המרוץ להרכבת הממשלה הולך ומסתבך, כך דיווחנו אמש (שבת) ב"חדשות סוף השבוע". מן הצד האחד, יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מסרב להצעות הפשרה של נתניהו, ומצד שני, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה מקשה את דרכו של אריה דרעי לתפקיד שר האוצר.

בצלאל סמוטריץ' במליאת הכנסת (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ' במליאת הכנסת | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

בדרך להקמת ממשלה: סיקור N12

שלשום חשפנו ב"אולפן שישי" כי היועצת המשפטית לממשלה דחתה חוות דעת שכתב עוה"ד נבות תל צור לבקשת ש"ס, ולפיה החוק לא מונע את מינויו של דרעי לשר, מכיוון שנידון רק למאסר על תנאי. היועמ"שית קבעה שמאסר על תנאי לא שונה ממאסר בפועל, וכי דרעי צריך לעבור דרך יו"ר ועדת הבחירות כדי שיכריע בסוגיית הקלון.

היועמ"שית גלי בהרב מיארה בטקס הכניסה לתפקיד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
היועמ"שית גלי בהרב מיארה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במקביל, יו"ר הציונות הדתית סמוטריץ' מערים עוד ועוד קשיים בדרך להרכבת הממשלה. הליכוד רוצה למנות את יריב לוין ליו"ר הכנסת באופן זמני, אולם לפי טענות המפלגה, סמוטריץ' מנסה לעכב את המהלך ככלי מיקוח. 

חה"כ שמחה רוטמן מסיעתו של סמוטריץ' אומנם התראיין ל"פגוש את העיתונות" וטען כי תקום ממשלה, אך למרות זאת, בליכוד טענו כי סמוטריץ' לא מוכן להעניק את החתימות הדרושות (61) כדי לכנס את הכנסת כבר ביום שני כדי להחליף את יו"ר הכנסת מיקי לוי ביריב לוין. בציונות הדתית מסרו: "לא קיבלנו עד עכשיו בקשה רשמית ולכן לא נענינו אליה", ובכל זאת במפלגתו של סמוטריץ' לא אמרו מה יעשו אם אכן תגיע בקשה כזו מצד הליכוד. 

מוקדם יותר הערב דיווחנו כי בניסיון להאיץ את המגעים להקמת ממשלה - סמוטריץ' ביטל את נסיעתו לארה"ב. יו"ר הציונות הדתית תכנן נסיעה לכנס השליחים של חב"ד בניו יורק וביטל אותה "כדי למצות את המשא ומתן הקואליציוני ולהביא להקמת ממשלת ימין על מלא במהירות האפשרית", מסרה מפלגתו.

בנוסף, אחרי שאמש דיווחנו על "חבילת הפיצוי" שנתניהו מתכנן לסמוטריץ' במקום תיק שר הביטחון, גורמים בציונות הדתית דחו את ההצעה ומסרו כי סמוטריץ' ממשיך לדרוש את תיק הביטחון גם כעת. בין השאר הוצעו לסמוטריץ' תיק בינוני-גדול אחד, לצד תפקיד שר במשרד הביטחון.