תקציב המדינה - רק לאחר חקיקת הפטור מגיוס: יממה לאחר חשיפת טיוטת ההסכם בין הליכוד ליהדות התורה, ההסכם הקואליציוני בין המפלגות צפוי להיחתם עוד השבוע – כך פורסם הערב (שלישי) ב"המהדורה המרכזית". ההסכמים הקואליציוניים לא יכללו פירוט על הרפורמה במשפט אלא משפט כללי מאוד שלפיו "הקואליציה תפעל לחוקק את חוק יסוד: החקיקה". פסקת ההתגברות, שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ויתר השינויים במערכת המשפט ימתינו לכנס הקיץ בגלל עומס החקיקה הכבד.

בזמן שהמשא ומתן הקואליציוני מתקרב לישורת האחרונה, מסתמן פתרון בין נתניהו לחרדים בעניין חוק הגיוס. לאחר שיתר השותפות הקואליציונית ביקשו וקיבלו אישור חוק מקדים, גם החרדים ביקשו את העברת חוק הגיוס עוד לפני הקמת הממשלה – אלא שהסוגיה הלכה והסתבכה מכיוון שלא נמצא נוסח מוסכם. לכן, במפלגות החרדיות דרשו וקיבלו ערובה לכך שהחוק יקודם במתכונת המקובלת עליהם שמבהירה מעל לכל ספק שגם מי שלא מתגייס לא ייחשד בפלילים. לפיכך, הסיכום בינם לבין נתניהו יקבע שאישור תקציב המדינה יותנה בהעברת חוק הגיוס.

הוועדה המיוחדת בראשות חה"כ אופיר כץ (הליכוד) תתכנס מחר לראשונה לדיונים בחוק של חה"כ איתמר בן גביר שאמור להפוך אותו למפכ"ל על – וגם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי צפוי להגיע אליה. בייעוץ המשפטי של הממשלה ובייעוץ המשפטי של הכנסת קיימו לקראת הדיונים פגישות עם בן גביר שבמהלכן הציגו בפניו חלק מחוות הדעת המשפטיות בנוגע להצעת החוק.

בייעוץ המשפטי יניפו בדיונים כמה "דגלים אדומים" וידרשו שהפעילות המבצעית של המשטרה תמשיך להיות כפופה למפכ"ל. השר לביטחון הפנים יוכל אומנם לקבוע מדיניות, אך המפכ"ל יישאר אחראי על הפעלת הכוח על אזרחים. במקביל, ידרשו שהאינטרסים הפוליטיים יישארו מחוץ למשטרה – למרות שהשר יקבע את המדיניות.

בייעוץ המשפטי יבקשו גם להבטיח דיון ממצה ורציני בחוק כדי שאפשר יהיה להגן עליו בבג"ץ. לצורך כך, הם ידרשו להכניס סעיפים ספציפיים לחוק כדי להפוך אותו למאוזן יותר. אחד הסעיפים יקבע שאומנם השר לביטחון הפנים יקבע את המדיניות, אך הדרג הפיקודי העליון במשטרת ישראל יהיה המפקח הכללי. כלומר, המפכ"ל הוא שיהיה אחראי בסופו של דבר על הפעלת הכוח של המשטרה. סעיף נוסף שידרשו בייעוץ המשפטי לקוח מחוק השב"כ ולפיו השירות יפעל באורח ממלכתי ולא תוטל על השירות משימה לשם קידום אינטרסים מפלגתיים-פוליטיים.

ביקורת רבה הוטחה בליכוד ובעומד בראשה בעקבות חשיפת ההסכם עם יהדות התורה במהדורה המרכזית - ובמרכזו הסעיף שלפיו ייבחנו החלופות לייצור חשמל בשבת. ביהדות התורה אומרים שהממשלה התחייבה לפתור את הבעיה, אך בליכוד טוענים שיקימו ועדה ש"תיגמר בלא כלום".

על פי הנוסח המלא של הסעיף: "הממשלה תפעל לפתור את חילול השבת בייצור חשמל, לרבות באמצעות עידוד אגירה מקומית. לשם כך תוקם ועדה בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה - ובהשתתפות גורמים מקצועיים כמו המכון לאנרגיה בשבת והמכון המדעי טכנולוגי להלכה".

לפי חלק מסעיפי טיוטת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ויהדות התורה, נציג הרבנות ישתתף בוועדה להיתר עבודות בשבת; ייבחנו אלטרנטיבות לייצור חשמל בשבת; הממשלה תממן גניזה של ספרי קודש; הממשלה תקים ותממן גופים שיענו על שאלות הלכתיות שיתקבלו מהציבור; יורחב מספר החופים הנפרדים בארץ; ערים חרדיות ייהנו מהנחה נוספת בתחבורה הציבורית.

בנוסף, תקציב תרבות חרדית במשרד החינוך יעמוד על לפחות 100 מיליון שקלים ותבוטל נבחרת הדירקטורים ותינתן העדפה מתקנת לחרדים בחברות ממשלתיות; מנהלי בתי חולים יוכלו לאסור הכנסת חמץ בפסח; תבוטל רפורמת הבגרויות ויתוגברו לימודי תלמוד לתלמידים חילונים; כל אזרח שירצה יוכל להיקבר בקרקע ולא בקומות; תיבחן סגירת "האגף הרפורמי" במשרד התפוצות; כל שירות ממשלתי שניתן באינטרנט יינתן גם בטלפון או פנים אל פנים; ותבוטל רפורמת הטלפונים הכשרים של הממשלה הקודמת.