הצרות הפוליטיות ממשיכות לפקוד את איילת שקד: במקביל לסקרים הלא מחמיאים - כאב ראש נוסף ליו"ר החדשה של מפלגת ימינה. עם הודעתו של ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט על כך שלא יתמודד בבחירות הקרובות לכנסת, זכתה איילת שקד להחליף אותו בראשות המפלגה. על רקע הסקרים הרבים החוזים לימינה, במקרה הטוב, לעבור בקושי את אחוז החסימה, מתעורר החשש להמשך התפרקות המפלגה.

אומנם היו בעבר לא מעט מפלגות שסקרים רבים חזו כי לא יצליחו לעבור בבחירות את אחוז החסימה, אך לפי שעה מצבה של ימינה אינו נראה מזהיר. נראה שימינה, שעברה בשנה האחרונה שורת טלטלות פוליטיות, מתנהלת ללא "בייס פוליטי" של ממש. שקד והמפלגה כולה זכו בתקופה האחרונה לגלי מתקפות קשים משני צדי המתרס הפוליטי.

התוכנית של שקד

נראה שבבחירות הקרובות קרבות התחתית יכתיבו את הצמרת. למרות הסקרים, ההתרשמות היא ששקד החליטה לרוץ עד הסוף. שקד רוצה לצרף לרשימה את מתן כהנא, יועז הנדל וצבי האוזר. אלא שכהנא והנדל הם אנשי ימין מובהקים שמעוניינים בממשלת אחדות ללא נתניהו - ושקד לא אומרת את זה. כמו שקד, כהנא והנדל חושבים שיש להם תמיכה מסוימת בקרב הציונות הדתית הקלאסית.

 

 

 

התוכנית של נתניהו

ראש האופוזיציה והליכוד בנימין נתניהו אינו מאמין שימינה תעבור את אחוז החסימה ותיבחר לכנסת. אם תרצו, נתניהו מתכוון להעביר את שקד וימינה "מבחני ריסוק" - ורק אז לראות אם היא מצליחה בכל זאת להיבחר. לתפיסתו, אם ימינה תצליח בסופו של דבר להיבחר לכנסת - הוא יתלבט מחדש מה עליו לעשות בעניין.

ההחלטה של נתניהו לקפד את ראשה של שקד ואפילו להניא אותה מהתמודדות בבחירות היא החלטה שנויה במחלוקת גם בליכוד. חברי כנסת ששוחחנו עימם אמרו שנתניהו נותן לחשבונות האישיים לשבש את שיקול דעתו הפוליטי כי למעשה שקד היא הסיכוי היחיד שלו להגיע ל-61 מנדטים, בין אם היא עוברת את אחוז החסימה ובין אם לאו. נתניהו, מצדו, חושש מ"תרחיש נפתלי בנט" שבו תדרוש שקד את ראשות הממשלה עם ארבעה מנדטים.

איילת שקד ואביר קארה (צילום: מארק ניימן, לע"מ)
איילת שקד ואביר קארה | צילום: מארק ניימן, לע"מ

התוכנית של קארה

סגן השר במשרד ראש הממשלה אביר קארה עדיין נחשב, לפחות רשמית, לחלק ממפלגת ימינה. על רקע שלל דיווחים על אפשרות חבירה שלו למפלגה קיימת אחרת, בימים האחרונים הוא בוחן הקמת מפלגה חדשה, שתיקרא "הליברלית". קארה מתכוון להודיע על השקת המפלגה החדשה אם יבין שימינה הגיעה למבוי סתום מבחינה פוליטית.

איילת שקד ומתן כהנא
איילת שקד ומתן כהנא

מצד אחד עומד לנגד עיניו של קארה "מתווה שקד", שאומר "גם ביבי", ומנגד עומד לנגד עיניו "מתווה מתן כהנא", שאומר "רק לא ביבי". באופן טבעי, נוטה קארה לכיוון של כהנא, וייתכן שבהתאם לכך יתקבלו החלטותיו. אם יחליט ללכת על המפלגה החדשה, נותר יהיה לראות אם יש לו בסיס מצביעים חזק ואמין מספיק – מה שאולי לתפיסתו אין לימינה בראשות שקד.