שעות ספורות לאחר שהודיע הבוקר (ראשון) על כניסתו לעולם הפוליטי והצטרפות לשר הביטחון בני גנץ ושר המשפטים גדעון סער, הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט ערך מסיבת עיתונאים ראשונה כפוליטיקאי בכפר המכביה. "עלינו לחתור להקמת ממשלה שתשתף את כל הכוחות הממלכתיים בישראל", אמר איזנקוט - וסירב לענות במפורש לשאלת N12 על ישיבה משותפת עם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו: "אני לא רוצה לדבר עליו הערב. העמדה הערכית שלי היא שאיש ציבור לא יכול להתמודד בבחירות עם כתבי אישום", רמז.

סיקור N12 בנושא:

"במשך 41 שנים שירתי את מדינת ישראל כלוחם וכמפקד - הייתה לי הזכות לשרת בצה"ל", אמר איזנקוט בפתח הצהרתו. "מדינת ישראל נקלעה לאחרונה למשבר פוליטי ולחוסר יציבות שקורע את החברה הישראלית. לאחר שהסתיימה תקופת הצינון, גמלה בליבי ההחלטה לעשות מעשה ולהצטרף למסגרת פוליטית ממלכתית".

מסיבת עיתונאים: איזנקוט מצטרף למפלגת המחנה הממלכתי (צילום: N12)
איזנקוט מצטרף למפלגת המחנה הממלכתי | צילום: N12

"בראייתי, עלינו לחתור להקמת ממשלה שתשתף את כל הכוחות הממלכתיים בישראל. אנו ניצבים בפני אתגרי ביטחון ואני מאמין שמדינת הלאום של העם היהודי חייבת להבטיח שוויון לכל אזרחיה - ללא הבדל דת, גזע ומין", המשיך הרמטכ"ל לשעבר. "אנו נדרשים למנוע את האיומים של איראן ושלוחיה - אנחנו צריכים לחתור לשלום מתוך עוצמה, היו הסכמים כאלה בשנים האלו - אני מברך על זה וצריך להמשיך את זה".

איזנקוט הוסיף: "מאז שחרורי מצה"ל פגשתי את ישראל היפה, אך לא די ביוזמות חברתיות - עלינו לפעול לפתרון בעיות. אני רואה בחברי בני גנץ, שזכיתי לשרת לצידו תקופה ארוכה, האדם הראוי והמתאים ביותר להוביל את המחנה הממלכתי. יחד עם גדעון סער נפעל לפי הכלל 'דבר מעט ועשה הרבה' לחיזוק מדינת ישראל דמוקרטית, שוויונית ופורחת, תחת ערכי מגילת העצמאות".

על השאלה אם יסכים לשבת עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, השיב איזנקוט: "אני כיהנתי כרמטכ"ל תחת ממשלתו, אני לא רוצה לדבר עליו הערב. העמדה הערכית שלי היא שאיש ציבור, לא משנה איפה, לא יכול להתמודד בבחירות עם כתבי אישום". בנוסף, הוא הביע אופטימיות לגבי פוטנציאל המפלגה: "האמונה שלי היא שהמחנה הממלכתי יגיע למספר דו-ספרתי גבוה - ויוביל את המדינה בארבע שנים הבאות לדרך ממלכתית ומאחדת".

איזנקוט המשיך: "אני רוצה לומר באופן כללי - אני מאמין שמניעת מדינה דו-לאומית, או חזון המדינה האחת לפי הפלסטינים, הוא מסוכן למדינת ישראל. לכן צריך לפעול דרך צעדים ויוזמה. יש לי הרבה מאוד רעיונות שאני לא אכנס אליהם הערב". הרמטכ"ל לשעבר הוסיף: "אני מאמין בחשיבות הייצוג של כל חלקי החברה הישראלית לאורך תקופה, גם בממשלה הנוכחית. שמדובר בממלכתיות צריך לדבר עם הצד השני ולעשות מעשה. בסופו של דבר, בכוחנו להגיע להישג גבוה בבחירות ולחסום את האפשרות של ממשלה קיצונית. אני לא פוסל ומאוד מכבד את החברה החרדית, ששמרה על מסורת לאורך השנים. היא חלק חיוני מהחברה הישראלית ואני מאמין שנוכל להתגבר על כל מחלוקת".

גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות)
בנימין נתניהו וגדי איזנקוט | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות

"שקלתי לעומק איפה אפשר לתרום יותר ולהביא לניצחון של מחנה ממלכתי רחב שיגבש את כל המפלגות הציוניות והממלכתיות ביום שאחרי הבחירות", המשיך איזנקוט. "עקב המציאות הפוליטית בשלוש השנים האחרונות, אני מאמין שבני גנץ יכול לאחד את המפלגות הציוניות והממלכתיות תחתיו". 

יו"ר המחנה הממלכתי, שר הביטחון בני גנץ, המשיך: "אנחנו יוצאים לדרך עם המחנה הממלכתי. זהו המשך ישיר למה שכחול לבן מסמלת מיום היווסדה, המשך ישיר למה שגדעון, גדי ואני רואים את מדינת ישראל. גדי, שמצטרף אלינו עם מתן כהנא, הוא לא רק מפקד עתיר זכויות אלא אדם עתיר זכויות. גדי ואני מכירים שנים רבות, שירתנו שכם אל שכם, אני גאה לשתף איתו פעולה בשדה הפוליטי לאותן המטרות.

"בחרנו ללכת יחד אחרי שיח ארוך של תוכן, מטרות וקבלות - ביחד נפעל להוציא את העגלה הפוליטית מהבוץ אבל יותר חשוב, ננווט אותה הלאה אל היעדים הלאומיים שלנו. אנחנו בוחרים להתאחד תחת האמונה של כולנו במדינת ישראל במדינה יהודית ודמוקרטית, לחסום היתכנות להפיכתנו למדינה דו-לאומית", המשיך גנץ.

מסיבת עיתונאים: איזנקוט מצטרף למפלגת המחנה הממלכתי (צילום: N12)
איזנקוט וגנץ | צילום: N12

"אנחנו בוחרים להתאחד כדי לדאוג לכל אזרחי ישראל. בכל מקום, אלו שמכירים אותי יודעים שאני אדם מסורתי, מאמין בדרכי לצד האמונה. הדת השנייה שלי היא ממלכתיות - הממלכתיות היא הישראליות והציונות שזורמת בעורקינו, לדאוג לכל אזרחי ישראל בכוחנו ואחדותנו. לאחד קבוצות ושבטים היא הדרך היחידה להימנע מבחירות שישיות", הוסיף שר הביטחון.

לאחר מכן, עלה לנאום שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה, גדעון סער: "אנחנו פונים היום לכל עם ישראל עם בשורה במערכת הבחירות הזו - אבל גם לימים שאחריה. התנועה הזו אינה מהלך טכני, אלא מהלך עמוק, שורשי של כלל ישראל. התנועה הזאת יכולה להיות וגם תהיה בית לכולם - ללא הבדל".

מסיבת עיתונאים: איזנקוט מצטרף למפלגת המחנה הממלכתי (צילום: N12)
איזנקוט וגנץ | צילום: N12

"הבית הזה יחתור לאחדות העם. את גדי הכרתי לפני כ-20 שנה. אני שמח שהיום הצלחנו ואני מבקש להודות לבני גנץ על המנהיגות. אני מאמין שבני גנץ הוא המנהיג היחיד שיכול להוביל ולאחד את עם ישראל. גדי הקדיש את חייו לביטחון ישראל הוא אדם ערכי, אמין וישר וזו בשורה שאיש כמוהו נכנס לחיים הציבוריים", הוסיף סער. 

