"סכנה משמעותית למפעל הציוני": הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, שהצטרף לאחרונה ל"המחנה הממלכתי" תועד מזהיר בחוג בית מפני האנשים שמובילים את הקו של ביטול חוק ההתנתקות. "האנשים שמובילים את הקו של להתיישב בכל מקום, ליצור מצב בלתי הפיך, לבטל את חוק ההתנתקות ולהחזיר את ההתיישבות - אלו אנשים שמובילים לאסון", נשמע בהקלטה שפורסמה ב"ישראל היום". אחרי הביקורת מימין, מפלגתו של איזנקוט הגיבה: "אף אחד לא יטיף לנו מוסר, בוודאי לא גורמים קיצוניים".

בחירות 2022 - סיקור נרחב ב-N12:

"בעיניי מדינה דו-לאומית, או כמו שהפלסטינים קוראים לזה 'חזון המדינה האחת', זאת סכנה משמעותית למפעל הציוני", הוסיף הרמטכ"ל לשעבר. "זה לא עניין תאורתי, ב-2001 העבירו את חוק ביטול ההתנתקות בקריאה טרומית ובפברואר השנה 45 חברי כנסת חתמו על הצעת חוק כזאת, ביניהם גם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו".

גדי איזנקוט נואם בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
גדי איזנקוט נואם בהודעה על ריצה משותפת | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

עוד אמר כי "זאת אמירה של הימים האחרונים, אני שמעתי את זה מבן גביר יחד עם סמוטריץ'. אני חושב שהעובדה שהוא (בן גביר) קורא בשבוע שעבר לבטל את פסק הדין של רוצח משפחת דוואבשה, שזה קרה בתקופתי כרמטכ"ל, מעלה שאלה של איזה סולם ערכים זה מבטא".

"אני חושב שהוא והמפלגה שלו סובלים מחוסר מציאותיות וגישה משיחית", הוסיף הרמטכ"ל לשעבר. "אם הרצון שלהם הוא לבטל את חוק ההתנתקות ולהחזיר לרצועת עזה אלפי יהודים, ולהחזיר את ההתיישבות בגוש קטיף – בעיניי זה אירוע לא מציאותי שיפגע בביטחון המדינה. אזרחי ישראל צריכים להיות מוטרדים, בעיקר מהצעירים שמחפשים שחור או לבן, משהו קרה אחרי מבצע 'שומר החומות'. האמון הבסיסי והביטחון הבסיסי בערים המעורבות מביא לתופעה הזאת ומעצים אותה".

איתמר בן גביר (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
איתמר בן גביר, ארכיון | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מ"עוצמה יהודית" נמסר בתגובה שהרמטכ"ל לשעבר מסלף את המציאות. "בעיני איזנקוט, צעירים הם טירונים שפוטים שדעתם לא רלוונטית, שמישהו יגלה לו שאנחנו באזרחות, ולצעירים שלנו יש זכות בחירה, זכות לחיות בביטחון, בלי פחד ברחובות, ועם הכרעה ברורה נגד הטרור", נכתב בתגובה. "איזנקוט, שהפקיר את אלאור אזריה שחיסל מחבל, מסלף כעת את המציאות וכמו יתר חבריו בשמאל הקיצוני, משתלח במי שנאבק למען חיילי צהל, השוטרים ותושבי המדינה".

בעוצמה יהודית הוסיפו כי "איזנקוט נחשף כשמאל על מלא. בעיניו ההתיישבות ביו"ש היא אסון, הוא מאמין בהקמת מדינה פלסטינית, ומתגאה בפינוי חומש עשרות פעמים. היכן הבושה של 'עלי התאנה הסרוגים' שנמצאים איתו ועם גנץ באותה מפלגה?".

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' תקף גם הוא את דבריו של הרמטכ"ל לשעבר. "אם זה הולך כמו שמאל ומריח כמו שמאל ומגעגע כמו שמאל - אז זה שמאל (גם אם גנץ ואיזנקוט עטפו את השמאל שלהם בכמה עלי תאנה ימניים ודתיים כדי לגנוב את ליבם של אנשי ימין ולהעביר קולות מהימין לשמאל)", כתב בציוץ בטוויטר.

 ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

מפלגת "הרוח הציונית" מסרה בתגובה על דבריו של איזנקוט: "צריך להסיר את הכובע לפני איזנקוט, שבניגוד לאחיזת העיניים הקולקטיבית של המחנה הממלכתי, שם את כל האמת על השולחן. תמיכה בפינוי יישובים איננה ימין, אלא שמאל. זה הוויכוח בינינו לבין המחנה הממלכתי. הרוח הציונית היא הבית של אנשי הימין הערכי שרוצים יישום של מדיניות ימין בממשלה הבאה".

אחרי הביקורת בימין על הדברים של איזנקוט, מפלגתו "המחנה הממלכתי" מסרה כי "משוגעים רדו מהגג - לא נחזור לרצועת עזה. אף אחד לא יטיף מוסר למחנה הממלכתי על תרומתו לביטחון ישראל, לביטחון האזרחים ועל תמיכתו בהתיישבות שמבוצעת לפי חוק, בוודאי לא גורמים קיצוניים ומסיתים, שפועלים בניגוד לחוק תוך פגיעה במפעל ההתיישבות עצמו. איזנקוט לא דיבר על פינוי ישובים באיו״ש אלא נגד חזרת ישראל לרצועת עזה, נושא שנמצא בלב הקונצנזוס, ומי שרוצה לחזור לעזה יוביל את מדינת ישראל למדינה לא יהודית ולא דמוקרטית".

לפני שלושה שבועות איזנקוט הודיע כי הוא מצטרף לבני גנץ ולגדעון סער, והשלושה יתמודדו תחת רשימה משותפת בבחירות הקרובות: "המחנה הממלכתי". את המחנה הממלכתי יוביל שר הביטחון ויו"ר כחול לבן גנץ, במקום השני יוצב שר המשפטים סער, ובמקום השלישי יהיה איזנקוט.

שעות ספורות לאחר שהודיע על כניסתו לעולם הפוליטי והצטרפות לגנץ וסער, איזנקוט ערך מסיבת עיתונאים ראשונה כפוליטיקאי בכפר המכביה. "עלינו לחתור להקמת ממשלה שתשתף את כל הכוחות הממלכתיים בישראל", אמר איזנקוט - וסירב לענות במפורש לשאלת N12 על ישיבה משותפת עם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו: "אני לא רוצה לדבר עליו הערב. העמדה הערכית שלי היא שאיש ציבור לא יכול להתמודד בבחירות עם כתבי אישום", רמז.

"במשך 41 שנים שירתי את מדינת ישראל כלוחם וכמפקד - הייתה לי הזכות לשרת בצה"ל", אמר איזנקוט בפתח הצהרתו. "מדינת ישראל נקלעה לאחרונה למשבר פוליטי ולחוסר יציבות שקורע את החברה הישראלית. לאחר שהסתיימה תקופת הצינון, גמלה בליבי ההחלטה לעשות מעשה ולהצטרף למסגרת פוליטית ממלכתית".