4 ימים לפני סגירת הרשימות: השותפות הפוליטית בין איילת שקד ויועז הנדל התפרקה הלילה (ראשון), לאחר שיתוף פעולה של פחות מחודשיים. שרת הפנים ושר התקשורת הובילו עד כה את מפלגת ה"רוח הציונית", שהשיגה 1.1% בלבד מהקולות לפי סקר חדשות 12. שקד מסרה שהיא זו שהחליטה להיפרד מהנדל בטענה שהוא: "עדיין שבוי במחנה 'רק לא ביבי'". נציין כי אחרי הפרידה מהנדל, שקד הזמינה את אביר קארה לפגישה. קארה השיב שייפגש עם כל מי שמוכן לאמץ את המצע הכלכלי שלו. 

בפוסט ארוך שפרסם בפייסבוק הסביר הנדל מדוע החליט לפרק את השותפות עליה הכריזו השניים לא מזמן. ״אני מאמין ברוח הציונית, מאמין בעם ישראל ובכך שניתן לחלץ אותנו מהבוץ הפוליטי. מאז שנפלה הממשלה האחרונה, אין ייצוג לימין שבחר באחדות על פני בחירות נוספות. הימין שהיה בקואליציה התפזר לכל עבר: בנט פרש, תקווה חדשה התפרקה והצטרפה לכחול לבן, ימינה התפרקה״, כתב.

לדבריו, ״מה שיקרה בבחירות האלה הוא לא עוד סבב אלא מסר לשנים ארוכות: אם לאנשי ימין כמוני שדחפו וניסו להחזיק את הממשלה הזאת בכל הכוח אין מספיק תמיכה, לא נצליח להקים ממשלות אחדות בהמשך. זה מסר נוראי למי שמאמין בשלמות העם והארץ. יש ימין נורמלי בישראל שלא מחפש להרוס את מערכת המשפט אלא לתקן אותה, לא שונא שמאלנים אלא רואה בהם שותפים להגנת המולדת שטועים בניתוח המדיני שלהם. ימין כלכלי שמאמין בשוק חופשי, גם בענייני דת ומדינה. בכך שאין למפלגות החרדיות מונופול על היהדות ואסור לוותר מראש ולבוא עם ״דף ריק״. ימין שמאמין בזכויות וחובות לכולם. כן גם המגזר החרדי והערבי. ימין שמחפש חיבורים ולא הפרדות על רקע דתי או עדתי״.

יועז הנדל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יועז הנדל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד הסביר הנדל על הקמת השותפות עם שקד: ״הקמתי את הרוח הציונית עם איילת שקד מתוך הסכמה על יעד אחד הקמת ממשלת אחדות. יש בינינו פער שלא ניתן לגשר עליו. אם מוכנים לממשלת 61 של מחנה רק ביבי לא תהיה ממשלת אחדות. ובעיני ממשלה צרה של ביבי ובן גביר או השמאל מרכז והמשותפת זה אסון. אני לא יכול לאפשר שעל גבי תיווצר אפשרות שתקום ממשלה צרה שתדיר חצי מהעם ותמשיך את חוסר היציבות. יש לזה מחיר וסיכון פוליטי אישי גדול. אני מודע לכך״.

לבסוף פנה לשקד, ״אני מאחל לאיילת בהצלחה רבה בכל מה שתעשה, אני ממשיך להוביל את הרוח הציונית לבחירות. זה לא קל ואפילו מתסכל. הימין שלי צריך להיאבק באחוז החסימה ובן גביר לא. אפשר להתבכיין ולומר כמה נורא ואפשר להילחם בזה. זו המציאות, צריך להתמודד איתה״.

בציונות הדתית קוראים לשקד לפרוש

כעת לאחר ההכרזה על של הנדל ושקד, במפלגת הציונות הדתית קוראים לשקד לגלות אחריות לגוש הימין ולפרוש. ״יחד, שקד והנדל היו רחוקים מלעבור את אחוז החסימה, עכשיו כשהם לבד ברור שכל הצבעה לשקד היא זריקת קול לפח וסכנה לימין. אנו קוראים לשקד לגלות אחריות לגוש הימין ולמדינה ולפרוש מהמירוץ ולא לגרום לימין לאובדן קולות בבחירות גורליות שבסופן עלולה לקום ממשלת שמאל עם הרשימה המשותפת, אין לנו קולות לבזבז״, נכתב בהודעת המפלגה.

איילת שקד בריאיון לN12 (צילום: n12)
איילת שקד, "הנדל עדיין שבוי במחנה 'רק לא ביבי׳" | צילום: n12

הרקע לפרידה בין השניים הוא הסקרים שמנבאים שהרשימה המשותפת לא תעבור את אחוז החסימה וסירובו של הנדל לאפשר לשקד לערוך שינוי ברשימה, שיגרור את הזזתו של צביקה האוזר מהמקום הרביעי לטובת נציג הבית היהודי. הנדל סבור כי מהלך כזה יקל על שקד לחבור לנתניהו ולהשלים לו ל-61 מנדטים במידה ואכן תצליח לעבור את אחוז החסימה.

סלע המחלוקת ביניהם היה חוסר ההסכמה על מה יקרה במקרה שלא מצליחים להקים ממשלת אחדות. שקד מתכוונת להשלים לנתניהו ממשלת 61, הנדל מעדיף עוד סבב של בחירות. לדבריו אם הקו של המפלגה הוא אחדות היה צריך ללכת עם זה עד הסוף.

״סיעת דרך ארץ שבויה בשיח השנאה״

"לאחר שיחות רבות עם אנשי סיעת דרך ארץ, החלטתי להיפרד מיועז הנדל וצביקה האוזר שהבהירו כי במידה ולא תקום ממשלת אחדות הם יעדיפו לגרור את המדינה לבחירות נוספות מאשר להקים ממשלת ימין. אופציה חסרת אחריות שלא תעלה על הדעת", נמסר מטעם שקד. "על אף הצהרות חוזרות ונשנות של השניים (הנדל והאוזר), סיעת 'דרך ארץ' עדיין שבוייה בשיח השנאה והחרמות. השיח הזה גורר את המדינה לבחירות פעם אחר פעם, מביא לאי יציבות ומרסק את ישראל. אני לא מוכנה לגרור את מדינת ישראל לבחירות נוספות ובמקרה שלא תצליח להקים ממשלת אחדות אשאף להקים ממשלת ימין מאוזנת שבה הרוח הציונית תמלא תפקיד אחראי".

בנוסף, שקד טענה שהיא בישרה להנדל על החלטתה אמש וכיבדה את בקשתו לדחות את ההודעה על פירוק השותפות עד להיום בצוהריים, אך לטענתה הנדל חרג מהסיכום והדליף את פירוק השותפות. "הנדל בחר באופן לא ממלכתי ולא ערכי לחרוג מהסיכום ולפעול בדרכים שלא מכבדות את אף אחד מהצדדים", מסרה. שקד הודיעה שבימים הקרובים היא תציג את רשימתה לכנסת. 

צבי האוזר ויועז הנדל (צילום: נועם רבקין פלאש 90, פלאש/90 )
צבי האוזר ויועז הנדל | צילום: נועם רבקין פלאש 90, פלאש/90

אמיתי פורת, מספר 3 ברוח הציונית, הגיב על פירוק השותפות בין שקד להנדל בשיחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב בתוכנית ״שבע תשע״ ב-103FM. "זו הייתה החלטה הדדית", הסביר, ״הייתה נקודה מסוימת שבה לא הצליחו להגיע להסכמה, והיא נראית כמו נקודה משמעותית. שמעתי את הדברים משקד, יועז יצא לחו"ל והוציא הודעה שהוא יזם את ההיפרדות".

"הוויכוח היה האם מקימים ממשלה צרה עם נתניהו או לגרור את המדינה לבחירות נוספות - זו ממשלה גרועה, אבל בחירות נוספות זה הדבר הכי גרוע בעולם", הבהיר.

רק אתמול הכחיש הנדל בתוקף בריאיון מיוחד ב"פגוש את העיתונות" את חילוקי הדעות הקשים בינו לבין שקד: "אני מתחייב שאני ואיילת נרוץ עד הסוף - אנחנו מתנהגים אחד בשני בממלכתיות ובחברות ומנסים לעשות הכל כדי להצליח. הקמנו את המפלגה כדי להעניק בית לימין הממלכתי ולציונות הדתית הנורמלית. המחלוקת היחידה שקיימת זה איך משפרים את הקמפיין. לא נלך לממשלה צרה - מעולם לא הסכמתי לתת את האצבע ה-61 לנתניהו".