יו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף הגיע הערב (שבת) לריאיון באולפן "פגוש את העיתונות" ושם נשאל איזה תיק היה רוצה לקבל בממשלה הקרובה. "יש לנו הסכם בינינו. אנחנו דרשנו את המקום הראשון, אבל את התפקיד הראשון גפני מחליט. קודם נראה מה יציעו לנו".

לדבריו של גולדקנופף, הוא עוד לא יודע אם מפלגתו תיקח תפקיד שר. "לא נכנסנו לזה עדיין, אין לנו על מה לדון כרגע. את התוכניות ביננו אנחנו לא שולפים בתקשורת. נשמע מה מציעים לנו, נשמע מה החבר'ה אומרים, אתם אומרים שאני טירון ואני חדש, אז נשמע מה הם אומרים".

יו"ר יהדות התורה נשאל מה מפלגתו תדרוש כשינוי מדיניות, על רקע טענות האדמו"ר מגור לחילול שבת בפרהסיה במסגרת הממשלה היוצאת. "זה לא מה שחשוב לאדמו"ר שלי, זה חשוב לכל יהודי שעמד על הר סיני ושמע את עשרת הדברות. לא טוב שיצא כאילו הציבור החרדי כופה משהו".

משה גפני, מליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב)
"יש לנו הסכם. על התפקיד הראשון גפני מחליט" | צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב

בהתייחס לנושא של "סגירת נתב"ג בשבת", אמר: "כל נושא השבת יהיה במסגרת הסטטוס קוו והחוק שכבר מחוקק במדינת ישראל. כמו חוק עבודה ומנוחה, והחוק שלמכונית אסור לעבוד באדום, כמו אלה שבונים בשומרון, ערבים שבונים בשכונות C... נותנים להם ואז יוצאת להם דירה ב-100-150 אלף, ויהודי שרוצה לבנות, לא נותנים לו. סטטוס קוו... אנחנו נלמד בדיוק מה הוא אומר, נשאל עורך דין. נלך לפי הסטטוס קוו. אם תראה שאני לא בסדר, תקרא לי לפה".

שרת התחבורה מרב מיכאלי אמרה ב"פגוש את העיתונות" לפני כשבועיים שהרכבת הקלה תיסע בשבת. "אני לא יודע מה היא אמרה לך", השיב גולדקנופף. "לי אמרה מירי רגב שכשהיא הייתה שרת התחבורה, היא לעולם לא חתמה על עבודה של תחבורה בשבת. כך היא אמרה לי. אני לא יודע..."

גולדקנופף נשאל גם על אפשרות של קיום מצעד גאווה בירושלים. "עדיף לא לדבר על הדברים האלה בתקשורת, זה בהחלט נושא שאתה רוצה לדבר עליו אבל לא לתקשורת". על אפשרות של ביטול סעיף הנכד בחוק השבות שלפיו נכד של יהודי יכול לעלות לישראל גם אם הוא לא יהודי, השיב: "לא מכיר את הנושא עד הסוף".

בבחירות האחרונות קיבלה יהדות התורה בראשותו 7 מנדטים, וזאת אחרי שגם יו"ר הליכוד נתניהו פעל להמריץ את הציבור החרדי להצביע. "קיבלנו קרוב ל-40 אלף קולות יותר מהבחירות הקודמות, כל אחד מנכס את זה לעצמו... אנחנו יודעים מה הבאנו ויודעים שגדולי ישראל אמרו לצאת להצביע ולא עשו את זה בכפייה אלא בהידברות".

מצעד הגאווה בירושלים 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מצעד גאווה בירושלים? "עדיף לא לדבר על הדברים האלה בתקשורת" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדברי גולדקנופף, הדבר הראשון בסדר היום שלהם בממשלה, הוא קודם כל "להביא שוויון".  "כשאומרים נתניהו או לפיד 'אזרחי ישראל היקרים', אנחנו רוצים להיות בין אזרחי ישראל היקרים. היינו אזרחי ישראל הזולים". ומה עם השוויון בגיוס ומיסים? "אנחנו נשב על כל הדברים... אני קובע איתכם פגישה בעוד 3 חודשים אחרי שאהיה בכנסת, תתפלא לראות שהמיסים בציבור החרדי לא פחותים מהממוצע".

על סערת המתמטיקה והאנגלית שנגרמה בעקבות דבריו בריאיון האחרון שלו ב"פגוש את העיתונות", השיב: "אני אוחז במתמטיקה ובליבה, זה על שטויות כל הדברים האלה... השאלה היא מי קובע מה ילד צריך ללמוד. אנחנו נקים ועדות משותפות, נשב ביחד ונחליט איך אנחנו רוצים לראות את ישראל בעוד 20 שנה. לא פתאום קמו יום בהיר והחליטו אם יהיו עוד פרופסורים בגרמניה ואנגליה..."