המטרה - לבדל את לפיד: יועציו של יאיר לפיד במשרד ראש הממשלה, עובדי מדינה, גיבשו סט פעולות והזדמנויות צילום, זאת כדי להבליט ולהבדיל את לפיד במהלך הבחירות – כך עולה ממסמך שגובש במשרד רה"מ ופרסמנו אמש (חמישי) לראשונה. את המסמך הזה לא הייתם אמורים לראות - עד שרה"מ לפיד היה מגיע לבקר במהלך קמפיין הבחירות שלו באתרים ומקומות מאוד ספציפיים, במקרה כביכול. המסמך גובש בסביבת מזכירות הממשלה כמה ימים אחרי ביקורו בכלא עופר, תחת הנושא "קמפיין", ותחת הכותרת: מקומות ונושאים שראש ממשלה לא ביקר בהם משנת 2006.

הבחירות לכנסת ה-25 - סיקור נרחב ב-N12:

המסמך מבוסס על שיחות עם ותיקי מחלקת הביקורים והסיורים במשרד רה"מ, והוא מחולק לכמה נושאים. בנושא התמיכה בקהילה הגאה מגלה המסמך שנתניהו לא ביקר במרכז של הקהילה מאז הפיגוע בבר נוער, ולכן נכתב: "אין אזכור לעוד ביקור של רה"מ לשעבר נתניהו או של רה"מ אחר בגוף הקשור לקהילה הגאה". לבסוף נכתבה המלצה: "ביקור ושיחה עם בני נוער מהקהילה הלהט"בית במרכז העירוני לקהילה הגאה בתל אביב".

גם בכל הנוגע לבריאות הנפש, נכתב במסמך: "אין אזכור לביקור ראש ממשלה במרכז לבריאות הנפש, למשל: ביה"ח אבראבנל". הצוות כתב בהמלצה: "ביקור בביה"ח אברבאנל, שיחה עם הצוות הרפואי ואולי גם מטופל (הערה: יש לבחור במשורה)".

באשר לסיורים בקיבוצים נכתב במסמך שנתניהו לא היה נוטה לבקר בקיבוצים, אלא לנפוש בקיבוץ. בצוות המליצו על ביקור באזור קיבוצי. גם הפעם הם צירפו הערה: לשקול אם זה הדבר הנכון לעשות לאור הרפורמה (בחקלאות)".

לקראת פתיחת שנת הלימודים ייתכן שהלוקיישן שיבחר לפיד הפעם יהיה שונה מגן ילדים או בית ספר, על פי המסמך – זה יהיה אולי דווקא בפעוטונים. "אין אזכור של ביקור ראש ממשלה בפעוטון, רה"מ נתניהו ביקר בגני ילדים", נכתב. ההמלצה: "לעשות אם ניתן ליצור שם תוכן מעניין".

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

ההיגיון שעומד מאחורי המסמך הוא להציג את ראש הממשלה לפיד כמי שעושה דברים באופן תקדימי. כפי שביקש בבית סוהר אחרי שנים, כך הוא יבקר בכל המקומות האלה פעם נוספת. המחשבה תקשורתית, פוליטית. הוא לא יהיה הראשון שינצל את תפקיד רה"מ גם לקמפיין - אבל הוא כן הראשון שסביבתו מעלה את זה על הדף בתפוצה פנימית - תחת הכותרת: "קמפיין".

בצוות הדוברות של ראש הממשלה טענו מוקדם יותר שהם שמעו על המסמך הזה מחדשות 12. עם זאת, אחרי שציינו תאריך ספציפי וסיפרנו איפה הוא גובש – בלשכה אישרו שאכן קיים מסמך כזה.

תגובת לשכת ראש הממשלה לפיד: "לאחר שנים של הזנחה, הצוות רצה לעשות עבודה יסודית ולבקר במקומות שהוזנחו ונשכחו, ולטפל בבעיות הקשות של החברה הישראלית. המסמך מצייר תמונה עגומה שיש מקומות רבים שלא היו חשובים מספיק כדי שיגיע לשם ראש ממשלה וזה מצער מאוד. נמשיך לפעול למען אזרחי ישראל, בכל מקום".

תגובת הליכוד: "הליכוד מגיש עתירה דחופה לוועדת הבחירות, ליועצת המשפטית לממשלה וליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, בדרישה לעצור מיד את השימוש הפוליטי שעושה לפיד בנכסי המדינה לטובת צרכיה הפוליטיים של מפלגתו".