ראש הממשלה יאיר לפיד אמר היום (שבת) בהצהרה ראשונה בתפקידו החדש כי צפויים עוד הסכמים עם מדינות ערב אחרי הסכמי אברהם - והזהיר את איראן וחיזבאללה: "אל תנסו אותנו, ישראל תדע להשתמש בכוחה אל מול כל איום ואויב". לפיד, שנכנס לתפקידו אתמול, הודה לראש הממשלה היוצא נפתלי בנט "על הישגים כלכליים וביטחוניים שלא נראו פה שנים" והוסיף: "הפילוג מאיים עלינו כאן במדינה יותר מאי פעם בגלל הפוליטיקה". מיד אחרי נאומו, רעייתו של לפיד ליהיא, העלתה לפייסבוק תמונה מהמעון הזמני וכתבה: "התחלה חדשה".

"אני רוצה בפתח דבריי להודות לראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל, נפתלי בנט, על הגינות וחברות, על כך שהוביל ממשלה בשנה האחרונה להישגים כלכליים וביטחוניים שלא נראו פה שנים", אמר. "תודה מיוחדת לעובדה שאזרחי ישראל רואים השבוע העברת תפקיד מסודרת בין אנשים שמקיימים הסכמים".

רה"מ יאיר לפיד (צילום: לע"מ)
"מציע לאיראן ולחיזבאללה לא לנסות אותנו". לפיד | צילום: לע"מ

לפיד לא התייחס במישרין למתקפת המל"טים של חיזבאללה שסוכלה במאגר הגז כריש, אך הצהיר: "אני עומד לפניכם ברגע הזה ואומר מכאן לכל מבקשי רעתנו, מעזה ועד טהרן, מחופי לבנון ועד סוריה, אל תנסו אותנו. ישראל תדע להשתמש בכוחה למול כל איום, ומול כל אויב".

"אנחנו מאמינים שהאיום האיראני הוא האיום הראשון במעלה על ישראל", הדגיש. "נעשה כל מה שדרוש כדי למנוע מאיראן להגיע ליכולת גרעינית, או לבסס את עצמה על גבולותינו".

ראש הממשלה ציין כי "ישראל מושיטה ידה לכל עמי המזרח התיכון כולל לפלסטינים ואומרת - הגיע הזמן שתכירו בכך שלעולם לא נזוז מפה, אז בואו נלמד לחיות יחד". הוא התייחס להסכמי אברהם ואמר: "אנחנו מאמינים שיש ברכה גדולה בהסכמים, ברכה גדולה בתנופה הביטחונית והכלכלית שנוצרה בפסגת הנגב עם האמירויות, בחריין, מצרים ומרוקו - ותהיה ברכה גדולה בהסכמים שעוד יבואו".

על יחסי החוץ של ישראל אמר לפיד: "עם ישראל לא לבדד ישכון. תפקידנו להמשיך ולחזק את מעמדנו בעולם, את יחסינו עם ידידתנו הגדולה ארה"ב, לרתום את הקהילה הבין-לאומית למאבק באנטישמיות ובדה-לגיטמציה של ישראל".

"אנחנו מאמינים שישראל היא מדינה יהודית", הצהיר ראש הממשלה. "אופייה יהודי, זהותה יהודית. גם יחסה לאזרחיה הלא יהודים הוא יחס יהודי. ספר ויקרא אומר: 'כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ'. אנחנו מאמינים בעוד דבר: שמותר לנו לא להסכים. חופש הביטוי הוא עקרון יסוד. חופש העיתונות הוא המרכיב שבלעדיו לא תתכן דמוקרטיה. מוטל עלינו להקדיש מאמץ לגילוי העובדות והבנת האמת".

בהתייחסות לסוגיות הפוליטיות אמר לפיד: "השאלה הישראלית הגדולה היא למה דווקא בתקופה שבה יש בינינו הסכמה לאומית רחבה בכל הנושאים החשובים, רמות השנאה והחרדה בתוך החברה הישראלית כל כך גדולות? למה הפילוג מאיים יותר מאי פעם? התשובה היא - הפוליטיקה. בישראל הקיצוניות לא באה מהרחובות לפוליטיקה, אלא להיפך, היא גולשת כמו לבה מהפוליטיקה לרחובות".

בנט ולפיד בהצבעה על פיזור הכנסת (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
"תודה על הישגים שלא נראו פה שנים". בנט ולפיד | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"המרחב הפוליטי הפך לקיצוני יותר ויותר, אלים ומרושע יותר ויותר, והוא גורר אחריו את החברה הישראלית", המשיך. "את זה עלינו לעצור. זה האתגר שלנו. מדינת ישראל, הישראלים, הם טובים יותר. יש פה שכל ודימיון וכוחות שאין בשום מקום אחר. הכלכלה הישראלית היא מוקד של עלייה לרגל מכל העולם. דווקא בתקופה של משבר גלובלי הפוטנציאל שלנו גדל. אנחנו יודעים להשתנותו להשתפר - אנחנו רק צריכים לעשות את זה יחד".

שעות לאחר הנאום, ראש הממשלה לפיד הודיע כי יעביר את הלילה יחד עם רעייתו ליהיא בדירה ששייכת לצוות האבטחה של השב"כ ברחוב בלפור, סמוך למעון הרשמי. ההחלטה על המעבר התקבלה בפגישה של לפיד עם ראש השב"כ רונן בר. עוד סוכם בפגישה על זירוז השיפוץ במעון ראש הממשלה ועל הוצאות "הכרחיות ומינימליות" על שדרוג האבטחה בביתו של לפיד בתל אביב. רעיית ראש הממשלה הטרייה שיתפה באינסטגרם תמונה של הדירה בצירוף הכיתוב: "התחלה חדשה".

הנרטיב של לפיד בקמפיין: ראש ממשלה של כולם

בנאומו הראשון מלשכת ראש הממשלה שרטט לפיד את גבולות המתאר של התפקיד כמו שהוא רואה אותם. הוא התייחס גם לשאלה איך ינהל את המדינה בתקופת כהונתו וגם לנושא בחירות. במקביל, המטרה שלו הייתה להבהיר שהיהדות היא לא בבעלותו של מחנה אחד אלא של כולם.

ראש הממשלה יאיר לפיד בפגישות עם אנשי ביטחון (צילום: חיים צח, לע"מ)
רה"מ לפיד בפגישה עם בכירי מערכת הביטחון | צילום: חיים צח, לע"מ

כראש ממשלת המעבר ולפני הבחירות, לפיד יציג תפיסת עולם שאומרת הדבר הכי חשוב למדינה זה איזון ויציבות, או במילים אחרות: תנו לי הזדמנות להוכיח לכם שהנוכחות שלי בלשכת ראש הממשלה היא נכונה לאורך זמן ולא רק לתקופת הבחירות עד להרכבת ממשלת קבע.

לפיד יגיד שהוא מתכנן להיות ראש ממשלה של כולם. המסר שירצה להעביר הוא מסר חזק של אחדות בעם, בזמן שנתניהו, כך יטען בקמפיין, משתכשך בבוץ וברעל. לפיד יאמר: אני לא אתן לבחירות האלה להיגרר למלחמה בין היהודים לישראלים, וירמוז איך לדעתו נתניהו ינסה לקבע את הנרטיב שלו.

 בנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"ממשלה נסחטת של לפיד". נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחר תתקיים ישיבת הממשלה הראשונה של לפיד. ביום שלישי הוא יקיים פגישה מדינית ראשונה כראש הממשלה עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ובעוד שבוע וחצי יקבל את נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל. בחודשים הקרובים יהיה לפיד ראש ממשלה חדש בתקופת ממשלת מעבר שגם ינהל את המדינה וגם יהיה עמוק בתוך קמפיין.

מהליכוד נמסר בתגובה לנאום לפיד: "שום אמירה של לפיד לא תסתיר את העובדה שנחשפה: שהוא שלח את המנכ"לית שלו עם צ'ק פתוח למועצת השורא. הממשלה היחידה שהוא יכול להקים היא עם האחים המוסלמים והרשימה המשותפת. הברירה היא ממשלה נסחטת של לפיד שכוללת את האחים המוסלמים והרשימה המשותפת או ממשלה לאומית חזקה בהנהגת נתניהו והליכוד שתחזיר לישראל את התקווה".