יום הבחירות לכנסת ה-25 קרב ובא, ואמש (שישי) פרסמנו ב"אולפן שישי" את סקר המנדטים האחרון של חדשות 12 שמותר לפרסום. לפי הסקר שערך מכון מדגם בראשות מנו גבע ובשיתוף iPanel, גוש נתניהו זוכה ל-60 מנדטים ולא מצליח להרכיב ממשלה. הליכוד בראשות נתניהו היא המפלגה הגדולה ביותר לפי הסקר, עם 31 מנדטים, ירידה של מנדט אחד לעומת הסקר הקודם.

בחירות 2022 - סיקור נרחב ב-N12:

המפלגה השנייה בגודלה, יש עתיד בראשות יאיר לפיד, מתחזקת במנדט אחד ל-25 מנדטים. הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' ועוצמה יהודית בראשות איתמר בן גביר מתחזקת גם כן במנדט, על חשבון הליכוד, וזוכה להיות המפלגה השלישית בגודלה עם 14 מנדטים.

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו (צילום: n12)
סקר המנדטים האחרון: הליכוד בראשות נתניהו עם 31 מנדטים | צילום: n12

 

 

המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ שזכתה (כמו הציונות הדתית בסקר הקודם) ל-13 מנדטים, נחלשת ב-2 מנדטים והופכת לרביעית בגודלה עם 11 מנדטים. בהמשך הרשימה, ש"ס של אריה דרעי יציבה עם 8 מנדטים, יהדות התורה של יצחק גולדקנופף יציבה עם 7, וישראל ביתנו מתחזקת ועולה ל-6 מנדטים לעומת 5 בסקר הקודם.

בתחתית הרשימה, קרובות לאחוז החסימה ומגרדות אותו מלמעלה – העבודה בראשות מרב מיכאלי ומרצ בראשות זהבה גלאון שזוכות כל אחת ל-5 מנדטים. בהמשך חד"ש-תע"ל בראשות איימן עודה ואחמד טיבי, ורע"ם בראשות מנסור עבאס, זוכות כל אחת ל-4 מנדטים בלבד.

 

 

מתחת לאחוז החסימה – בל"ד בראשות סמי אבו שחאדה שזוכה ל-1.6% והבית היהודי בראשות איילת שקד עם 1.5%, רחוקות מאחוז החסימה, כמו גם המפלגה הכלכלית, צעירים בוערים וחופש כלכלי.

בחירות 2022: מרב מיכאלי, יאיר לפיד, זהבה גלאון (צילום: פלאש 90)
סקר המנדטים האחרון: יש עתיד מתחזקת, העבודה ומרצ בתחתית | צילום: פלאש 90
איילת שקד (צילום: חדשות 12)
סקר המנדטים האחרון: הבית היהודי בראשות איילת שקד מתחת לאחוז החסימה | צילום: חדשות 12

גוש נתניהו כאמור זוכה בסקר ל-60 מנדטים, לעומת גוש הממשלה היוצאת שזוכה ל-56 מנדטים, כך ששלושה ימים לפני הבחירות - אף גוש לא מגיע ליעד הנכסף של 61 מנדטים. מבין כלל הנשאלים, 40% בטוחים שנתניהו יזכה ל-61 מנדטים לפחות, 28% סבורים שיהיה תיקו של 60-60 בין הגושים, ו-13% חושבים שגוש מתנגדי נתניהו יצליח להשיג לפחות 61 מנדטים.

עוד שאלנו בסקר "מבין האישים הבאים, מי לדעתך הכי מתאים לתפקיד ראש הממשלה?" ונראה כי 46% מהנשאים חושבים שנתניהו מתאים יותר מלפיד שזוכה ל-32% בהתאמה. לפי כלל הנשאלים, נתניהו זוכה ל-46% התאמה לעומת גנץ, שזוכה ל-26%.

60% מכלל המדגם בטוחים כי יצביעו עבור המפלגה, ו-33% די בטוחים, לעומת 7% שעדיין מהססים. בחלוקה הפנימית בין הגושים, 74% ממצביעי גוש נתניהו בטוחים בהחלט שיצביעו למפלגה שציינו, לעומת 50% ממצביעי גוש השינוי שבטוחים בהחלט כי יצביעו למפלגה שציינו.

 

 

 

בסקר שאלנו את המשתתפים, ללא קשר לכוונת ההצבעה שלהם, מי לדעתם אמין יותר – נתניהו או לפיד. מתוך כלל המדגם, 42% ציינו כי לפיד לדעתם אמין יותר, לעומת נתניהו שנתפס אמין יותר בקרב 37%.

מנסור עבאס, ביבי נתניהו, בצלאל סמוטריץ' (צילום: מרים אלסטר, אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
סקר חדשות 12: הציבור מאמין יותר לסמוטריץ' מאשר לנתניהו | צילום: מרים אלסטר, אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

על רקע ההודעה של יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' כי הוא שואף לקבל את תפקיד שר הביטחון לאחר הבחירות, שאלנו עד כמה הוא יכול או לא יכול לשמש בתפקיד הזה. רוב המצביעים, 55%, ציינו שבסך הכול הוא לא יוכל לשמש בתפקיד, לעומת 29% שהשיבו שבסה"כ כן יוכל.

בנוסף, על רקע ההקלטות שבהן טען סמוטריץ' שנתניהו שיקר כשאמר שלא התכוון להקים ממשלה עם מפלגת רע"ם בראשות מנסור עבאס, שאלנו למי אתם מאמינים – לנתניהו או לסמוטריץ'. 46% מכלל המדגם השיבו כי מאמינים לסמוטריץ', לעומת 19% מכלל המדגם שהשיבו כי מאמינים לנתניהו.

מתוך כלל המדגם, שאלנו את המשתתפים: "אם הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום, האם היית בא או לא היית בא להצביע?" ומתוך כלל המדגם, 67% השיבו שייצאו להצביע. מתוך תומכי גוש השינוי, 70% טענו כי הם מתכוונים ללכת להצביע, ומתוך תומכי גוש נתניהו, 76% מהם אמרו כי הם מתכוונים ללכת להצביע. בחברה הערבית אחוז ההצבעה לפי המדגם עומד על 46, לעומת החברה היהודית ש-71% ממנה השיבו כי ילכו להצביע.

בחירות 2022 - הזירה הפוליטית


מזמין הסקר: חברת החדשות

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע

מועד איסוף הנתונים: 27.10.2022-28.10.2022

אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגיל 18 ומעלה

גודל המדגם ההתחלתי: 1,000

מספר המשיבים בפועל: 1,007

מספר המתבקשים להשתתף: 5,684

טעות הדגימה המרבית: 3.1%+

שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות.

שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית.

אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני.