המשא ומתן הקואליציוני ממשיך להתקדם גם היום (שלישי) ונראה שחלוקת התיקים כבר קרובה לסיומה. על פי ההערכות, מירי רגב תהיה שרת החינוך, סמוטריץ' יכהן כשר האוצר ויואב גלנט יקבל את תיק הביטחון. בנוסף לכך, המפלגות החרדיות צפויות לקבל 7 תיקים – ואחרי שבליכוד רוצה את רון דרמר כשר חוץ, בשלב הזה - אמיר אוחנה הוא המועמד המוביל לתפקיד.

המו"מ הקואליציוני - סיקור נרחב ב-N12:

ש"ס

אחרי תקופה שבה דרש את תיק האוצר, יו"ר ש"ס אריה דרעי הסכים לוותר על דרישתו והוא יכהן כשר הפנים ושר התחבורה. בנוסף לתיקים, דרעי יהיה גם סגן ראש הממשלה או ממלא מקום ראש הממשלה. כמו כן, בש"ס יקבלו גם את תיקי הדתות, הנגב והגליל, הבריאות וככל הנראה גם תיק נוסף.

אריה דרעי במטה ש"ס (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
אריה דרעי במטה ש"ס | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

יהדות התורה

במפלגה זעמו על הפרסומים אודות התיקים שהליכוד מחלק לציונות הדתית ולש"ס, ומסרו כי זה "חסר כל פרופורציה להצעות ליהדות התורה". על אף הדרישה של יהדות התורה, בשלב הזה נראה כי מפלגתו של יצחק גולדקנופף תקבל את תיק השיכון ואולי גם תיק ירושלים. כמו כן, המפלגה קיבלה את ועדת הכספים, זאת לאחר שאתמול משה גפני מונה רשמית ליו"ר הוועדה.

עוצמה יהודית

עוד לפני הבחירות, הצהיר בן גביר כי הדרישה המרכזית שלו היא המשרד לביטחון הפנים ובתפקיד הזה הוא גם צפוי להיות. עם זאת, בין עוצמה יהודית לליכוד נותרה המחלוקת על משרד הנגב והגליל, שאמור להיות כלול בחבילת הפיצוי שדרעי קיבל על ויתורו.

סמוטריץ' ובן גביר בהשבעת הכנסת ה-25 (צילום: רויטרס)
בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר בהשבעת הכנסת ה-25 | צילום: רויטרס

נתניהו נדרש לסגור באופן סופי את הסיכומים שעוד יכולים להשתנות ולגשר על הפערים שעוד נותרו בין הצדדים. אם בעוצמה יהודית לא יקבלו את תיק הנגב והגליל, הם עשויים לקבל את תיק החקלאות. גורמים בעוצמה מסרו: "מצחיק שבליכוד עושים משא ומתן עם עצמם, או שיש להם תוכניות אחרות או שיתכבדו וייאפשרו לבן גביר לטפל בנגב ובגליל. מול האוצר לסמוטריץ' או הפנים והתחבורה לדרעי, אין מציאות שבן גביר ונציגיו לא ייקבלו גם נגב וגליל וגם את תיק ירושלים - זו האג'נדה של עוצמה יהודית".

הציונות הדתית

סמוטריץ' דרש מאז סיום הבחירות להיות שר הביטחון או שר האוצר בממשלה העתידית. בליכוד לא רצו את סמוטריץ' כשר הביטחון ולבסוף הוא צפוי להיות שר האוצר הבא, זאת לאחר שדרעי הסכים לוותר על דרישתו לתפקיד. בנוסף לכך, הציונות הדתית תקבל את ועדת החוקה, שבראשה יעמוד ככל הנראה שמחה רוטמן, וגם עשויה לקבל תיק נוסף (מורשת או תפוצות).

הליכוד

המחלוקת הגדולה ביותר שנותרה לנתניהו לפתור זאת חלוקת התיקים בתוך הליכוד. בצל הביקורת מתוך המפלגה, נראה שנתניהו החליט כי רגב תהיה שרת החינוך, לוין יהיה במשפטים וגלנט בביטחון.

רון דרמר. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
רון דרמר | צילום: רויטרס, חדשות

עם זאת, עדיין יש כמה תיקים שלא חולקו – ובראשם תיק החוץ. בליכוד דיברו רבות לאחרונה על מיניו של השגריר לשעבר רון דרמר לשר החוץ, אך בשלב הזה מסתמן כי הוא לא ימונה לתפקיד ואמיר אוחנה הוא המועמד המוביל לתפקיד. כמו כן, בליכוד רוצים לראות את יואב קיש או את אופיר אקוניס בתפקיד יו"ר הכנסת.

התיקים שלא חולקו עד כה לפי ההערכות: חוץ, תרבות וספורט, עלייה וקליטה, העבודה והרווחה, הכלכלה, תיירות ושוויון חברתי.