איחוד ראשון במערכת הבחירות: 113 ימים לפני יום הבחירות, הודיעו הערב (ראשון) שר הביטחון בני גנץ ושר המשפטים גדעון סער על איחוד בין שתי המפלגות – כחול לבן ותקווה חדשה. השניים קיימו הצהרה מיוחדת מכפר המכביה. "המטרה - ממשלת אחדות יציבה", אמר גנץ; סער הסביר את המהלך: "הציפייה של האזרחים מאיתנו היא להתעלות".

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

"ישראל נמצאת במשבר הדמוקרטי, הממלכתי והפוליטי הגדול ביותר בתולדותיה", אמר גנץ בפתח דבריו. "יותר מידי פעמים הקצוות והשוליים נותנים את הטון - והמרכז הישראלי נותר בלי קול. שנים שבהן נתניהו גורר את הליכוד והמדינה לכרסום בממלכתיות". 

"אנחנו מניחים את אבן היסוד לממשלה הבאה", התייחס גנץ לאיחוד הרשימות. "סער ואני מתחילים לצעוד לפתרון המשבר הפוליטי ומקימים את הבית של המרכז הממלכתי". לדבריו - "המטרה - להקים אחרי הבחירות ממשלת אחדות יציבה, שתגיד לא לגזענות ולא לקיצוניות".

מיד אחרי גנץ, עלה לשאת דברים יו"ר תקווה חדשה, שאמר: "מצאנו מכנה משותף למען הקמת מחנה פוליטי פטריוטי של הימין הממלכתי עם המרכז הביטחוני". עוד הוסיף כי "מחנה פוליטי מאוחד כזה יוכל לפרוץ את המבוי הסתום. בני גנץ הוא המועמד המתאים היום לעמוד בראש מחנה כזה".

"זה הדבר הנכון והאחראי לעשות", הסביר סער את ההחלטה על האיחוד. "הציפייה של האזרחים מאיתנו היא להתעלות". הוא החמיא לגנץ, וטען: "הוא כשיר להוביל את ישראל ולאחד את החברה הישראלית השסועה". 

שרי תקווה חדשה התכנסו ביום בצוהריים לישיבה על ההסכם המתגבש עם גנץ, ולפי הסיכומים – סיעת תקווה חדשה תקבל יחס של כשליש מול שני שלישים לכחול לבן ברשימה המאוחדת. סער ישובץ במקום השני, שאשא-ביטון בחמישי, אלקין בשביעי - ויועז הנדל ככל הנראה לא ייכלל כלל ברשימה. 

יועז הנדל (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
נותר מחוץ לאיחוד. ח"כ יועז הנדל | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

לפי שעה, מסתמן שגנץ יוביל את האיחוד בעוד סער ישובץ במקום השני. לאייזנקוט יישמר בינתיים המקום השלישי וכן כמה מקומות נוספים, אם יבחר להתמודד. בליכוד התייחסו לאיחוד המסתמן בין סער לגנץ. בציוץ שפורסם בחשבון הטוויטר של המפלגה נכתב: "לא מתערבים באיך השמאל מחלק את הקולות שלו".

הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
עד שיחליט אם להתמודד - המקום השלישי נשמר עבורו. אייזנקוט | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

הסיכומים בין גנץ לסער כוללים את המשך המדיניות המדינית-ביטחונית של הממשלה הנוכחית. הם יפעלו לשיפור חייהם של הפלסטינים כחלק מצמצום הסכסוך – אך לא יפנו התנחלויות. גנץ יוכל להיפגש עם אבו מאזן אם ימצא לנכון. השניים סיכמו שלא לשבת תחת נתניהו – ככל הנראה גם לא במסגרת רוטציה. מי שיוגדרו מבחינתם כפסולים לשותפות בקואליציה הם איתמר בן גביר והרשימה המשותפת.

זמן קצר לאחר ההודעה, ראש ממשלת המעבר יאיר לפיד צייץ - ובירך על המהלך: "מאחל בהצלחה לבני גנץ וגדעון סער. משוכנע שכוונותיהם טובות. מצפה להמשיך לעבוד איתם למען אזרחי ישראל".