לאחר כשנה של ניסיונות לשמור על ממשלת אחדות יציבה ומאבקי כוחות בלתי פוסקים בין האופוזיציה לקואליציה - הכנסת ה-24 הצביעה היום (חמישי) בעד פיזורה. החלטה זו מבשרת לא רק על סבב בחירות נוסף שבדרך, אלא גם על כך שהחל מחצות יאיר לפיד יהפוך לראש ממשלת ישראל ונפתלי בנט יהפוך רה"מ החליפי. בתוך כך, נראה כי במקום להתנצל על סבב בחירות חמישי ב-3 וחצי שנים בלבד, חברי הכנסת מהימין ומהשמאל - עסוקים דווקא בלחגוג.

 

 

בשמאל, חוגגים את מינויו של ראש הממשלה הנכנס - יאיר לפיד. "ראש ממשלת ישראל, יאיר לפיד - חברי ושותפי", צייץ יו"ר מרצ ניצן הורוביץ. "אנחנו איתך. חזק ואמץ". גם שותפתו למלפגה תמר זנדברג בירכה: "בהצלחה יאיר לפיד, ראש הממשלה שלי".

גם ח"כ מיכל רוזין (מרצ) שלחה את ברכותיה: "בהצלחה לראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד ותודה לראש הממשלה היוצא נפתלי בנט. תודה על שנה של ממלכתיות ומציאת המשותף ולא המפריד והמפלג". ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט צייץ מילה אחת: "תודה". ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד השיב ב-3 מילים: "תודה נפתלי אחי".

 

 

מנגד, בימין מברכים על נפילת ממשלת בנט-לפיד. "ברוך שפטרנו", סיכם ח"כ יולי אדלשטיין בשתי מילים. חברתו למפלגה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, הרחיבה: "מדינת ישראל יוצאת היום לדרך חדשה. ברוך השם, ממשלת הדרת הפריפריה סיימה את דרכה. יחד נפעל להקמת ממשלה לאומית. נתראה בקלפיות".

 

 

ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) פרסם תמונה שלו מניף ידיים בגאווה וכתב: "הממשלה הרעה הזאת סוף סוף נפלה והלכה הביתה, עכשיו תור הימין לנצח". יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, צייץ מהשני של המפה הפוליטית: "ב-1 בנובמבר הציבור הדמוקרטי שרוצה שלום ושוויון ינצח את כוחות הכיבוש והעליונות".

 

 

ח"כ מאי גולן (הליכוד) טענה כי "עם כל הרע שקואליציית הזדון הזו גרמה, יש דבר טוב שקרה בשנה האחרונה: אופוזיציה לוחמת שנאבקה לילות כימים להפלת הממשלה הגרועה בתולדות ישראל". לדבריה, "פיזור הכנסת הוא זמן מצוין להודות לחבריי למחנה הלאומי. בקרוב נחזור בע"ה להנהיג את המדינה ואין לי ספק שננהג בנחישות ובמרץ כפי שפעלנו בשנה החולפת".

 

 

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי דווקא השמיעה קול מאוכזב וצייצה: "פיזור הכנסת נולד בחטא והמשיך בחטא של אי העברת חוק המטרו בגלל פוליטיקה אישית וקטנונית. סיעת העבודה תמשיך לעבוד לטובת מדינת ישראל ולהרכבת ממשלה טובה עוד יותר". 

 

 

גם שר התקשורת יועז הנדל (תקווה חדשה) טען כי "זה יום עצוב למדינת ישראל. אין פה מנצחים רק מפסידים.
בחירות חמישיות ב3 וחצי שנים מחייבות את כולנו לחשבון נפש".