המשא ומתן נכשל: יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר הודיע הערב (שני) כי מפלגתו תרוץ בבחירות הקרובות לכנסת ה-25 בנפרד ממפלגת הציונות הדתית. "סמוטריץ' לא באמת רוצה לנהל משא ומתן ואת שיתוף הפעולה", האשים בן גביר את יו"ר הציונות הדתית. לדבריו, כל הצעה וויתור מצידו במו"מ לא התקבלו לבסוף על ידי הצד השני.

הבחירות לכנסת ה-25 - סיקור נרחב ב-N12:

"בחודש וחצי האחרון עשיתי הכול כדי שארוץ יחד עם חבריי במפלגת הציונות הדתית", אמר בן גביר במסיבת העיתונאים שבה הכריז על הריצה הנפרדת. "בתחילה סמוטריץ' סירב למשא ומתן אבל, אז הסכים מסתבר רק למראת עין. עכשיו הוא דורש לעצמו 6 מקומות מתוך 8. בכל סקר ובכל בדיקה ומחקר, בשטח וברחוב, אנחנו גדולים ממנו פי כמה והוא דורש שלושת רבעים מהמפלגה הזו".

בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר
איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ'

בן גביר חשף את דרישותיו במו"מ עם סמוטריץ': "ויתרתי על המקום הראשון זה לא הספיק. ויתרתי על דרישת השוויון וזה לא הספיק". יו"ר עוצמה יהודית טען כי הוא רצה לתת "מקום לציונות הדתית מכל הגוונים ומכל הסוגים" ולמסורתיים ולחילונים, אך מנגד סמוטריץ' "בחר שלא לרוץ ביחד כי הוא רוצה דתיים לאומיים קלאסיים".

"אין בליבי על בצלאל, עבדנו יחד ועדיין נותרה בי התקווה שהוא יתעשת", המשיך בן גביר, "אבל אני מכבד את הרצון שלו לפנות לקהל הבוחרים של שקד. לכן, בלב שלם אני מכריז על ריצה עצמאית של מפלגת עוצמה יהודית לבחירות הקרובות". לדבריו, הסקרים מראים כי דווקא הריצה הנפרדת של עוצמה יהודית תביא עוד מנדט וחצי של אנשים שלא הצביעו בבחירות הקודמות ושכעת יצביעו לימין.

סמוטריץ': "מדובר בשגיאה קשה"

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' פרסם סרטון מוקדם יותר היום שבו קרא לבן גביר לחזור לחדרי המשא ומתן כדי להגיע להסכמה על ריצה משותפת. סמוטריץ' הזהיר מפני "זריקת קולות לפח" וקרא ליו"ר עוצמה יהודית להגיע עמו להסכמות "כדי למקסם את הכוח ולהביא לנצחונו של המחנה הלאומי".

"איתמר ידידי, מדובר בשגיאה קשה", אמר יו"ר הציונות הדתית בסרטון שפרסם, לדבריו במהלך חופשה משפחתית. "המחנה הלאומי לא יכול להרשות לעצמו פיצולים ופילוגים וסיכון גדול של זריקת קולות לפח כפי שקרה לצערנו לא פעם ולא פעמיים".

סמוטריץ' פנה לבן גביר: "יש לנו עוד חודש עד סגירת הרשימות, בוא חזרה לחדר המשא ומתן, נדבר על הכול, נדון בהכול, נגיע להסכמות לאיך נכון לרוץ ביחד כדי למקסם את הכוח ולהביא לנצחונו של המחנה הלאומי בבחירות הקרובות".

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית