ברקע ההסכמים הקואליציוניים של רה"מ המיועד לקראת הקמת הממשלה, נתניהו נערך להדוף לחצים מחבריו לסיעה – ופועל לבטל חוק שהעבירה הקואליציה הקודמת בראשות בנט ולפיד.

ביולי 2021 העבירה הקואליציה הקודמת חוק שקובע כי כל 4 חברי כנסת יכולים להתפצל מסיעה. זאת משום שהקואליציה הייתה מאוד שברירית, ובנט ולפיד קיוו להצליח להביא אליהם 4 חברי כנסת מהליכוד, מה שכמובן לא קרה. כעת נתניהו מעוניין לבטל את החוק ולהחזיר את המצב לקדמותו – שבו רק שליש מסיעה יכולים לחבור כדי להתפצל.

הסיבה לכך שנתניהו רוצה לעשות זאת עכשיו, עוד טרם השבעת הממשלה, היא משום שהוא מנסה למנוע סחטנות בהליך חלוקת התיקים בתוך מפלגתו. גם אם לא יצליח להעביר את החוק, נתניהו מתכוון להעביר אותו בהקדם כדי למנוע אפשרות שסיעת הליכוד תתפצל, וכך יוכלו להפעיל עליו לחץ גם במהלך הקדנציה.

במקביל, בקבוצת הוואטסאפ של הליכוד סערו אתמול הרוחות. חברי הכנסת גוטליב וביטן יצאו נגד צחי ברוורמן ואיקי כהן, אנשי אמונו של נתניהו. "לא ידעתי ששוב בסביבת נתניהו יש הדלפה ישירה לא פחות מלבן כספית ישירות", כתבה גוטליב. הודעתה נמחקה על ידי מנהלת הסיעה עליזה בראשי, וגוטליב מחתה: "ההודעה שלי קשורה לעבודת הסיעה ומשמשת אזהרה חשובה מפני פוטנציאל מאנשים שאמורים להיות אנשי אמון. מחיקת ההודעה היא מקוממת ומהוות סתימת פיות שאין להכיר בקבוצה הזו".

מוקדם יותר אתמול הגיעו הליכוד והציונות הדתית לסיכום מסמך תפקידים ושטחי פעולה. לפי הסיכום, חה"כ סמוטריץ' יכהן כשר האוצר ברוטציה ואז כשר הפנים. כמו כן, בסבירות לא מבוטלת - הוא יכהן כשר במשרד הביטחון. חה"כ אורית סטרוק תשמש כשרה למשימות לאומיות, וחה"כ אופיר סופר ישמש כשר העלייה והקליטה.

בנוסף, הציונות הדתית תקבל סגן שר, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט ושירותי הדת שיוביל בכנסת את הרפורמה במערכת המשפט ויו"ר ועדת הרפורמות. וכן בהסכמים קואליציונים מפורטים יקבעו קווי יסוד, הסדרה בסוגיות זהות יהודית, חינוך, משפט, התיישבות וחברה וסיכומים תקציבים מפורטים.