מדבר על הכל: גדי איזנקוט הגיע הערב (שבת) לאולפן "פגוש את העיתונות" לריאיון ראשון מאז כניסתו למערכת הפוליטית וכמועמד מספר 3 ברשימת המחנה הממלכתי בראשות שר הביטחון בני גנץ. 

בטקס הסיום שלך כרמטכ"ל, אמרת על נתניהו דברים טובים. מה קרה שפתאום אתה במפלגה שאומרת 'לא נשב איתו', 'הוא לא ראוי', 'סכנה לביטחון ישראל'?

"קודם כל אני מעולם לא אמרתי סכנה לביטחון ישראל, פעלתי 4 שנים תחת ממשלת הליכוד בראשות בנימין נתניהו, קידמנו אתגרי ביטחון לאומי, מלחימה בהתבססות האיראנית, הלחימה בדאעש, איתור המנהרות בדרום ובצפון, לחימה נחושה מול טרור על ידי יישום של תוכנית רב-שנתית מתוקצבת במשך 4 שנים - ועל זה הוקרתי תודה ואמרתי את זה בדברי הפרידה".

למה לא ביבי?

"אני הייתי 3 שנים בצינון על פי חוק, והתלבטתי בחודשים האחרונים - ולקחתי החלטה להצטרף לחיים הפוליטיים. החלטה לא פשוטה, היו לי הרבה סיבות למה לא להצטרף וחיפשתי את הסיבה ללמה כן". 

ההשקפה הפוליטית והיחס להתנחלויות

ממעקב אחרי מה שכתבת, אחרי ריאיונות שקיימת, עושה רושם שהנושא החשוב לך הוא למנוע מישראל להפוך למדינה דו-לאומית, גם במחיר היפרדות חד צדדית. אבל אם אתה מצטרף בסוף למפלגה שיש בה אנשים כמו אלקין וסער שתמכו בחוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון - זה אומר שבעיניך הערך העיקרי הוא רק לא ביבי

"לפני שהצטרפתי סיכמנו שמניעת מדינת דו-לאומית, פעילות משותפת לצמצום סכסוך וחיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, שיוויונית ובטוחה - נמצאת במצע שעליו חתמנו, וזה לדעת כולם. להבנתי, כשאני אומר צמצום סכסוך, אני מתכוון לכך שאם ונהיה חלק מהממשלה הבאה, נקדם את סגירת הפרצות ביהודה ושומרון. מן הסתם סגירה כזו הייתה מונעת הגעה של מחבל לתל אביב. זה היה מביא לבניית אזורי תעשייה כדי ש-200 אלף פלסטינים לא ייצאו לתעסוקה בישראל".

אני חושד שלא הגעת לפוליטיקה כדי לסתום פרצות בגדר. הגעת כדי למנוע את הגלישה של ישראל למדינה דו-לאומית. ואתה יושב, עם הניצים הטורפים אלקין וסער, אז הערך העליון ביניכם לכאורה - הוא רק לא ביבי

"אולי זו הדרך של אנשי ימין ומרכז, אף פעם לא תייגתי את עצמי כאיש שמאל, אבל עצם העובדה שהגענו להבנה משותפת של מניעת מדינה דו-לאומית, שזו בעיניי סכנה גדולה". 

הרמטכ"לים איזנקוט וגנץ בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
"אף פעם לא תייגתי את עצמי כאיש שמאל", גדי איזנקוט לצד בני גנץ, ארכיון | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אז הם השתנו?

"תשאל אותם. זה שהם הסכימו זה בשורה, והשאלה היא לא מה חתמו - אלא מה שנקבל ביום שאחרי".

מה צריך לעשות לדעתך עם יהודה ושומרון? כשאתה אומר "צעדים חד צדדים", זה כולל גם פינוי של התנחלויות? 

"סוגיית פינוי התנחלויות והסדר הקבע - לא נמצאת על סדר היום. אני רואה 5 צעדים מעשיים שניתן לעשות אותם בפרק זמן קצר. למשל תוכנית קלקיליה שאותה ניסיתי לקדם כרמטכ"ל. בכלל בראייה ביטחונית, חלק גדול מהשרים התנגדו ליוזמה המשותפת עם אביגדור ליברמן, אי צמצמום סכסוך, שהייתה משפרת משמעותית את המציאות הביטחונית של מדינת ישראל - ולצערי זה לא הסתייע".

זה נכון שאלקין וסער כעסו על הדברים שהוקלטת אומר בחוג בית שביטול ההתנתקות הוא אסון למדינה, מאחר שהם תמכו בחוק לביטולו?

"כמובן שנתתי תשובה יותר רחבה, והוקלט רק חלק קטן. בחלק שהוקלט דיברתי על מה שבעיניי הוא נחלתם של 90% מאזרחי ישראל - שהרעיון של חלק מהאנשים לקדם החזרת התיישבות לגוש קטיף - זו בעיניי שגיאה חמורה".

יש לך אחות מתנחלת נכון? היא כועסת על האמירה?

"יש לי אחות בהתיישבות. אני אף פעם לא אמרתי דברים שהכעיסו אותה".

על ההתלבטות הארוכה להצטרף לפוליטיקה

לפיד הציע לך את הצעת החלומות. מקום שני, מקום 7 ו-25 ופריימריז לרשימה. האם לא טעית כשהלכת לרשימה שכרגע מדשדשת בסקרים?

"הייתה הציעה נדיבה. הרבה יותר מההצעה שבאה מכיוונו של גנץ. ההחלטה לא נבעה לפי איזו הצעה תסייע לי יותר. השאלה שאני שאלתי את עצמי - היא איך אני יכול לשרת את המדינה בצורה יותר. אחרי שעשיתי ניתוח של המציאות הפוליטית והתייעצתי עם אנשים שאני מאוד מעריך, לקחתי החלטה להצטרף לכחול לבן-תקווה חדשה, אבל לקדם איתם רעיון של מחנה ממלכתי. ההבנה שלי היא שלבני גנץ, יש סיכוי הרבה יותר טוב להקים ממשלה".

אתה תומך בממשלה עם ראש ממשלה חליפי? 

"השינוי של חוקי יסוד הוא דבר פסול מבחינתי".

בחירות 2022: לפיד, גנץ ואיזנקוט (עיבוד: n12)
איזנקוט: "לפיד הציע הצעה נדיבה מזו של גנץ" | עיבוד: n12

"אם יהיה מספר מנדטים נמוך, יהיה לא לגיטימי לדרוש את ראשות הממשלה".

 אמרת גם שיש טווח של לגיטימיות שמתחת אליו לא לגיטימי להיות ראש ממשלה, מהו מספר המנדטים?

 "מאחר והייתי מזכירו הצבאי של אריק שרון במהלך כהונתו כראש ממשלה בסיבוב הראשון, הוא הגיע עם מפלגה של 19 אנשים ושלט ביד רמה. המספר לדעתי הוא דו-ספרתי גבוה. 10 או 12 מנדטים לטעמי לא לגיטימי. 

אם בני גנץ יקבל 12 הוא לא יהיה לגיטימי לראשות ממשלה?

"ראיתי בסקרים שיש עתיד פי שניים מכחול לבן, ולמרות זאת בחרתי בבני גנץ כי אני מאמין בו ובדרך שהוא מוביל, אבל בעיקר ביכולת שלו להקים ממשלה ולהוביל את ישראל ביציבות ל-4 שנים". 

אם הסקרים מתממשים, אתה תגיד שבני גנץ לא צריך להיות ראש ממשלה?

"אם יהיה מספר מנדטים נמוך, יהיה לא לגיטימי לדרוש את ראשות הממשלה".

גדי איזנקוט מצטרף לבני גנץ ולגדעון סער
גדי איזנקוט ברגע החתימה עם גדעון סער ובני גנץ

 "אני לא הייתי רוצה שתהיה למדינה מנהיג ציבור עם סולם הערכים של בן גביר"

רוב מוחלט בקרב מצביעי גוש השינוי מעדיפים שתצטרפו לממשלה עם נתניהו ללא בן גביר וסמוטריץ' - אם הוא ישיג 61 מנדטים. מה דעתך על זה?

"דעתי על בן גביר היא שמדובר בתופעה מאוד לא רצויה בפוליטיקה. לא בגלל כהנא וד"ר גולדשטיין - אלא בגלל מה שראיתי השבוע. כשהוא תומך בשחרור רוצח במשפחת דוואבשה - אנחנו רוצים מנהיגים כאלה שנותנים לגיטימציה לאירוע כזה?"

האם תצטרפו לממשלה כזו?

"בסופו של דבר יש משחק דמוקרטי. אנחנו צריכים להתרכז ולהשיג את ההישג המשמעותי שיאפשר לבני גנץ להיות ראש הממשלה עם מגוון של מפלגות ציוניות, לאומיות וממלכתיות".

וערביות?

"במפלגות הערביות אני עושה הבחנה בין רע"ם למשותפת, מאחר ומנסור עבאס יושב בממשלה הנוכחית והצהיר שהוא מכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, בניגוד למשותפת שגם אידיאולוגית דורשת את מדינת כל אזרחיה".

איתמר בן גביר בבית הספר בליך ברמת גן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
"בן גביר לא סכנה למדינה - אך לא ראוי שיהיה מנהיג ציבור", איתמר בן גביר, ארכיון | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אם בן גביר הוא סכנה למדינה, לא מתבקש שתעשו את המעשה הציוני הנכון ותמנעו ממנו להיות חבר קבינט?

"אני לא חושב שהוא סכנה למדינה. אני לא הייתי רוצה שתהיה למדינה מנהיג ציבור עם סולם הערכים של בן גביר. בנוסף, הוא לא שירת בצבא".

 אתה זוכר את טראומת הקדנציה שלך עם אלאור אזריה?

"לא טראומה, אירוע לא רצוי. מאוד התאכזבתי מעמדת המנהיגים, בעיקר משל בנימין נתניהו. בלילה הראשון הוא נקט עמדה חדה וברורה ולמוחרת הוא שינה את עמדתו. יובל שטייניץ נקט עמדה אמיצה מאוד. בצבא לא הייתה דילמה גם מפני שהוא פעל בצורה לא חוקית ולא אתית".

גדי איזנקוט (צילום: Kobi Gideon)
איזנקוט טוען: נתניהו לא התייעץ טרם היציאה מהסכם הגרעין - "הוצג כהחלטה אמריקנית", ארכיון | צילום: Kobi Gideon

האם הייתה טעות לצאת מהסכם הגרעין עם איראן?

"הייתה שגיאה חמורה לצאת מהסכם הגרעין עם איראן בשנת 2018. באותה שנה ידענו להגיד שתוכנית הגרעין נעצרה והוסגה לאחור".

ראש הממשלה התייעץ איתכם לפני?

"לא. לא הייתה התייעצות. זה הוצג כהחלטה אמריקנית. כשקיבלנו את זה, זה היה כבר מאוחר מידי".

האם אין לך אחריות לכך שנאמר שאין לישראל אופציה צבאית מול איראן?

"אני עוסק באיום הגרעין האיראני משנת 1999 כמזכיר הצבאי של אהוד ברק. אני יכול לומר לטובת כל ראשי הממשלות, כולם קידמו את מניעת גרעין האיראני והשקיעו השקעות ענק".

אם תקום ממשלה, איזה שר היית רוצה להיות?

"אולי לא תאמינו, זה לא נושא שעלה ביני לבין גנץ. לא ביקשתי תפקיד שר, ביקשתי להיות במקום מרכזי בקבינט".