האיום מעוצמה יהודית – והאזהרה של הליכוד: המו"מ הקואליציוני בגוש נתניהו ממשיך להסתבך והצדדים מאיימים בהליכה לבחירות נוספות. בעוד השיחות עם הציונות הדתית ועם עוצמה יהודית נעצרו, בכירים בליכוד אמרו היום (שני) כי "בחירות חדשות – לא תסריט מופרך". יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' דווקא הרגיע הבוקר ואמר: "בעזרת השם תקום בימים הקרובים ממשלה טובה ונפשיל שרוולים".

המו"מ הקואליציוני - סיקור נרחב ב-N12:

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו גינה הבוקר את הציוץ שהשווה בין סמוטריץ' לסינוואר: "אין מקום לביטויים מגונים כאלה". תגובת נתניהו מגיעה לאחר שאתמול כתב סמוטריץ': "לא יתכן שבכל פעם שאנחנו לא עומדים דום מול דרישות הליכוד יהיו מי שיהפכו אותנו לאויבים, יסיתו נגדינו ויכפישו אותנו". 

במהלך הכנס במשכן הכנסת "כינוס חירום בנושא ארגוני 'זכויות האדם' המופעלים על ידי חמאס", אמר יו"ר הציונות הדתית: "ארגוני זכויות אדם מהווים איום אסטרגי על מדינת ישראל. צריך לשים יעד אסטרטגי בנושא הזה לממשלה הקרובה - כמו שיודעים לפעול במדינה אחרת או לפגוע עם טיל בחלון מדויק. צריך להבין את האיום ולהתמודד איתו עם סל שלם של כלים, שרובו מדיני וחלקו משפטי או אכיפתי".

עוד קודם, חה"כ צביקה פוגל ממפלגתו של איתמר בן גביר איים כי הם מוכנים ללכת לאופוזיציה. "ריד מיי ליפס - משרד הנגב והגליל היה שלנו", אמר בריאיון בכאן רשת ב'. "אם אנחנו לא מסוגלים לעמוד בהבטחות לבוחרים שלנו - בואו רגע נעמוד בצד".

צביקה פוגל ואיתמר בן גביר (צילום: החדשות 12)
צביקה פוגל ואיתמר בן גביר, ארכיון | צילום: החדשות 12

בשלב הזה, שני הצדדים מנהלים את המשא ומתן בעיקר דרך התקשורת. בעוצמה יהודית הודיעו אתמול כי השיחות עם הליכוד הופסקו לאחר שהליכוד חזר בו מההסכמות להעביר לידיהם את משרד הנגב והגליל. "לחזק את הנגב, הגליל והפריפריה זו הבטחת הבחירות שלנו", טענו במפלגתו של בן גביר. "אנחנו נבחרנו כדי לממש את הבטחות הבחירות, לא כדי לחפש ג'ובים, אלא כדי לדאוג לתושבי באר שבע, נתיבות, אשקלון, ושדרות כמו גם לפריפריה בגליל - זה בנפשנו".

במקביל לשיחות בין עוצמה יהודית לליכוד, יש גם את הקשיים במו"מ מול בצלאל סמוטריץ'. יו"ר הציונות הדתית מתעקש לקבל את תיק הביטחון, ואם לא יקבל זאת - אז הוא רוצה לפחות את תיק האוצר. סמוטריץ' לא מתכוון להתפשר על פחות מזה, אך נתניהו מתעקש ומסרב עד כה לתת לו את תיק הביטחון.

יו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יו"ר ש"ס אריה דרעי, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנוסף לכך, יו"ר ש"ס אריה דרעי מוכן לוותר על משרד האוצר, אך הוא לא מוכן שסמוטריץ' יהיה בכיר ממנו בממשלה. ככל שמתקדמים בזמן עד לסיום המנדט שקיבל נתניהו מהנשיא להרכבת ממשלה, אפשר להעריך כי המו"מ יסתיים או בכך שסמוטריץ' יחזור בו מדרישותיו או שיסדרו לדרעי חבילה שתגדיר אותו כשר הבכיר.