חשיפה: קרן של מפלגת השלטון בגרמניה מעבירה כסף לפריימריז במרצ, שלא כחוק - כך לפי תחקיר שפורסם אמש (שני) ב"מהדורה המרכזית". התחקיר חשף גם כיצד פעילים בולטים במפלגה הקימו עמותה שמטרותיה חברתיות, אבל פועלת להגדלת המפקד וקידום חברים בעמותה בפריימריז שיתקיימו מחר.

מחנה האדומים במרצ הוא החזק והמשפיע במפלגה – שולט בתנועות הנוער וארגוני הסטודנטים, ידוע כממליך היו''רים. בעבר המחנה תמך בתמר זנדברג וניצן הורוביץ וכעת אנשיו תומכים בזהבה גלאון.

במשך השנים הוביל את המחנה אילן גילאון ז''ל, תחת הסלוגן "האדומים – אנשים תחילה". לאחר שגילאון פרש מהחיים הפוליטיים ב-2018, החליטו אנשיו להקים עמותה תחת אותו השם. בחצי השנה האחרונה נדמה שהעמותה עוסקת במטרה מעט שונה והרבה יותר פוליטית – גיוס מתפקדים למרצ, ובפרט מפקד בעבור חברי העמותה בפריימריז מחר.

העמותה נרשמה בביתו של סגן ראש עיריית ראש העין, עומר שכטר, שמתמודד בפריימריז במרצ. גם רשם העמותות חשד בעבר במטרה שלשמה קמה העמותה שכתב: "אם העמותה מוקמת לקידום מועמדותו של אחד ממייסדי העמותה לבחירות, עליו להגיש מכתב פרישה מייסודה".

פריימריז במפלגת מרצ ב-2019 (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
כך עובר כסף מקרן של מפלגת השלטון בגרמניה לפריימריז במרצ, שלא כחוק | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

על חברי העמותה נמנית יועצת שר הבריאות הורוביץ, קסם רוזנבלט. ובכלל כל חברי העמותה פעילים במרצ ובאותו המחנה. כך גם חבר העמותה, אלירן ביחובסקי, שגם הוא מתמודד בפריימריז מחר. פוסטים חברתיים שלו בפייסבוק שוגרו בעבר לרשם העמותות כדי להוכיח פעילות חברתית כביכול.

רוב התרומות לעמותה מגיעות מהקרן הגרמנית "פרידריך אברט", הקרן הפוליטית של מפלגת השלטון, נשיא הקרן הוא מרטין שולץ, שהתמודד לתפקיד הקנצלר. בעמוד הבית של הקרן בעברית, תמונות של מרב מיכאלי וניצן הורוביץ. הקרן הפוליטית ששייכת למפלגתו של קנצלר גרמניה מתערבת בבחירות בישראל, מזרימה כספים לפעילות פוליטית במרצ ומממנת מחנה שתומך בזהבה גלאון לראשות המפלגה.

מיד לאחר שידור הכתבה חה''כ יאיר גולן, שמתמודד על ראשות המפלגה, הגיב לתחקיר: "מאז שזהבה חזרה כל הטריקים, הקבלנות, העסקנות והכספים הזרים חזרו למפלגה. הגיע הזמן לנקות את השורות. מחר מתחילים מרצ חדשה". 

מנגד, זהבה גלאון לא נשארה חייבת והשיבה לדברי חה''כ גולן: "התשובה לשקרים שלו - מחר בקלפי". 

 

 

 

 

עו''ד תומר נאור, היועץ המשפטי של התנועה לאיכות השלטון אמר: "דיני הבחירות במדינת ישראל אוסרים בתכלית האיסור על קבלת תרומות מתאגידים, בין אם מדובר בתאגידים זרים, בין אם מדובר בתאגידים ישראליים. מצב שבו מועמד בפריימריז, בבחירות מקדימות, מקבל תמיכה מעמותה כזו או אחרת שנתמכת על ידי כספים זרים, הוא בהחלט מצב לא תקין ומבקר המדינה חייב להתייחס אל הנושא הזה בהקדם. 

בחירות 2022: פריימריז במרצ - זהבה גלאון, יאיר גולן (צילום: פלאש 90)
אנשי מחנה האדומים במרצ תומכים בזהבה גלאון לראשות המפלגה | צילום: פלאש 90

תגובת מפלגת מרצ לתחקיר: "מרצ מקפידה על הליכי מפקד והצטרפות תקינים. לא מוכרת לנו פעולת עמותת ״האנשים תחילה״ והמחנות במפלגת מרצ אינם פועלים במסגרת עמותות".

תגובת עמותת "האנשים תחילה": "מדובר בטענות שקריות, העמותה מתנהלת כדין ואין כל יסוד לטענה כי היא משמשת פלטפורמה לקידום מועמדים פוליטיים. כספי התמיכה מהקרן משמשים לצרכי חינוך והדרכה בנושאים סוציאל-דמוקרטיים בלבד. אכן חלק מחברי העמותה נמנים או מזוהים עם עמדותיה של מפלגת מרצ, אך אין לראות בפרסומים אישיים כמשקפים את פעילותה או עמדתה של העמותה".

תגובת הקרן "פרידריך אברט": "אנחנו תומכים בעמותת "האנשים תחילה" בתוכנית הכשרה חברתית לפעילים פוליטיים צעירים, הפרויקט לא מתערב בשום צורה בפריימריז במרצ".