"אני מברך גם על כניסתו של מתן כהנא שמייצג את היהדות של בית הלל-יהדות מאוחדת. כולנו מאמינים ביופייה של היהדות, ללא כפייה, ואני מאמין שכוחה של ההתלכדות הזאת יביא למערכת הפוליטית שלנו יציבות - עבודה קשה לפנינו ובעזרת השם נעשה ונצליח", אמר סער.

יו"ר תקווה חדשה הוסיף: "הגענו להבנה, בטווח הזמן הנראה לעין, בנושא של הקמת מדינה פלסטינית או החלת ריבונות. הדרך הרלוונטית היחידה לפעול באופן שהולם את האינטרסים המדיניים והביטחוניים - דרך של צמצום הסכסוך. לתפיסה זו אנו שותפים, והיא מבוססת בעיקרה על הרחבת המשמעות של האוטונומיה או הממשל העצמי של הפלסטינים ביהודה ושומרון".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

הבוקר, איזנקוט הודיע כי השלושה יתמודדו תחת רשימה משותפת בבחירות הקרובות בשם "המחנה הממלכתי". את המחנה הממלכתי יוביל שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ, במקום השני יוצב שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער, ובמקום השלישי יהיה רא"ל במיל' גדי איזנקוט.

"האיחוד יהווה בסיס להקמת ממשלה ממלכתית, רחבה ויציבה שתביא לסיום המשבר הפוליטי המתמשך, לאיחוי הקרע בין חלקי החברה הישראלית ולקידום האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל בביטחון, בכלכלה, בביטחון הפנים ובחינוך" נמסר מהרשימה החדשה. "במסגרת ההסכם שנחתם אמש, הוחלט כי מיד לאחר הבחירות יתחיל המחנה הממלכתי בהסדרת מוסדותיו ויקיים בחירות פנימיות דמוקרטיות לקראת הבחירות לכנסת ה-26".

גדי איזנקוט מצטרף לבני גנץ ולגדעון סער
גדי איזנקוט מצטרף לבני גנץ ולגדעון סער

במסגרת הסיכומים במחנה הממלכתי, איזנקוט צפוי לצרף לרשימה מועמדים נוספים מטעמו במקומות 3,9,16,18. בין המצטרפים כמועמדי איזנקוט - מתן כהנא שיצטרף במקום ה-9. "יחד עם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל במיל' גדי איזנקוט, יצטרף לרשימת 'המחנה הממלכתי' בהנהגת שר הביטחון בני גנץ, גם השר לשעבר לשירותי דת, חה"כ מתן כהנא", מסרה הרשימה. "הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט צפוי לצרף לרשימת המחנה הממלכתי מועמדים נוספים אשר שמם יפורסם בקרוב".

מאחורי הקלעים איזנקוט כבר היה סגור כמעט עם לפיד. גנץ צפה בדיווח ב-N12 שלשום על כך שלפיד הסכים לפריימריז. בלילה הוסכם על פירוק תקווה חדשה והתמזגותה בגוף החדש. סער הסכים ואיזנקוט בא. אם איזנקוט היה מצטרף ללפיד זו עלולה הייתה להיות מכת מוות לגנץ וסער, וכעת נראה מה הערך הממשי של הרמטכ"ל לשעבר.

מתן כהנא, בכנס ירושלים של של בשבע וערוץ 7 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ישובץ במקום התשיעי. מתן כהנא | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רשימת "המחנה הממלכתי" המסתמנת בבחירות לכנסת ה-25:

 1. בני גנץ
 2. גדעון סער
 3. גדי איזנקוט
 4. מועמד כחול לבן
 5. יפעת שאשא ביטון
 6. מועמד כחול לבן
 7. זאב אלקין
 8. מועמד כחול לבן
 9. מתן כהנא כמועמד של איזנקוט
 10. מועמד כחול לבן
 11. שרן השכל
 12. מועמד כחול לבן
 13. מאיר יצחק הלוי
 14. מועמד כחול לבן
 15. מועמד תקווה חדשה
 16. מועמד איזנקוט