בזמן שנרשמת התקדמות במו"מ עם הציונות הדתית, ביהדות התורה תוקפים אמש (רביעי) בחריפות את התנהלות הליכוד בשיחות. עד כה נחתמו הסכמים רק עם עוצמה יהודית של בן גביר ועם נעם של אבי מעוז, ולאחר המסרים האופטימיים שיצאו מכיוונם של נתניהו וסמוטריץ' - ביהדות התורה זועמים.

גורמים במפלגה מסרו בתסכול ל-N12: "נראה שסדר העדיפויות של הליכוד הוא קודם הציונות הדתית, אחרי זה ש"ס ורק אחר כך יהדות התורה. שיסתדרו איתם לבד. לקחו לנו סמכויות בנושאי דת, רוקנו את המשרד לענייני ירושלים, חושבים שיקנו אותנו בפירורים, זה לא יקרה".

המתקפה הזאת יוצאת ימים ספורים לאחר הדיווח על חלוקת התפקידים המסתמנת לאנשי יהדות התורה שכללה תפקיד לכל ח"כ. על פי ההבנות, שלפי שעה לא ברור אם השתנו מאז, יו"ר המפלגה יצחק גולדקנופף יהיה שר השיכון, משה גפני יו"ר ועדת הכספים, יעקב אשר יו"ר ועדת הפנים, מאיר פרוש שר ירושלים, אורי מקלב סגן שר התחבורה, יעקב טסלר סגן שר הרווחה וישראל אייכלר צפוי לקבל תפקיד נוסף גם כן.

במקביל לתסכול ביהדות התורה, נרשמת אמש סערה בשל הסמכויות שיקבל יו"ר נעם אבי מעוז, שישמש כסגן שר במשרד ראש הממשלה ושיעמוד בראש "הרשות לזהות יהודית" שהוחלט שתקום במסגרת המו"מ הקואליציוני בעלות של 100 מיליון שקל ושתכלול 15 תקנים.

מעוז יקבל גם את האחריות על היחידה לתוכניות חיצוניות ושותפויות במשרד החינוך - שתעבור ממשרד החינוך לאחריותו כסגן שר במשרד ראש הממשלה. המשמעות היא שליו"ר נעם תהיה השפעה עצומה על מה שלומדים בכיתות.

האגודה למען הלהט"ב תקפו ומסרו כי "העברת הסמכויות על תכנים במשרד החינוך לאבי מעוז צריכה להדאיג כל הורה בישראל. זו הפקרה של הנוער הלהט"בי שנמצא מחוץ ובתוך הארון ושל מאות אלפי נערים ונערות בישראל שחייהם תלויים באדם הקיצוני ביותר. בשנה בה 80% מבני הנוער הלהט"בי בישראל דיווחו שהתמודדו עם מקרי אלימות ושנאה בגלל זהותם בבית הספר, אבי מעוז מסמן לו למטרה לפגוע בבני הנוער האלו ולהכשיר את האלימות כנגדם. ראש הממשלה הנבחר נתניהו ומפלגת הליכוד - עצרו את הסכנה הזאת עכשיו. לא נעמוד מנגד ולא נאפשר להפקיר את החיים של הילדים שלנו".

שרת החינוך היוצאת יפעת שאשא-ביטון אמרה: "אדם ששנאתו אמונתו ישלוט בתכנים שילמדו ילדינו בבתי הספר. האיש עם הדעות החשוכות ביותר יקבע את התכנים ואת הגופים שיפעילו אותם, עם תקציב של מעל 2 מיליארד שקלים. זו חרפה מוסרית שתפגע בחינוך ילדינו ותפרק את מערכת החינוך את המחיר ממכירת החיסול הערכית שמוביל נתניהו - ישלמו הילדים של כולנו".

ראש הממשלה לפיד צייץ לאחר הריאיון של מעוז בפגוש העיתונות במוצאי שבת כי "עם כל יום שעובר מסתמן שבמקום ממשלת ימין על מלא, נבנית פה ממשלת טרלול על מלא. העובדה שנתניהו ימנה את אבי מעוז, נציגו של הרב טאו, לסגן שר בלשכת רה"מ היא לא פחות מטירוף הדעת".

 

שבועיים לפני הבחירות התראיין יו"ר יהדות התורה גולדקנופף בפגוש את העיתונות, ובמהלך הריאיון אמר כי האוצר מגיע למפלגתו. דבריו בריאיון עוררו סערה לאחר שהתייחס בביטול ללימודי ליבה ואמר: "לא ראיתי שהמתמטיקה קידמה את המדינה בכלכלה". על הרכבת הממשלה הבאה אמר: "אני לא חושב שיש מישהו אחר חוץ מנתניהו שיכול להקים ממשלה. במצב הנוכחי כל אחד שם (בגוש הקואליציה היוצאת) כל אחד רוצה להקים ממשלה. יש גוש ימין, גוש אחד, הוא היחיד שיכול להקים ממשלה. הכותרת היא שאנחנו הולכים עם הימין, רק הימין יכול להקים ממשלה".

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן