חברת הכנסת אפרת רייטן הודתה הערב (שישי) בכישלון של מפלגת העבודה במהלך מערכת הבחירות האחרונה. "יש פה כישלון גם של מפלגת העבודה, צריך להסתכל למציאות בעיניים", אמרה רייטן בריאיון ב"שישי בחמש". היא הבהירה כי "אנחנו לוקחים את האחריות גם על חלקנו באירוע". רייטן הגיבה גם על נאומה של ראשת המפלגה מרב מיכאלי, שסירבה לקחת אחריות על הכישלון: "קל לערוף ראשים, ממני לא תשמע שמיכאלי צריכה להתפנות מתפקידה".

"אף אחד לא מתחמק מלקחת אחריות", המשיכה יו"ר ועדת העבודה והרווחה. "הכישלון הוא גם שלנו. אנחנו ירדנו מ-7 מנדטים ל-4, ואפשר להסביר את זה בהרבה הסברים אבל זה לא רלוונטי. התוצאות מדברות בעד עצמן. אבל הכישלון הוא הרבה יותר גדול: הוא גושי ומנהלי. בסוף, למרב יש את האחריות על המפלגה וללפיד את האחריות על ניהול הגוש. הוא לקח את האחריות. אנחנו ניהלנו מערכת וקמפיין לא נגד מרצ, אלא בעד לפיד – אנחנו אפילו לא עשינו גוועאלד, לא רצינו לפגוע ולקחת ממרצ את הקולות. עשינו את הקמפיין שלנו".

מרב מיכאלי
מיכאלי בתגובה ראשונה על הכישלון בבחירות

"כשאנחנו לפני כחודשיים קיבלנו את ההחלטה לרוץ בנפרד ממרצ היא הייתה מאוד מושכלת, על סמך העבר ועל כישלונות העבר של האיחודים", הוסיפה. "היום מאוד קל לחפש שעירים לעזאזל, אבל זו חוכמה בדיעבד. יכל גם להיות תרחיש אחר שבו היינו מתאחדים ומקבלים 5 מנדטים, והיו אומרים לנו שמחקנו את מפלגת העבודה".

לשאלה מדוע לא דיברה מרב בפני התקשורת עד אמש, ענתה רייטן כי "אנחנו הח"כים היינו במתח רב. אתמול מרב כן עלתה לתקשורת. יש דברים שלוקח להם זמן להבשיל, עובדה שזה מה שקורה. גם אחרי אתמול במסיבת העיתונאים נשארנו עם הפעילים ועודנו. לא רק שאני לא בורחת, להפך. אני מקבלת גם את הביקורת והכאב".

"נארגן את הגוש מחדש"

לבסוף סיכמה רייטן בכך שאכן יש למפלגת העבודה אחריות, אך שגם על ראשי הגוש וראשי המפלגות האחרות להסתכל לאמת בעיניים ולראות היכן טעו. "אנחנו עשינו את בדק הבית שלנו, נסיק מסקנות". עוד הביעה דאגה מהרכב הממשלה שעומדת לקום. "נהיה מעט נשים, נהיה רק 4 אנשים שנלחמים על הליברליות ועל דמוקרטיה. אנחנו הולכים להיכנס למערך קשה ולארגן את הגוש מחדש כדי להילחם על הזהות של המדינה ועל הדברים בהם אנחנו מאמינים".