הברכות מהבית הלבן: 6 ימים אחרי הבחירות, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו - שצפוי לקבל את המנדט להרכבת ממשלה כבר השבוע - קיבל הערב (שני) את השיחה שלה ציפה. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח עם נתניהו הערב בעקבות תוצאות הבחירות, שהעניקו רוב לגוש נתניהו. 

ביקור ביידן: פגישת ביידן ונתניהו (צילום: רענן כהן)
פגישת ביידן ונתניהו בחודש יולי | צילום: רענן כהן

בהודעה שפרסם הליכוד לאחר השיחה, שארכה כ-8 דקות, נכתב כי הנשיא ביידן אמר לנתניהו: "אנחנו אחים, נעשה היסטוריה ביחד. המחויבות שלי לישראל היא בלתי ניתנת לערעור. ברכות, חבר, ודרישת שלום חמה לשרה". על פי הודעת הליכוד, נתניהו ענה: "נביא עוד הסכמי שלום היסטוריים, זה בהישג יד. המחויבות שלי לברית בינינו וליחסים בינינו חזקה מתמיד. דרישת שלום חמה לרעייתך ג'יל". מהבית הלבן נמסר כי השניים "סיכמו לשוחח שוב בתום תהליך הרכבת הממשלה".

 

בחירות 2022 - סיקור נרחב ב-N12:

לאחר מכן צייץ נתניהו: "הנשיא ביידן התקשר ובירך אותי על הניצחון בבחירות ואמר שהברית בין ישראל לארה"ב איתנה מתמיד הודיתי לנשיא ביידן על ידידותו האישית שחובקת 40 שנה בינינו ועל המחויבות שלו למדינת ישראל. אמרתי לו שבכוחנו להשיג הסכמי שלום נוספים וגם להתמודד עם האיום של התוקפנות האיראנית".

במהלך הציפייה לשיחת הטלפון מנשיא ארה"ב לנתניהו, היו מי שראו בכך איתות מטריד מצד הממשל האמריקני. גורמים בארה"ב העבירו מסרים לישראל כי הם יתקשו לשתף פעולה עם משרדים שבראשיהם יעמדו איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', וכי שיתוף פעולה שכזה יהיה מוגבל – אם בכלל יתקיים.

שגריר ארצות הברית בישראל טום ניידס הבהיר לנתניהו שהשיחה מתעכבת לא מתוך כוונה להשיב לו באותה הדרך ולברכו באיחור – אלא טען שהנשיא האמריקני נמצא בדרכים ועסוק בקמפיין לנשיאות. לאחר השיחה בין השניים צייץ השגריר על דבר קיומה של השיחה ואמר שהיא הייתה "נהדרת". 

עוד לפני השיחה עם ביידן, שוחח היום נתניהו עם רישי סונאק, ראש ממשלת בריטניה, ובהמשך הערב שוחח גם עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. "נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי התקשר לראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו ובירך אותו על ניצחונו בבחירות" נמסר מלשכת נתניהו. "בשיחה החמה והאישית ביניהם, ראש הממשלה המיועד נתניהו הודה לו על הברכות וחזר על דבריו במערכת הבחירות, שלאחר שיכנס לתפקידו הוא יבחן בכובד ראש את סוגיית אוקראינה".

נשיא אוקראינה זלנסקי אמר לאחר השיחה עם נתניהו: "בירכתי אותו על הזכייה בבחירות ואיחלתי לו הצלחה בהרכבת הממשלה החדשה. הבעתי תקווה שמידת שיתוף הפעולה תעמוד ביחס זהה לאתגרי הביטחון העומדים בפני מדינותינו".

המסר המרגיע של הרצוג למנהיגים ערבים

נושא הממשלה החדשה עלה לדיון גם בוועידת האקלים, שבה מייצג את ישראל הנשיא יצחק הרצוג. בשיחות עם מנהיגי ירדן, מצרים ואיחוד האמירויות בוועידת האקלים הנשיא הרצוג שומע דאגות וחששות מהרכב הממשלה המסתמן וניסיון לתהות על קנקנה. בשיחות עלו שתי סוגיות: היחסים עם הפלסטינים והסטטוס קוו בהר הבית לאור ההתבטאויות על הרצון לאפשר תפילת יהודים.

הנשיא יצחק הרצוג המריא לועידת האקלים בשארם א שייח' (צילום: חיים צח/ לע״מ)
הרצוג בהגעתו לוועידת האקלים בשארם א-שיח | צילום: חיים צח/ לע״מ

המסר העיקרי של הרצוג בפגישות: להבהיר שצריך לבחון את הממשלה החדשה במעשים ולא בדיבורים ושישראל, ללא קשר לממשלה, שואפת ליציבות באזור. גורם מדיני במשלחת אמר לחדשות 12: "הירדנים והמצרים מכירים את נתניהו, הוא לא ראש ממשלה חדש והם זוכרים לו את ההתחייבויות".