בנט ולפיד סיכמו על פיזור הכנסת, לפיד יהפוך לרה"מ: ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד סיכמו הערב (שני) על פיזור הכנסת והקדמת הבחירות. מטעמם נמסר כי הצעת החוק לפיזור הכנסת תובא בשבוע הבא לאישור הכנסת - ולאחר מכן יהפוך לפיד לראש הממשלה בפועל. מסתמן: הבחירות יתקיימו ב-25 באוקטובר 2022. בנט במסיבת העיתונאים: "רגע לא קל אבל הכרחי", לפיד: "בנט שם את המדינה לפני האינטרס האישי".‎

לדברי השניים, ההחלטה התקבלה "לאחר שמוצו הניסיונות לייצב את הקואליציה". לאחר אישור הצעת החוק לפיזור הכנסת, תתבצע הרוטציה באופן מסודר. בנט שוחח עם ראשי הקואליציה בלשכת ראש הממשלה ואמר להם: "הניסוי הצליח". כראש ממשלת המעבר צפוי לפיד להישאר בתפקיד שר החוץ. בנט יכהן כראש הממשלה החליפי וכמחזיק תיק איראן. בנט ולפיד אמרו כי יעלו את ההצבעה על פיזור הכנסת בשבוע הבא. בליכוד מתכוונים להצביע על החוק כבר ביום רביעי הקרוב - וייתכן ששתי ההצבעות יוצמדו.

בהצהרה משותפת עם ראש הממשלה החליפי לפיד, אמר ראש הממשלה בנט: "זה רגע לא קל אבל קיבלנו את ההחלטה הנכונה לישראל. ההחלטה להקים את הממשלה הייתה ההחלטה הקשה בחיי אבל גם הציונית ביותר. ישראל חזרה להיות מנוהלת והוכחנו שאפשר להניח את המחלוקות בצד. החזרנו את ההוגנות. קיימתי שיחות משפטיות והבנתי שישראל עומדת להיכנס לכאוס משפטי ואת זה לא אאפשר. סיכמתי עם לפיד להעביר את השלטון באופן מסודר ולקבוע תאריך לבחירות".

"במשפט שלמה של 2022 בחרנו להיות האמא ששומרת על חיי הילד גם במחיר אישי כבד", הצהיר בנט. "אני עומד פה עם חברי יאיר לפיד שבקרוב בעזרת השם ייכנס לתפקיד ראש הממשלה בהתאם להסכם בינינו. בשנה האחרונה למדתי להכיר את יאיר ברגעים החשובים ביותר. עבדנו ביחד. יאיר מגלה מידות של הגינות. מענטש. הוא מייצג ציבור משמעותי בישראל. היו לנו ויש לנו מחלוקות, וזה בסדר. חזקה מהמחלוקות היא ההבנה שהמשותף גדול יותר. המדינה גדולה משנינו. אנחנו מכוונים רק למדינת ישראל".

"בימים הקרובים עד לפיזור הכנסת וקיום הרוטציה בינינו אסייע ללפיד באמצעות חפיפה מסודרת ויסודית כמה זמן שצריך", המשיך ראש הממשלה. "יש מדינה לנהל. אנחנו מדליקים מחדש את האורות. אני אעמוד לצד יאיר ואעשה הכול שיצליח במלאכת הקודש".

"שמעתי פעם מרחלי פרנקל, אמו של נפתלי ז"ל, אחד משלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, שבאותם 3 השבועות שגורלם לא היה ידוע ועם ישראל עמד מאחוריהם - נדלק האור וגילינו משהו על עצמנו, על היכולת שלנו לעמוד ביחד ועל מי שאנחנו באמת. גם שהדבר מעט התפוגג, מי שראה את החדר מואר כבר לא יכול לשכוח את המראה הזה".

"בשנה האחרונה נדלק האור וקיבלנו כולנו הזדמנות לראות ישראלים משמאל ומימין מסוגלים לעבוד ביחד, לדאוג אחד לשני ולהניח את המחלוקות בצד מבלי לוותר על העמדות. את הזיכרון הזה, את הידיעה הזאת שאנחנו לא באמת כל כך מפולגים כמו שמנסים לספר לנו כבר אי אפשר להסיג לאחור. זה ייצרב בתודעה שלנו. אנשים אחים אנחנו".

