יתקדמו במו"מ? יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ייפגש היום (ראשון) עם ששת ראשי סיעות הקואליציה במטרה להתקדם בשיחות להקמת הממשלה. בתוך כך, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב תקף את איתמר בן גביר, שצפוי להחליף אותו ולהתמנות לשר לביטחון לאומי: "המינוי שלו – סכנה לביטחון הפנימי של מדינת ישראל וסכנה לדמוקרטיה".

בן גביר הגיב על דבריו של בר-לב: "אז הוא אמר שאני מסוכן. סולם הערכים שלנו הוא באמת שונה - הוא ממהר לגנות ולהכפיש את חיילי צה"ל בחברון. קודם כול בואו נבדוק מה היה שם". לקראת החלפתו בתפקיד אמר: "אבקש חפיפה, מכל מלמדיי השכלתי. אני בימים אלה נפגש עם עשרות גורמים ולא כולם מסכימים איתי, אז מה? אני עושה שיעורי בית, אני מאוד רוצה להצליח בתפקיד הזה". אמר את הדברים לינון מגל ובן כספית ב-103FM. 

המו"מ הקואליציוני - סיקור N12

במקביל לשיחות, ביקורת מהליכוד נשמעה על השותפות בגוש. "אני מזהה אצל השותפים שלנו תאבון מוגבר", אמר דני דנון בריאיון לגלי צה"ל. "סיעה של 7 מנדטים מבקשת 4 ועדות בכנסת, ואני שואל את עצמי - על סמך מה? זה מעורר חוסר נוחות".

דני דנון מדבר על המצב הביטחוני באולפן סדר עולמי (צילום: סדר עולמי, חדשות 12)
חה"כ דני דנון | צילום: סדר עולמי, חדשות 12

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר, שכבר סגר את ההסכם עם הליכוד, נערך לקבלת תפקיד השר לביטחון לאומי. בהקלטות, שהתפרסמו בגלי צה"ל, מישיבת סיעת עוצמה יהודית, נשמע בן גביר מדבר על חוק גירוש משפחות מחבלים. "אם מחר יבוא מישהו, בן משפחה, וישבח את המעשה של דוקטור גולדשטיין, אז צריך לזרוק אותו מהמדינה?" נשמע השר המיועד. "יש מספיק הצעות להעלות שלא דיברנו עליהן בקמפיין. על נושאי הדגל במצע שלנו כמו חסינות ללוחמים אנחנו עוד במו"מ. אם זה לא יתקדם בהסכמות דרך חקיקה ממשלתית ננחה אתכם מה להגיש".

בתוך כך, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר הבוקר כי הוא לא חושב שבן גביר מעוניין בחפיפה מסודרת. "לא יודע מה הוא יבקש ולא יודע מה אני אעניק, המינוי שלו – סכנה לביטחון הפנימי של מדינת ישראל וסכנה לדמוקרטיה", אמר בריאיון לענת דוידוב וגדעון אוקו ב-103FM.

בנימין נתניהו ביציאה מהמשא ומתן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בנימין נתניהו ביציאה מהמשא ומתן, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר בר-לב נשאל גם על מצב מפלגת העבודה ועל האחריות של יו"ר המפלגה מרב מיכאלי – והשיב: "מדובר כאן באחריותה של מרב, היא תחליט בעצמה איך לממש את האחריות הזו. מפלגת העבודה קיבלה 4 מנדטים - זה כישלון, מי שעומד בראש אחראי לכישלון".

בחלוקת התיקים המסתמנת במשא ומתן לא נותרו תיקים גדולים עבור בכירי הליכוד, חוץ מתיק הביטחון והחוץ. עיקר הביקורת במפלגה מופנית דווקא לאחראי למו"מ מטעם הליכוד - יריב לוין ולא בנימין נתניהו, כך פרסם אמיר איבגי בסוף השבוע. 

איתמר בן גביר (צילום: פלאש 90)
יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר | צילום: פלאש 90

בשיחות עם בכירי הליכוד, הביקורת כלפי לוין היא לא רק על אופן ניהול המשא ומתן עם השותפות – אלא גם על מה שמגדירים בתוך הליכוד "החלשה מכוונת" של בכירי המפלגה, מתוך מחשבה על היום שאחרי נתניהו. בליכוד אומרים שזה נוגע גם למשרדים וגם לכל עניין הסמכויות – איפה לוין בוחר לוותר ואיפה קצת פחות.