123 ימים לבחירות: כראש ממשלת ישראל, יאיר לפיד צפוי להתמודד בחודשים הקרובים עם שורת אתגרים ומשימות שיקבעו את תדמיתו - מהגרעין האיראני ועד לסוגיית הנעדרים והשבויים. לפיד צפוי להמשיך את המדיניות של קודמו נפתלי בנט, לצד ניסיון לקבע את מעמדו כמנהיג לגיטימי. לצד זאת, קמפיין הבחירות של איילת שקד יתמקד בבקשת סליחה מהבוחרים המאוכזבים, תוך ניסיון לשרוד את הקמפיין האגרסיבי שבנימין נתניהו מתכנן נגדה, כך פרסמנו אמש (שישי) ב"אולפן שישי".

בנט ולפיד בכנסת  (צילום: AP)
ימשיך את הקו של קודמו? לפיד ובנט | צילום: AP

לקראת הפגישות הצפויות לו בקרוב עם נשיא צרפת עמנואל מקרון בפריז ועם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בירושלים, לפיד מתכוון להקדיש את השבועיים הראשונים כראש ממשלה לנושא המדיני-ביטחוני. את קמפיין הבחירות הוא ינהל מתוך לשכת ראש הממשלה, ובשונה מהקמפיינים הקודמים בהם התמקד בהתאמתו לראשות הממשלה, כעת הקמפיין שלו יתמקד בכהונתו כראש ממשלה.

לפיד צפוי להמשיך את המדיניות של בנט, שאת רובה השניים גיבשו יחד, ולא נראה כי יהיו שינויים דרסטיים בנושאים מהותיים - גם בעקבות היותו ראש ממשלת מעבר. בטווח המיידי, לפיד יצטרך להכריע על עמדתו בנוגע להתקדמות השיחות בנושא הסכם הגרעין עם איראן - האם לשמר אותו, לשפר אותו או לסכל אותו.

נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
לפיד ייפגש עם שניהם בקרוב. מקרון וביידן | צילום: רויטרס

לאחר שראש הממשלה היוצא בנט רמז כי "בקרוב יהיו בשורות חשובות שנוגעות לעתידנו", לפיד יאלץ לנווט בכל הקשור להתחממות היחסים עם סעודיה, בין היתר, בכל הנוגע להסכמי התעופה שיאפשרו מעבר של חברות ישראליות מעל שמי סעודיה למדינות המזרח, וגם הסכמים שנוגעים לברית ההגנה האזורית במזרח התיכון.

לגבי היחסים עם אבו מאזן, לפיד ינסה להרחיב את התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית, לצד ההתמודדות בגזרת עזה ושימור ההרתעה - כל הסוגיות הללו ידונו בביקור ביידן בישראל. בנוסף, לפיד, שבחר ביומו הראשון כראש ממשלה לערוך דיון על סוגיית השבויים והנעדרים, יאלץ להחליט אם המדיניות שלו תהיה דומה לזו של בנט, שסירב לשחרר אסירים עם דם על הידיים, או מקלה יותר.

בצד הפוליטי, לפיד נמצא במצוקה שכן, על מנת להמשיך ולכהן כראש ממשלה יהיה עליו להסתמך על רע"ם ועל הרשימה המשותפת - צעד שיוציא את מצביעי הימין לקלפיות. מצד שני, לפיד רוצה שהערבים ירגישו בעלי השפעה ויצאו להצביע.

בתוך כך, קמפיין הבחירות של איילת שקד, יושבת הראש החדשה של מפלגת ימינה, יעמוד בסימן בקשת סליחה מבוחרי ימינה המאוכזבים על הניסיון שנכשל. שקד תצא למשימה בלתי אפשרית: מצד אחד, שקד תנסה לשמר את היחסים הטובים עם חברי הממשלה הנוכחית אך מצד שני, היא תנסה לשכנע כ-100 אלף מצביעים שהתנגדו לממשלת השינוי וראו בה ובבנט כ"עורקים".

בנימין נתניהו ואיילת שקד (צילום: פלאש 90)
בנימין נתניהו ואיילת שקד | צילום: פלאש 90

שקד תנסה לשרוד את קמפיין הבחירות - ואת הקמפיין האגרסיבי שראש האופוזיציה בנימין נתניהו מתכנן עבורה. למרות שהתלבט, נתניהו החליט לתקוף את שקד ולקחת ממנה כמה שיותר מצביעים במטרה להותיר אותה אל מתחת לאחוז החסימה.