גוש נתניהו נשאר מאוחד: יו"ר יהדות התורה משה גפני אמר בריאיון לחדשות 12 כי מפלגתו תמשיך ללכת עם נתניהו. גפני הסביר כי גם במקרה שלא יהיה לבלוק נתניהו 61 מנדטים בבחירות 2022, מפלגתו תיצמד לליכוד גם במקרה של הליכה לאופוזיציה.

גפני משאיר פתח להרכב ממשלה אחר, במקרה שלא יהיו 61 לגוש נתניהו, אבל רק בהשתתפות הליכוד ובהסכמת נתניהו. לראשונה הוא מצהיר בקולו שיילך שוב לאופוזיציה ולא לממשלה חלופית: זו גם בשורה טובה מאוד לנתניהו, וגם מכה למרוץ התלת ראשי שגנץ מנסה לייצר.

מדובר בשינוי כיוון מסוים, כשלאחר פרישתה מהקואליציה של עידית סילמן רמז גפני כי יש אפשרות שיילך עם גנץ בעתיד. הוא הפנה אז מסר חד לראשי האופוזיציה בכלל ולליכוד בפרט: "האופוזיציה צריכה לעשות חשבון נפש מי הכי ראוי ולמי יש הכי הרבה סיכוי להרכיב ממשלה במיידי - ללא צורך בהליכה לבחירות".

 

 

בריאיון ל"מהדורה המרכזית" גפני החליט לפזר את העמימות סביב אחת השאלות המסקרנות של הבחירות, וטען בתוקף כי מנסים להכפיש אותו כשאומרים שהוא עשוי לפרוש מהבלוק. "אני הולך עם הימין בכל מקרה", טען גפני. "יהיה לבלוק 61 מנדטים. תרחיש אחר לא יתקיים, ואם כן - יישב הגוש כולו להחליט יחד, אנחנו נגיע לפתרון".

"כולם למדו במהלך השנה הזאת כמה רע יכול להיות אם אנחנו לא נמצאים בשלטון", אמר חה"כ גפני בהתייחסות לחשבון הנפש שלו. "צריך ללכת עם הליכוד בכל מקרה ולא להחליש את הגוש, גם לאופוזיציה".

יאיר לפיד לוחץ יד למשה גפני במסיבת יום הולדת בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
יאיר לפיד במסיבת יום ההולדת של משה גפני | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לפני כחודשיים התבטא חה"כ גפני באופן חריג נגד אריה דרעי ועורר את זעמם של חברי הכנסת מש"ס, כשאמר "מי שאומר כל הזמן שאני אלך עם השמאל, הלך איתם בעצמו והביא את אוסלו". בתגובה, ח"כ אוריאל בוסו הזכיר את חגיגות יום ההולדת של גפני בהשתתפות יאיר לפיד: "עוגת יום הולדת אחת הצליחה להחזיר את גפני בחזרה לקדמת במת השמאל"

בעקבות התיעוד של שרת התחבורה מיכאלי רוקדת בחתונת נכדתו של גפני, בכירים ביהדות התורה מתחו עליו ביקורת קשה: "לא נצליח להסביר לציבור את הפער בין זעקות השבר שלנו בשנה האחרונה נגד הממשלה, לבין החיבוקים והחיוכים. זה מקרר את הזעם הציבורי בדיוק בשבועות של הקמפיין".

יו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
מועמד אגודת ישראל לכנסת הרב יצחק גולדקנופף | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בנוסף, מתמודד גפני במאבק פנים מפלגתי בין הסיעה הליטאית במפלגה (דגל התורה) לסיעה החסידית (אגודת ישראל), זאת על רקע זהות יו"ר המפלגה הבא ועל רקע מו"מ חריג שקיימה חסידות בעלז העצמאית עם הקואליציה. מועמד אגודת ישראל הרב יצחק גולדקנופף סיפר לאחרונה כי הוא וגפני לא שוחחו וכי הוא לא התקשר אליו, אך מבהיר: "אם היה לי על מה – הייתי מתקשר. אם הוא היה רוצה להגיד לי שהוא רוצה את המקום הראשון או שהוא רוצה ללכת – הוא היה מדבר איתי".