עונת הפריימריז נפתחה היום (שני) באופן רשמי עם הבחירות לראשות מפלגת העבודה. 36 אלף מתפקדים יצביעו על תואר יו"ר המפלגה שעליו יתמודדו יושבת הראש המכהנת מרב מיכאלי ומזכ"ל המפלגה ערן חרמוני. על פי ההערכות נראה כי מיכאלי צפויה להיבחר לתפקיד יו"ר המפלגה בפעם השנייה ברציפות.

"אני לא מזלזלת באף אחד ובשום דבר", הדגישה השרה בריאיון בחדשות הבוקר. "מאז שנת 92' עדיין לא קרה מצב שבו יו"ר מפלגה נבחר פעמיים ברציפות. זה מרגש אותי ממש ומחזק אותי מאוד שחברי הכנסת מאחורי".

עוד טענה מיכאלי כי זה "דבר לא אחראי ללכת בתקופה כזו לבחירות". לדבריה, "מפלגת העבודה עשתה את המקסימום כדי שזה לא יקרה". בהמשך התייחסה גם לאפשרות לחיבור עם מרצ. "הניסוי של העבודה ומרצ ביחד כבר נעשה ונכשל", הדגישה. "זאת אומרת שמספר המנדטים שיש לשתי המפלגות האלה נחתך בלפחות חצי. הסיכוי שלנתניהו ומרצ יהיו 61 מנדטים גדול יותר אם העבודה ומרצ ירוצו ביחד".

"הפוך, גוטה"

בהמשך נשאלה השרה מדוע להצביע דווקא למפלגות הקטנות, שמסרבות להתאחד, ולא לחזק את לפיד או את גנץ. על כך השיבה השרה: "הפוך, גוטה. אני מציעה לאנשים שמרגישים שהערכים שלהם לא קיבלו מספיק ביטוי – בואו ננסה את הקונספט המהפכני של להצביע בשביל הערכים שלכם. אם תצביעו בשביל הערכים שלכם, נוכל אשכרה לממש אותם".

אין ספק שהבדלי הגישות בין מיכאלי לחרמוני גדולים. מיכאלי, כפי שציינה בריאיון, רוצה לרוץ לבד עד הסוף, בעוד שחרמוני דווקא בעד חיבורים – אם כי לא בהכרח חיבור עם מרצ, אלא גם אפשרות לחיבור עם כחול-לבן. כמו כן, בעיניו המפלגה צריכה לחפש "כוכב", משמע מנהיג שיוביל אותה בבחירות הבאות.

עוד חזית מעניינת באגף השמאלי של המפה הפוליטית היא הבחירות לראשות מפלגת מרצ. זהבה גלאון צפויה לחזור לפוליטיקה ולהתמודד על התפקיד מול יאיר גולן – אדם עם תמיכה לא מבוטלת מתוך המפלגה. זו תהיה התמודדות אמתית, שתשפיע מאוד על המצב של מרצ בעתיד.

זהבה גלאון (צילום: הדס פרוש פלאש 90)
זהבה גלאון צפויה לחזור לפוליטיקה - ולשנות את התמונה | צילום: הדס פרוש פלאש 90

סקר פנימי שערכה מרצ, בראשות מנו גבע, הראה שזהבה גלאון משנה את מאזן הכוחות בין מפלגות העבודה למרצ. כלומר, כרגע מרצ עומדת על 4 מנדטים והעבודה על 6 מנדטים. אך אם גלאון אכן תצטרף לפוליטיקה היא צפויה לגרום למהפך, כך שלמרצ יהיו 6 מנדטים ולעבודה 4.