עם יותר מ-80% הצבעה, מפלגת השמאל מרצ בחרה אמש (שלישי) יו"ר חדשה-ישנה ורשימה חדשה לכנסת ה-25, בפריימריז שהתקיימו החל מ-14:00 ועד 22:00 במקוון ובקלפיות באזורים רבים. על ראשות המפלגה נלחמו בקרב יצרי היו"ר לשעבר זהבה גלאון, שניצחה בפער גדול את סגן שרת הכלכלה, חה"כ יאיר גולן.

יאיר גולן (צילום: החדשות 12, החדשות12)
סגן השרה גולן - הפסיד לגלאון ויוצב חמישי ברשימה | צילום: החדשות 12, החדשות12

בין המתמודדים לרשימה לכנסת - חה"כ מוסי רז שנבחר ראשון (וימוקם מיד אחרי גלאון), חה"כ מיכל רוזין שנבחרה שנייה, חה"כ עלי סלאלחה שנבחר שלישי, וסגן השרה חה"כ יאיר גולן שנבחר רביעי. חמישית נבחרה חה"כ גבי לסקי, ושישי נבחר יו"ר מרצ ושר הבריאות היוצא, ניצן הורוביץ שלפי כל ההערכות יישאר מחוץ לכנסת. 

רשימת מרצ לכנסת ה-25:

  1. זהבה גלאון
  2. מוסי רז
  3. מיכל רוזין
  4. עלי סלאלחה
  5. יאיר גולן
  6. גבי לסקי
  7. ניצן הורוביץ
  8. מאזן אבו סיאם
  9. אומיימה חאמד
  10. עאיד באדר

מיד לאחר פרסום תוצאות הבחירות, זהבה גלאון, יו"ר מרצ הנבחרת, נשאה נאום ובו בירכה את המצביעים והנבחרים: "איזו נבחרת יש למרצ וואו!! לכל מי שהספידו את מרצ, יש לי חדשות בשבילכם: כמו עוף החול שקם מהעפר לחיים חדשים - הלילה הזה מרצ קמה לתחייה. ומהלילה, מרצ חוזרת לעלות כי המאבק לשוויון בין יהודים וערבים - חי וקיים"

 

"המאבק לזכויות הקהילה הגאה, והמאבק לסיום הכיבוש ולמען השלום, למען צדק חברתי וכלכלי, למען האקלים, למען חופש דת ודמוקרטיה - המאבק הזה - חי וקיים, וכל המאבקים האלו תלויים אחד בשני וקשורים האחד בשני", הוסיפה היו"ר גלאון. "כמו שהמאבקים של השמאל מתעוררים ומתחזקים בעולם - זה מה שקרה הלילה גם בישראל. השמאל חי וקיים. והלילה השמאלנים חזרו למרצ".

"פגשתי בשבועות האחרונים המוני המוני צעירות וצעירים. הם אפילו לא נולדו כשהקמנו את מרצ. אבל הם אמרו לי בגאווה - אנחנו לא מרכז. אנחנו שמאלנים גאים. אנחנו סוציאל-דמוקרטים גאים. אנחנו חילונים גאים - ואנחנו לא לא מתחבאים ולא מסתתרים יותר. השמאלנים נהרו היום לקלפיות ובחרו - מרצ אזרחית, ערכית, שמאלנית, גאה בעצמה. והם בחרו גם רשימה נפלאה - נבחרת שמאלנית שאני גאה לעמוד בראשה".

"השמאל חי וקיים והלילה השמאלנים חזרו למרצ. כשמרצ תהיה חזקה בכנסת ביבי-בן-גביר יישארו בחוץ"

"ב-1 בנובמבר אנחנו נראה מאות אלפי שמאלנים נוהרים למרצ ומכניסים אותנו בענק לכנסת ולממשלת השינוי. כי גם הם יודעים - לפיד צריך מרצ חזקה לשמאלו, וגנץ צריך מרצ חזקה לשמאלו. הטלפון הראשון שלי יהיה לראש הממשלה לפיד, ואני הולכת לומר לו שמרצ בראשותי תהיה שחקנית מפתח בממשלה שלו, אנחנו נהיה דופן חזקה לשמאלו".

