מערכת המשפט במוקד: שר המשפטים גדעון סער הגיב הערב (שבת) בריאיון ל"פגוש את העיתונות" לדבריו של אריה דרעי ולפיהם יפעל נגד מערכת המשפט אם ייפסל מלכהן כשר בממשלה הבאה: "אני חושב שאריה דרעי, בפרץ של אותנטיות, חשף בדיוק את התוכנית של גוש נתניהו - לא מדובר פה בחילופי שלטון אלא בשינוי משטר".

סער תקף את הביקורת שהביע נתניהו על ההסכם עם לבנון: "האיש שתמך בהתנתקות, מסר את חברון וחתם על הסכם וואי פתאום הוא מזדעק על המים הכלכליים". לגבי המערכת המשפטית, הסביר כי גם הוא מתנגד לאקטיביזם השיפוטי – אך לתפיסתו גוש נתניהו רוצה לחסל את הרשות השופטת ולפטר את היועצת המשפטית לממשלה.

יו"ר ש"ס אריה דרעי הצהיר בריאיון שהעניק בשבוע שעבר ל"פגוש את העיתונות" כי יפעל נגד מערכת המשפט אם ייפסל לכהן כשר בממשלה הבאה. "החוק בישראל אומר שאני יכול לכהן כשר - העליון צריך לשפוט לפי החוק", אמר דרעי. מה דעתך על דבריו?

"אני חושב שאריה דרעי, בפרץ של אותנטיות, חשף בדיוק את התוכנית של גוש נתניהו, לא מדובר פה בחילופי שלטון כמו שקורים במערכות בחירות אלא בשינוי משטר. לא מדובר פה שבית המשפט יצמצם את מבחן הסבירות – הוא רוצה לקחת את כל הסמכות מבית המשפט".

השופט אשר גרוניס אמר ש"לבית המשפט אין יתרון ומומחיות עודפת בנושא של חוסר סבירות". יש ויכוח משפטי בעניין, למה אתה זועק על קץ הדמוקרטיה?

"מידת היקפו של מבחן הסבירות היא שאלה בין משפטנים, אבל גם השופט גרוניס לא אמר שצריך לבטל את מבחן הסבירות. אני היחיד ששינה, פעמיים, את שיטת הבחירות לבית המשפט העליון – הם רוצים רשות אחת, הממשלה, שתשלוט במדינה".

בשנת 2014 אמרת שאסור לקבל את החלטת בג"ץ כסוף פסוק וצריך להגביל את סמכויותיו. למה לגדעון סער מותר ולאריה דרעי אסור?

"אני מעולם לא שיניתי את עמדותיי. תמיד אמרתי אני בעד פסקת התגברות כחלק מחוק יסוד החקיקה ברוב של 65 חברי כנסת".

"מינוי שופטים על ידי הממשלה ופסקת התגברות ברוב של 61, בלי חוק יסוד חקיקה זאת שליטה מלאה בבית המשפט העליון".

אתה ביקרת בעבר את מערכת המשפט ואמרת ש"כך נראה אקטיביזם שיפוטי על סטרואידים" ובפעם אחרת ש"החלטת בג"ץ פוגעת בהרתעה, בשתי מילים: שיכרון כוח".  

"אני כשר משפטים עמדתי בהשבעת שופטים ודיברתי נגד האקטיביזם השיפוטי. גוש נתניהו לא רוצה לחסל את האקטיביזם השיפוטי - הם רוצים לחסל את הרשות השופטת כרשות עצמאית במדינת ישראל".

אתה חושב שהם יפטרו את היועמ"שית שאתה מינית?

"אין שום ספק. זה שכל יומיים מופיע חבר כנסת אחר בליכוד ואומר שיפטרו אותה, זה נראה לך מקרי? אנחנו לא תמימים".

נתניהו ינסה לבטל את משפטו?

"הרצון להדיח את היועמ"שית קשור למשפטו מאחר שהיא, כראש התביעה הכללית, יש לה סמכויות רבות – להגיע לעסקת טיעון, לחזור מכתב אישום ולעשות עיכוב הליכים".

רה"מ יאיר לפיד לקח כמה צעדים אחורה בנוגע להסכם עם לבנון?

"אנחנו לא מקבלים את מקצה השיפורים שהלבנונים ניסו לעשות על המתווה האמריקני, זה לא מקובל. העניין הוא אחר לחלוטין -  אני שומע את זעקות השבר של האופוזיציה, בעיקר של ראש האופוזיציה נתניהו שבחסותו החיזבאללה התעצם. האיש תמך בהתנתקות, מסר את חברון וחתם על הסכם וואי - ופתאום הוא מזדעק על המים הכלכליים. אני חייב להגיד שהאותנטיות היא לא רבה אבל המשחק שלו טוב".

היית מצביע בעד ההסכם?

"אני לא נכנס לשאלות היפותטיות כי עדיין אין הסכם. ברמה העקרונית – מציאות שיש הסכם, כשהוא עונה על הפרמטרים שלנו, עדיפה על מציאות שבה אין הסכם. אינני חושב שממשלה אחרת הייתה פועלת שונה בסוגיה הזאת.

 

בחירות 2022 - הזירה הפוליטית

 

מנהיג מפלגתך, שר הביטחון בני גנץ, אמר עלייך ועל השר אלקין בריאיון לישראל היום ש"נעתם למרכז".

"לא שיניתי אף אחת מעמדותיי, ואין לי כוונה לעשות זאת. יש לי רקורד של יותר מ-20 שנה בחיים הציבוריים של עמידה על העקרונות שלי וגם נכונות לשלם על כך מחיר. יכול להיות שבני מתייחס לזה שכראש הרשימה יש לו משקל ניכר בניווט דרכה, זה דבר לגיטימי".

גדי איזנקוט אמר כאן בריאיון שרשימה עם 12 מנדטים לא יכולה להרכיב ממשלה. אתה מסכים איתו?

"אני לא מטיל מגבלות מספריות מראש, נכון לשאוף ליותר מנדטים".

גדי איזנקוט נואם בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
"אני לא מטיל מגבלות מספריות מראש, נכון לשאוף ליותר מנדטים", ראשי המחנה הממלכתי, ארכיון | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אתם תקועים על 12-11 מנדטים בסקרים. היתה תקווה להעביר מנדטים מגוש הימין. היא מתגשמת?

"אני לא עוסק בפרשנויות".

אנחנו פעם חמישית במבוי סתום. אם הפעם נתניהו יגיד לכם להיכנס לממשלה כדי להציל את המדינה או להחליף את בן גביר?

"אין לנו שום כוונה להחזיר את נתניהו לראשות הממשלה. המאמץ כרגע הוא להציל את המדינה משינוי משטר".