הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט הודיע הבוקר על הצטרפותו לרשימה משותפת עם בני גנץ וגדעון סער, "המחנה הממלכתי" שמה, אבל עוד לפני כן, מאחורי הקלעים איזנקוט כבר כמעט היה סגור עם רה"מ יאיר לפיד. בשבועות האחרונים וגם בזמן מבצע "עלות השחר" השניים קיימו שיחות רבות, ורגע לפני ההכרזה על הצטרפותו לגנץ ולסער, הרמטכ"ל לשעבר שוחח עם לפיד והודיע לו כי לא יצטרף אליו.

ראש הממשלה לפיד התייחס בחשבון הטוויטר שלו להודעת איזנקוט, מסר כי שוחח הבוקר עם הרמטכ"ל לשעבר ובירך אותו על הצטרפותו לפוליטיקה. "איזנקוט הוא אדם טוב, חכם וערכי ואין לי ספק שיתרום רבות לחיים הציבוריים", מסר לפיד. 

ההחלטה של איזנקוט הוכרעה אתמול במוצאי השבת, אחרי שגנץ צפה ב"אולפן שישי", שם דיווחנו על כך שלפיד הסכים לפריימריז ברשימת יש עתיד. בלילה הוסכם על פירוקן של מפלגותיהם של סער וגנץ, תקווה חדשה וכחול לבן, בהתאמה, ועל התמזגותן בגוף החדש "המחנה הממלכתי".

בין השאר דיווחנו כי איזנקוט מעוניין בממשלת אחדות שנשענת על גוף שלטוני מרכזי, וכי הוא מתנגד לכך שמפלגות קטנות יעמדו בראשות הממשלה. איזנקוט דרש משותפיו העתידיים לקיים פריימריז ואכן, סער וגנץ הסכימו לפירוק ולקיום פריימריז ברשימת "המחנה הממלכתי" החל מהבחירות לכנסת ה-26.

בחירות 2022: גנץ, איזנקוט, סער (צילום: N12/ פלאש 90)
גנץ, אייזנקוט, סער | צילום: N12/ פלאש 90

אם איזנקוט היה מצטרף ללפיד זו עלולה הייתה להיות מכת מוות לגנץ וסער, וכעת ייבחן ערכו האלקטורלי של איזנקוט. בניגוד לחלק מחברי רשימת "המחנה הממלכתי" ובמיוחד סער, איזנקוט תומך בהפרדה ביהודה ושומרון. 

בנוסף לאיזנקוט, יצטרפו לרשימת "המחנה הממלכתי" השר לשעבר חה"כ מתן כהנא ושלושה מועמדים נוספים מטעמו של הרמטכ"ל לשעבר. "יחד עם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל במיל' גדי איזנקוט, יצטרף לרשימת 'המחנה הממלכתי' בהנהגת שר הביטחון בני גנץ, גם השר לשעבר לשירותי דת, חה"כ מתן כהנא", מסרה הרשימה. "הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט צפוי לצרף לרשימת המחנה הממלכתי מועמדים נוספים אשר שמם יפורסם בקרוב".

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית