שעות ספורות בלבד נותרו עד לפתיחת יום הבחירות לכנסת ה-25 מחר (שלישי), וראשי הגושים נערכים לישורת האחרונה והמכרעת. יו"ר הליכוד וראש האופוזיציה בנימין נתניהו יפעל להגדיל את אחוזי ההצבעה במעוזי הליכוד, לצד התקוות שמרצ או העבודה יקרסו אל מתחת לאחוז החסימה. במקביל, ראש הממשלה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד ינסה "לשתות" את צמד המנדטים של איילת שקד, תוך ניסיון להביא את חד"ש-תע"ל לחוף מבטחים.

יאיר לפיד, בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90/מטה יש עתיד)
יאיר לפיד, בנימין נתניהו | צילום: פלאש 90/מטה יש עתיד

בחירות 2022 | סיקור N12:

מפתחות הניצחון של בנימין נתניהו

  1.  המטרה המרכזית של יו"ר הליכוד היא העלאת אחוז ההצבעה בערים שמזוהות עם המפלגה, בין היתר, באר שבע, אשקלון, דימונה, חדרה, נתניה ונתיבות. נתניהו ויתר על שכנוע מצביעים מהצד השני, ומדגיש שוב ושוב את התיקו בסקרים - במטרה להוציא את תומכיו מהבתים ולהראות שכל קול עתיד לקבוע את גורל הבחירות.
  2. נתניהו משקיע עשרות אלפי שקלים בפרסום בשפה הערבית, שמטרתו להפחית את האנטגוניזם כלפיו בציבור הערבי. בעוד שבפעמים הקודמות נתניהו חיזר אחרי הציבור הערבי ואף דרש משקיפים בקלפיות - בפעם הזו הרדמת הרחוב הערבי היא המטרה השנייה של ראש האופוזיציה, מתוך הבנה שהשארת חד"ש-תע"ל אל מתחת לאחוז החסימה תכריע לטובתו את הכף.
  3. הדשדוש של מפלגות השמאל, מרצ והעבודה, סביב אחוז החסימה לא נעלם מעיניו של נתניהו. מטרתו השלישית של נתניהו תהיה להיכנס למרוץ דו ראשי עם רה"מ לפיד, במטרה למשוך את מצביעי השמאל ליש עתיד - ולגרום לקריסתן של מרב מיכאלי או זהבה גלאון, או שתיהן יחדיו, ולהותירן מתחת לאחוז החסימה.

מפתחות הניצחון של יאיר לפיד

  1. בדומה לנתניהו, מטרתו המרכזית של רה"מ לפיד היא להעלות את אחוזי ההצבעה בערים שנחשבות מזוהות עם המרכז-שמאל. ביש עתיד זיהו 35 ערים כאלו עם אחוז הצבעה גבוה למפלגה, בין היתר, תל אביב, כפר סבא, רעננה והרצליה.
  2. המטרה השנייה של לפיד תהיה להבטיח את המעבר של רשימת חד"ש-תע"ל אל מעבר לאחוז החסימה שהרי בלעדיהם - הגוש של יו"ר יש עתיד יקרוס. בעוד שלפי כל הסקרים, הרשימה המאוחדת של איימן עודה ואחמד טיבי נמצאת על גבול אחוז החסימה, הניסיון לעורר את אחוזי ההצבעה במגזר הערבי יהיה מכריע עבור עתידו הפוליטי של לפיד.
  3. היעד השלישי של לפיד יהיה להיצמד ככל האפשר לליכוד במספר המנדטים. לפיד מאמין שאם יש עתיד תהיה גדולה, לצד תקוותו כי לנתניהו לא יהיו 61 מנדטים, המאמץ הבלתי אפשרי מבחינתו להרכיב ממשלה - יהפוך לאפשרי.