ראש הממשלה יאיר לפיד התקשר היום (ראשון) ליו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי והציע לה לכנס צוותים שידונו בפרטים הקונקרטיים של איחוד בין מפלגת העבודה למרצ, כמו שריונים ושינוי בחלוקת התיקים. יו"ר העבודה אמרה שאין טעם, משום שלא הוצגו אמש נתונים חדשים שמצדיקים את האיחוד בין המפלגות. הפרטים שבהם הציע לפיד לדון הם שריונים במפלגתו וחלוקת שרים בהתייחס ל-10 ח"כים, ללא קשר למספר הח"כים שיהיו בפועל.

בחירות 2022 - סיקור נרחב ב-N12:

"לטובת הגוש צריך היה ללכת ביחד, אבל בגלל שמיכאלי הביעה עמדה מאוד נחרצת נגד האיחוד לא נרשמה פריצת דרך", הבהירה הערב יו"ר מרצ זהבה גלאון בריאיון ב"שש" עם עודד בן עמי. היא הוסיפה כי "עכשיו הבחירות הן בחירות של הכרעה, וזה לקחת הימור: האם אנחנו גורמים לזה שהמחנה הדמוקרטי יהיה בשלטון או המחנה הכהניסטי".

גלאון הבהירה בריאיון כי "גם אנחנו רצינו לרוץ כולנו בעצמנו, אבל מתוך אחריות כולם הבינו שמה שמונח על כף המאזניים זה דבר גדול ואחראי". היא הוסיפה כי "אנחנו לוקחים בחשבון את כל הדברים שמרב דיברה עליהם", אך ציינה כי הדוגמא שבה השתמשה מיכאלי בפגישה אינה מייצגת את התמונה הנוכחית במערכת הפוליטית.

מרב מיכאלי בריאיון לאמנון אברמוביץ' (צילום: חדשות 12)
"אין אף סקר שמראה שאם אנחנו מתאחדים זה מונע את חזרת נתניהו". מיכאלי בריאיון ב"אולפן שישי" | צילום: חדשות 12

רגע לפני הפגישה, סקר מנדטים שפרסמנו אמש ב"פגוש את העיתונות" העניק למרצ שישה מנדטים ולעבודה חמישה מנדטים בלבד. כאשר משתתפי הסקר מגוש המרכז-שמאל נשאלו אם מיכאלי וגלאון צריכות לרוץ יחד בבחירות הקרובות – 45% השיבו כי עליהן לרוץ יחד ברשימה אחת ו-35% השיבו שעליהן להתמודד בנפרד.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

 אתמול נפגש ראש הממשלה לפיד עם מיכאלי וגלאון לפגישה שהוגדרה כ"ניסיון אחרון" להביא לאיחוד בין העבודה למרצ. לפיד ניסה לשכנע את מיכאלי שהריצה שלה מסוכנת לגוש. מיכאלי לא מעוניינת לחבור למרצ ומסמנת את תפקיד ראש הממשלה בעתיד. לא נרשמה התקדמות לעבר איחוד בשמאל והפגישה הסתיימה תוך פחות משעה.

בצאתה מהפגישה אמרה גלאון: "הבעתי בפני ראש הממשלה לפיד את הביטחון שלי בחוזקה של מרצ ואת החשש לגורלו של הגוש ומחזרתו של נתניהו. הודעתי שמרצ תסכים לאיחוד עם מפלגת העבודה. שום דבר לא השתנה בעמדות שנשמעו. יו"ר מפלגת העבודה השרה מרב מיכאלי הביעה את עמדתה נגד האיחוד ואני הבעתי את עמדתי בעדו. אני מניחה שנדבר שוב מחר אבל אלה המגעים".

השרה מיכאלי חזרה על התנגדותה לאיחוד המפלגות: "עמדתי לגבי האיחוד ידועה. באתי והוזמנתי ואני שמחה לשמוע בפעם הראשונה מראש הממשלה את עמדתו ולא דרך התקשורת. אנחנו אולי חלוקות וחלוקים על הדרך, אבל המטרה היא ברורה ואנחנו שותפות ושותפים לה - למנוע את חזרתו של נתניהו והימין לשלטון".

זהבה גלאון, מר"צ (צילום: חדשות 12)
"למרות שבעל הבית היה נחמד והעוגה הייתה טעימה, לא נרשמה פריצת דרך". גלאון בריאיון, הערב | צילום: חדשות 12

בריאיון שהעניקה מיכאלי ל"אולפן שישי", היא הבהירה כי "אין אף סקר שמראה שאם אנחנו מתאחדים זה מונע את חזרת נתניהו, להיפך. אם אנחנו נתאחד זה מגדיל את הסיכוי לחזרת נתניהו". היא הוסיפה כי "מפלגת העבודה מביאה הרבה מאוד מצביעות ומצביעים שלעולם לא יצביעו למרצ וזה בסדר גמור. וגם במרצ יש כאלה שלא יצביעו למפלגת העבודה ויילכו למשותפת. אין אף סקר שמראה שהעבודה ומרצ ביחד מבטיחות 61 נגד נתניהו, אין אף סקר כזה ולא בכדי".