שר הבריאות, ניצן הורוביץ (צילום: לע"מ)
מפלה ליו"ר היוצא הורוביץ, יישאר מחוץ לכנסת | צילום: לע"מ

"אני רוצה להודות ליאיר גולן ולשים את כל המשקעים בצד. אני רוצה להודות לנבחרת הנפלאה שלנו ולאיש שעמד בראשות מרצ בשנים האחרונות, ניצן הורוביץ. תודה שהיית האיש הנכון במקום הנכון, ועשית את הצעד ההיסטורי שהכניס את מרצ לממשלה".

"ממחר בבוקר, כולנו ביחד, נשנס מותניים ונפעל לקראת ה-1 בנובמבר. אנחנו ננצח את הביביסטים והכהניסטים – את אלו שרוצים לדרוס את השמאלנים, לרסק להם את העצמות, לשים אותנו על רכבות ולשלוח אותנו מכאן.
את אלו שמבקשים לרסק את בית המשפט העליון ולשפוך אקונומיקה על הפרקליטות. כשמרצ תהיה חזקה בכנסת ביבי-בן-גביר יישארו בחוץ".

לאחר פרסום התוצאות, סגן השרה יאיר גולן שהתמודד נגד גלאון על תפקיד היו"ר ונבחר רביעי ברשימה לכנסת (וימוקם חמישי), בירך את גלאון: "מברך את זהבה על זכייתה. יש לנו משימה משותפת לקראת ראשון בנובמבר. בהצלחה לכולנו".

ראש הממשלה יאיר לפיד בירך גם הוא את היו"ר גלאון: "ערכים והניסיון הפוליטי שזהבה מביאה איתה הם בסיס איתן לשיתוף פעולה בממשלה הבאה שנקים. עבודה רבה לפנינו. בהצלחה זהבה!"

גם יו"ר מפלגת העבודה, השרה מרב מיכאלי, בירכה את גלאון: "ברכות לחברתי זהבה על החזרה להנהגת מרצ. אני בטוחה שתובילי את המפלגה למקום בטוח, כגוף עצמאי וחזק וכסמן השמאלי שמרצ תמיד הייתה. בהצלחה!"

במסגרת ההתמודדות בין השניים השבוע, טען סגן שרת הכלכלה גולן כי למפלגה יש תדמית של "מפלגת תל אביב סגורה, אקסקלוסיבית וחמוצה". יריבתו, היו"ר לשעבר גלאון, רמזה להתבטאותו של נתניהו מ-2015: "מתי השלב שהוא מזהיר מערבים שנוהרים לקלפיות?"

כל מצביע יכול היה להצביע פעמיים – הצבעה אחת עבור יו"ר המפלגה, והצבעה שנייה עבור רשימת המפלגה לכנסת. לפני קיום הבחירות, הודיעו במרצ כי במקרה של שוויון בקולות בין גלאון לגולן בהתמודדות על תפקיד היו"ר – יוכרזו בחירות חוזרות.

ח"כ מוסי רז (צילום: AP / FLASH 90, נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
חה"כ מוסי רז, נבחר ראשון ברשימה | צילום: AP / FLASH 90, נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

המועמדים לרשימת המפלגה שקיבלו את מרב הקולות יוצבו במקומות הראשונים לפי סדר, מיד לאחר יו"ר המפלגה. המקום ה-3 וה-5 בכל חמישייה הוגדרו כ"רצפת ייצוג לכל מגדר", כך שוועדת הבחירות תבדוק את קיומה של הבטחת הייצוג המגדרית ו"תקפיץ" מועמדים ברשימה במקרה שדורש תיקון. 

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית