משותפת של שניהם יכולה להביא אותם להיות המפלגה השלישית בגודלה עם 15 מנדטים, ולמעשה אולי להיות לשון המאזניים שתחליט על זהות ראש הממשלה הבא. בינתיים, בציונות הדתית הודיעו על פריימריז לראשות המפלגה שייערכו ב-23 באוגוסט.