5 ימים לפני סגירת הרשימות לכנסת ובצל הניסיון של ראש הממשלה יאיר לפיד להביא לאיחוד בשמאל, מרצ בראשות זהבה גלאון עוקפת את העבודה בראשות מרב מיכאלי – כך עולה מסקר מנדטים חדש של מכון מדגם בראשות מנו גבע בשיתוף איי-פאנל שפרסמנו אמש (שבת) ב"פגוש את העיתונות". במקביל, רוב מצביעי גוש המרכז-שמאל מעוניינים בריצה משותפת של העבודה ומרצ.

אילו הבחירות לכנסת היו מתקיימות אתמול, הליכוד הייתה יורדת במנדט ל-32 מנדטים בהשוואה לסקר הקודם, יש עתיד יורדת גם היא במנדט ל-23 מנדטים והמחנה הממלכתי בראשות בני גנץ יציב עם 12 מנדטים. הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר מקבלת 11 מנדטים, ש"ס לוקחת מנדט מהליכוד ומתחזקת ל-9 מנדטים, ויהדות התורה יציבה עם 7 מנדטים.

 

 

 

 

 

מרצ בראשות זהבה גלאון חולפת על מפלגת העבודה עם 6 מנדטים, הרשימה המשותפת עם 5 מנדטים – וכך גם ישראל ביתנו, העבודה ורע"ם. הרוח הציונית בראשות איילת שקד לא עוברת את אחוז החסימה עם 1.1% - מחצית מכוחה בשבוע שעבר. מפלגת צעירים בוערים של הדר מוכתר מתרסקת ל-0.4%.

באשר לתמונת הגושים, גוש נתניהו עם 59 מנדטים, הגוש נגד נתניהו עם 56 מנדטים והרשימה המשותפת עם 5 מנדטים.

איחוד בשמאל?

ברקע הפגישה המשולשת עם ראש הממשלה יאיר לפיד, כשהמשתתפים נשאלו אם יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי ויו"ר מרצ זהבה גלאון צריכות להתאחד בבחירות הקרובות – 45% ממצביעי המרכז-שמאל השיבו כי עליהן לרוץ יחד ברשימה אחת ו-35% אחוז השיבו שעליהן להתמודד בנפרד.

בחירות 2022: מרב מיכאלי, יאיר לפיד, זהבה גלאון (צילום: פלאש 90)
בדרך לאיחוד בשמאל? גלאון, לפיד ומיכאלי | צילום: פלאש 90

שאלה נוספת שהופנתה בסקר היא לגבי חה"כ איתמר בן גביר מעוצמה יהודית והאפשרות שיכהן כשר בממשלה הבאה של נתניהו – אם וכאשר תקום. מרבית הנשאלים, 53%, השיבו כי אינם רוצים לראות את בן גביר סביב שולחן הממשלה – לעומת 31% שהשיבו כי הם מעוניינים בכך.

עם זאת, כשהשאלה הופנתה ישירות לנשאלים המצביעים למפלגות גוש נתניהו – התמונה התהפכה. 59% ממצביעים אלה היו רוצים שבן גביר ימונה לשר, לעומת 21% בלבד שלא היו רוצים.

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90 )
דרעי מתחזק על חשבון נתניהו | צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90

כששאלנו את מי אתה מעדיף כשותף פוליטי – סמוטריץ' ובן גביר או רע"ם והמשותפת, 47% השיבו סמוטריץ' ובן גביר בעוד 25% השיבו רע"ם והמשותפת.

כששאלנו האם אתה מסכים או לא מסכים עם הטענה שלפיד לא יוכל להקים ממשלה בלי המשותפת ורע"ם, 50% מהנשאלים השיבו מסכים ו-30% השיבו לא מסכים. נתונים כמעט זהים גם ביחס לגנץ: 48% מסכימים עם הטענה שלא יוכל להקים ממשלה בלי המשותפת ורע"ם בעוד 28% לא מסכימים.


מזמין הסקר: חברת החדשות

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע

מועד איסוף הנתונים: 8/9/2022

אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה

מספר המשיבים בפועל: 504

מספר האנשים שהתבקשו להשתתף בסקר: 2,852

טעות הדגימה המרבית: 4.4%+-

שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות

שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית

אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני