ראש הממשלה יאיר לפיד צפוי לבקר מחר בערב בנצרת כחלק מהמאמצים להגדלת אחוז ההצבעה במגזר הערבי. תושבים בעיר הבשורה הביעו היום (שני) התנגדות לביקורו של לפיד בעיר, ומכנים את הביקור המתוכנן "קרקס בחירות". את ראש הממשלה צפויים לקבל בהפגנת מחאה גדולה המתוכננת בעיר, בהשתתפות חברי הכנסת מחד"ש-תע"ל וחברי בל"ד, שיפגינו יחד לראשונה מאז פיצול הרשימה המשותפת.

בחירות 2022 - סיקור נרחב ב-N12:

"ראש הממשלה חצוף", אמר הפעיל החברתי עו"ד חוסאם מאועד בשיחה עם N12. "אין לו בושה. הוא הפקיר את נצרת והחברה הערבית לעבריינים ולאלימות, ונזכר שבוע לפני הבחירות לבקש לצאת ולהצביע למחנה שלו?", תהה עו"ד מאועד, תושב נצרת. "איפה הוא היה לפני כן ולמה אינו שומר על ביטחון האזרחים הערבים", הוסיף.

"מבחינתי זה אותה גברת ואותה ממשלה שמעוניינת בהתפוררות החברה הערבית ואינה מעוניינות לפתור הבעיות שלה", המשיך עו"ד מאועד. "לפיד וביבי הם אותו דבר". עם זאת, הפעיל החברתי הבהיר כי "ללא קשר לקרקס הבחירות של לפיד, הערבים צריכים לצאת ולהצביע על מנת לממש את הכח האלקטורלי שלהם, שמפחיד את הימין הישראלי שמעוניין להרדים אותם".

יאיר לפיד (צילום: AP, AFP)
"איפה הוא היה עד עכשיו?". ראש הממשלה לפיד | צילום: AP, AFP

ראש המועצה המקומית דבוריה זוהיר יוסף אמר כי משרד רה"מ הזמין אותו להשתתף בישיבת העבודה המתוכננת במהלך הביקור, אך הבהיר שלדעתו מדובר בתעמולה. "למה עכשיו?", תהה יוסף. "עכשיו הוא נזכר בנו, אבל אנחנו נהיה שם כדי להשמיע ממה סובלות המועצות שלנו. נדבר על הגזענות, האפליה והמדיניות של משטרת ישראל", הוסיף. "האלימות והפשיעה נותרו אותו דבר, ממשלת השינוי אפילו גרועה יותר ממשלות נתניהו".

ראש מועצת ג'יסר א-זרקא, מוראד עמאש, אמר כי גם הוא הוזמן להשתתף בפגישה והביע סקפטיות. "השאלה היא כמה יצליח לפיד להציל את המצב בחברה הערבית תוך כמה ימים, סיכוי קלוש", אמר בציניות. "אני אהיה נוכח, אבל חשוב להיות כדי להשמיע קולנו אנחנו לא תומכים בו ולא במפלגתו".

פיראס חמדאן, חבר מועצת העיר נצרת מטעם חד"ש, הבהיר שחברי המועצה מתנגדים לביקור וציין כי "מטרתו היא סיפוח קולות למפלגתו של לפיד ופגיעה במפלגות הערביות". הוא הוסיף כי "ביקור בתקופת הבחירות מראה כוונה מובהקת ואינטרס צר לשמירה על כיסא ראש הממשלה, באם כוונתו היא טובת העיר נצרת והמגזר הערבי, הוא היה צריך לדאוג לביקור פורמלי ומאז תחילת כהונתו לדאוג לתקציבים, פתרונות לאלימות המשתוללת במגזר הערבי, בעיות דיור ועוד".

"התזמון בעיני, בדומה לביקור נתניהו לפני כשנה בתקופת הבחירות ואחרי הביקור קם גל הסתה נגד המגזר בשלמותו", הוסיף חמדאן. "המגזר הערבי צריך תשומת לב מהממשלה והנציגים שלה בכל תקופות הכהונה של ממשלה נורמלית".

גורם המעורה במצב התיירות בעיר ציין כי בשנה האחרונה הורגשה ירידה משמעותית בתפוסה בחדרי המלון בעיר, שחלק ניכר מכלכלתה מתבסס על תיירות, וכן הורגש קיפאון מסחרי. "מצחיק הביקור הזה, מצחיק ועצוב המצב שלנו במדינה", אמר בשיחה עם N12. "עיר כמו עיר הבשורה הפכה לעיר רפאים. עכשיו נזכר לפיד שיש עיר כזאת?", הוסיף.

הגורם הוסיף כי "נצרת סובלת מקיפאון כלכלי בחנויות, תשתית לקויה, בעיות ניקיון ותנועה, שלא לדבר על עניין האלימות והביטחון - אז מה אומר על זה לפיד ומה אומר על זה השר לביטחון הפנים?". לדבריו, "העיר מופקרת ומזמן איבדה את מעמדה, ועוד מדובר בעיר חשובה לנוצרים, אז לפני שלפיד יבוא לביקור בחירות שיסתכל מתחת לחלון".

בחירות 2022 - הזירה הפוליטית

בסוף השבוע דיווחנו כי הביקור של ראש הממשלה לפיד בנצרת צפוי להיתקל במחאה גדולה, כמו גם בשיתוף פעולה מחאתי בין חברי חד"ש-תע"ל לחברי בל"ד – לראשונה מאז פיצול הרשימה המשותפת. כנראה בשל חוסר הניסיון שלהם מול החברה הערבית, בלשכת רה"מ פרסמו את דבר ביקורו של לפיד בנצרת כשבועיים טרם התרחשותו. הפרסום המוקדם, שיצא במטרה להרגיע את מבקרי לפיד על כך שאינו עושה מספיק, דווקא עורר מחאה נגדו בעיר הצפונית.

לפיד לא יגיע לכנס בחירות של יש עתיד, אלא לביקור כראש ממשלת ישראל בעיר נצרת, שם ייפגש עם ראש העירייה עלי סלאם וראשי רשויות אחרים. ביש עתיד מסבירים שלא מדובר בביקור פוליטי, אלא בביקור שנועד לעודד את ההצבעה בבחירות בחברה הערבית. אך חברי הכנסת הערבים, שלכאורה אמורים לברך על כך, הם אלה שימתינו לו עם דגלי אש"ף בכניסה לנצרת ויפגינו נגד הביקור.