רה"מ החלפוי וראש הממשלה במסיבת עיתונים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"אני אוהב אותך". בנט ולפיד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט פירט את הישגי הממשלה בראשותו: "עבדנו יחד, העברנו תקציב אחרי 3 שנים, ייצבנו את המשק, הבאנו לצמיחה הכלכלית החזקה והגדולה בעולם. ניצחנו את גלי הקורונה בלי יום של סגר, החזרנו מאות אלפים מובטלי קורונה לעבודה, החזרנו להם את הכבוד. הורדנו את הגירעון האסטרונומי כמעט לאפס. המדינה חזרה לישראל. המערכה מול איראן נמשכת. ניהלנו שיח נחוש אך מכבד עם ארה"ב כדי להבטיח את שמירת האינטרסים של ישראל וכמו שאתם יודעים הצלחנו למנוע את החתימה על ההסכם הלא טוב הזה - אבל בלי לשרוף את הקשר עם ארה"ב".

"בביטחון, המערכה מול איראן לא פוסקת", פירט בנט. "ניהלנו שיח נחוש אך מכבד עם ידידתנו ארה"ב כדי להבטיח שהאינטרסים של ישראל יישמרו. הסכם גרעין מסוכן, כפי שאתם יודעים היטב, לא נחתם. דברים אחרים, רבים, קרו ועוד יקרו, במערכה שאנחנו מנהלים שם מתוך תפיסה שיש להכות בראש התמנון ולא רק בזרועותיו".

בנט לפיד (צילום: החדשות 12)
"לחזור לרעיון של אחדות ישראלית". לפיד | צילום: החדשות 12

"הדרום היה השקט ביותר בעשור האחרון", המשיך ראש הממשלה. "נערים ונערות בשדרות ובעוטף עזה חוו את השנה הבטוחה והשקטה בחייהם, מכיוון ששיקמנו את ההרתעה. הפסקנו את מזוודות הכסף לחמאס. קבענו משוואה של תגובה על כל בלון. פעלנו למנוע את התחמשות המחבלים מחדש, וחזרנו גם לנקודות הבסיסיות: שלא לאפשר לחמאס להכתיב לנו באיזה מתווה יערך מצעד הדגלים בבירתנו, ירושלים".

על התמודדות הממשלה עם גל הטרור הרצחני אמר בנט: "על לוח ליבי כל אחד מהנרצחים והנופלים, ותנחומיי למשפחותיהם. זה היה במשמרת שלי ואני כראש ממשלה נושא באחריות הכוללת. שלחנו את כוחות השב"כ, צה"ל והמשטרה לפעול לילה-לילה מול המחבלים בשומרון וביהודה ובכל מקום שהם נמצאים, כשמטרתנו להגיע למחבלים במיטות שלהם, ולא ברחובות בני ברק או תל אביב".

ראש הממשלה נפתלי בנט (צילום: AP)
"רגע לא קל אבל הכרחי". בנט | צילום: AP

"יש עוד תחומים רבים בהם פעלנו ויהיה עוד זמן לסכם", הצהיר בנט. "אני גאה במה שעשינו. עשינו - לא עשיתי. כי עבדנו ביחד. כמה חשוב לעבוד ביחד. שוחחנו הערב עם כל ראשי המפלגות השותפות לממשלה. אמרתי להם שאני גאה בהם ובשותפות שלא הייתה אפשרית בלי התגייסות של כולם. רגע לפני שיתחילו קמפיינים של בחירות - זכרו את היכולת לעבוד ביחד כשיש מטרה משותפת שהיא מעל המחלוקות".

"אני פונה גם לאלה שלא בחרו בי", הוסיף ראש הממשלה. "שלא תמכו בנו. לאלה שיש בליבם עלי: אני מבין אתכם. המהלך שעשינו היה לא קל לעיכול. אבל דעו שעשיתי זאת לשם שמיים. האמנתי, והיום אני בטוח שזה היה נכון לישראל לחלץ את כולנו מהבור. אני יודע שזה הדבר האחראי עבור המדינה שלנו. שאין אני בן חורין לחמוק מהמשימה הזו".

ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד (צילום: AP)
סיכמו על פיזור הכנסת. בנט ולפיד | צילום: AP

"חברים, אחרי שנה כראש ממשלת ישראל אדם לא נשאר כשהיה", הודה בנט. "הוא מבין דברים. הפרספקטיבה משתנה. הבנתי כמה אנחנו חזקים. כמה עוצמה יש לישראל. כמה טוב יש בעם הזה. מדינת ישראל, חרף הקשיים, משגשגת וטובה - ואני יודע שהיא תמשיך להיות כזו. אני מבקש להודות לגילת אשתי ולילדיי הנפלאים שנשאו איתי בעול הכבד הזה בשנה החולפת. אני מודה גם לחבריי בסיעה. ואני מודה לכם, אזרחי ישראל הנפלאים, על הזכות הנדירה שהייתה לי לשרת אתכם".

ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד אמר: "יהיו לי עוד מספיק הזדמנויות לפנות למדינת ישראל. כרגע אני רוצה להודות לשותפי, ראש הממשלה נפתלי בנט, על האחריות שהוא מגלה היום, על העובדה שהוא שם את המדינה לפני האינטרס האישי. ואני רוצה להודות לו על עוד דבר. על החברות, אני מאוד אוהב אותך. החברות בינינו עמדה במבחנים ונתקלה במכשולים, אבל תמיד צלחה אותם".

יאיר לפיד (צילום: Photo by Olivier Fitoussi Flash90)
ייכנס ללשכת רה"מ. לפיד | צילום: Photo by Olivier Fitoussi Flash90

"ראש הממשלה בנט צעיר ממני ועוד נכונו לנו עלילות יחד", המשיך לפיד. "הוא מנהיג ישראלי חשוב, מקורי ואמיץ, ואין לי ספק שמקומו הוא בהנהגת המדינה לעוד שנים ארוכות. מילה על ההמשך: גם אם יוצאים לבחירות בעוד כמה חודשים, האתגרים שלנו כמדינה לא יכולים לחכות. אנחנו צריכים לטפל ביוקר המחיה, לנהל את המאבק באיראן, בחמאס ובחיזבאללה, להתייצב מול הכוחות שמאיימים להפוך את ישראל למדינה לא דמוקרטית".

"מה שקרה בימים האחרונים, מה שקורה כאן הערב, היא הוכחה נוספת לזה שהמערכת הישראלית צריכה שינוי עמוק ותיקון גדול", הדגיש לפיד. "לפני שנה התחלנו את התיקון הזה, אנחנו ממשיכים בו עכשיו, וממשיכים יחד. מה שאנחנו צריכים לעשות גם היום. לחזור לרעיון של אחדות ישראלית. לא לתת לכוחות האופל לפרק אותנו מבפנים. להזכיר לעצמנו שאנחנו אוהבים אחד את השני, אוהבים את המדינה שלנו, ורק ביחד ננצח".

שר המשפטים גדעון סער (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
"למנוע את חזרת נתניהו לשלטון". סער | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

ההחלטה לפזר את הכנסת התקבלה לאחר שבנט ולפיד הבינו שכל יום שעובר שוחק את מעמדם בסקרים ופוגע בסיכוייהם לנצח בבחירות הבאות. במערכת הפוליטית מעריכים שהשניים רצו להשאיר את הציבור עם טעם של ממשלה מוצלחת ולא של כישלון. בנוסף, בנט קיים פגישה עם היועצת המשפטית לממשלה שהבהירה לו שהפלת תקנות יו"ש תגרום כאוס במדינה ואין שום דרך לעקוף את זה. בהחלטתו מנע בנט את נפילת תקנות יו"ש.

יו"ר מרצ, שר הבריאות ניצן הורוביץ, ויו"ר רע"ם מנסור עבאס ניסו לשכנע את בנט שהאירוע בשליטה ושצריך עוד זמן. הוא השיב להם שהוא לא רואה עוד טעם במשיכת הזמן. בצמרת המפסידים בעקבות ההחלטה ניצב חה"כ המורד ניר אורבך (ימינה) שהתמהמה ונותר עם הבטחות על הקרח מצד הליכוד.

לפיד, שייכנס לראשות ממשלת המעבר, יהיה זה שיקבל את נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בביקורו בישראל בעוד פחות מחודש. שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס אמר לחדשות 12: "ביקור הנשיא ביידן יתקיים כמתוכנן. הנשיא בא עבור העם בישראל". לפיד יקצור את הפירות לא רק בביקור ביידן: כבר בשבוע הבא הוא ייפגש עם מקרון.

כל הסיעות מתחילות בהיערכות לקמפיין, שיתקיים בקיץ ולאורך החגים. בשיחות עם מקורביו אמר בנט: "כרגע מתכוון לרוץ לבד ולא לחבור לאיש, אשקול את צעדיי בימים הקרובים". בנט ייקח את הימים הקרובים להחליט ובמערכת הפוליטית לא פוסלים את האפשרות שיפרוש. בהנחה שלא יתמודד, בנט יפקיד את המפלגה בידיו של מתן כהנא. סגן השר אביר קארה (ימינה) אמר בריאיון ב"המהדורה המרכזית": "בנט ירוץ, קיבל החלטה נכונה".

נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אין לפסול את האפשרות שיפרוש. בנט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר תקווה חדשה, שר המשפטים גדעון סער, הגיב על הדרמה הפוליטית ותקף את האופוזיציה: "כפי שהזהרתי - חוסר אחריות של חברי כנסת מסוימים בקואליציה הביא לתוצאה הבלתי נמנעת. המטרה בבחירות הקרובות היא ברורה: מניעת חזרת נתניהו לשלטון ושעבוד המדינה לאינטרסים האישיים שלו".

יו"ר כחול לבן, שר הביטחון בני גנץ, כתב: "אנו חותמים הערב לצערי את פרק ממשלת השינוי. ממשלה שבשנת פעילותה עשתה רבות למען החברה הישראלית, ביטחונה וחוסנה ותמשיך לפעול למענה גם בתקופת המעבר. בעת הזו אני מודה לראש הממשלה בנט שעשה מאמצים גדולים כדי להוביל אותה, ומאחל בהצלחה לשר החוץ לפיד שייכנס לתפקיד ראש הממשלה בקרוב. בחירות ותקופות של חוסר יציבות אינן דבר טוב - אך נצא אליהן נחושים במטרה לשים את ישראל ואזרחיה לפני הכול".

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90 )
"עם ישראל חי". נתניהו ודרעי | צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90

יו"ר העבודה, שרת התחבורה מרב מיכאלי, כתבה: "ממשלת השינוי התחילה להחזיר את מדינת ישראל לאזרחיות ולאזרחים שלה. קואליציית השינוי קירבה בין חלקים שונים בחברה הישראלית. אני גאה שמפלגת העבודה הייתה שותפה להקמתה והייתה סיעת היציבות בתוכה. אני מודה לשותפות ולשותפים שלנו ובטוחה שנמשיך להוביל את מדינת ישראל חזרה לחוף מבטחים".

השר הורוביץ כתב: "הממשלה הזו הצליחה מעל ומעבר. זו ממשלה היסטורית שהצילה את הדמוקרטיה הישראלית. אני גאה בחלקנו בה. עשינו מאמץ עצום לשמור עליה. הישגיה ייזכרו לשנים רבות". חה"כ ווליד טאהא (רע"ם) צייץ בטוויטר: "עשינו ונמשיך לעשות היסטוריה".

_OBJ

באופוזיציה חגגו את פיזור הכנסת והקדמת הבחירות. ראש האופוזיציה בנימין נתניהו אמר בהודעה מוקלטת: "ממשלה שהייתה תלויה בתומכי טרור, שהפקירה את הביטחון האישי של אזרחי ישראל, שהעלתה את יוקר המחיה לשיאים שלא ידענו, שהטילה מסים מיותרים, שסיכנה את הצביון היהודי של המדינה שלנו - הממשלה הזאת הולכת הביתה". עוד הבטיח כי יפעל להקמת ממשלה לאומית רחבה בראשות הליכוד.

יו"ר ש"ס אריה דרעי כתב בטוויטר: "עם ישראל חי!". יו"ר יהדות התורה משה גפני כתב: "שהחיינו וקיימו והגיענו לזמן הזה". יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' כתב: "עם ישראל חי. לא עוד פילוג לא עוד שיסוי. בקרוב בעזרת השם אחדות יהודית, ציונית ולאומית אמיתית שתנהיג את ישראל".

_OBJ

חה"כ יואב גלנט כתב: "בנט, לפיד - עשיתם את המעשה הנכון באיחור של שנה. ממשלה בראשות הליכוד בקרוב. חה"כ גלית דיסטל-אטבריאן הוסיפה: "תם ונשלם". חה"כ ניר ברקת עקץ: "ברוך שפטרנו מעונשו של זה".חה"כ איתמר בן גביר בירך: "מקווה ששחר חדש יקום על מדינת ישראל. העם זקוק לממשלת ימין ימין מלא מלא, שתתקן את הנזק שעשתה כאן הממשלה המסוכנת ותחזיר את הביטחון לרחובות. בעזרת השם, עכשיו תור הימין לנצח".

חה"כ שלמה קרעי אמר: "סוף-סוף הבינו גנבי השלטון שהם חייבים להחזיר לעם את המנדט שגנבו ממנו, וללכת לבחירות. אני קורא לכל חברי הכנסת שנבחרו בקולות הימין לנצל את ההזדמנות ולהקים ממשלה לאומית ללא כל תנאים, עכשיו! כי זה מה שישראל צריכה, וגם כדי למנוע מהאיש החלול הזה לכהן כראש ממשלת ישראל".