על רקע ההסתייגות של בכירים מכחול לבן מאפשרות של חיבור בין מפלגתם ובין תקווה חדשה, שר התקשורת יועז הנדל התראיין הערב (שלישי) ל"שש עם" וטען: "אני לא מכיר חיבור כזה ואף אחד לא עדכן אותי במהלך כזה". ההסתייגות בכחול לבן הגיעה בשל התנגדותו הכפולה בעבר של הנדל להקמת ממשלה בראשות בני גנץ שנשענת על הרשימה המשותפת, וכעת נראה שהחרמות חזרו, והנדל עלול לשלם את המחיר. 

"אני לא מכיר חרמות כאלה", ציין הנדל. "אני חושב שאי אפשר להקים קואליציה עם המשותפת, חשבתי כך בעבר. נדמה לי שמי שאמר לי אז שזו רק הצבעה אחת ושזה עובר ושהכול בסדר, מבין היום, אחרי שנה, שזה נורא מסובך, זה המון הצבעות - על חוקי חירום, תקנות איו"ש, המון דברים. אי אפשר לעשות קואליציה עם כאלה שמתנגדים למדינת ישראל ומצביעים פעם אחר פעם נגד האינטרס של מדינת ישראל".

יועז הנדל, בני גנץ (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש/90 )
הנדל על חיבור אפשרי עם כחול לבן: "לא מכיר חיבור כזה, אף אחד לא עדכן במהלך כזה" | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש/90

סיעתו של גדעון סער, תקווה חדשה שבה חבר הנדל, נמצאת בסקרים ממש על גבול אחוז החסימה. כשנשאל על האפשרות של חיבורים, השיב השר: "אנצל את ההזדמנות הזו - הייתי רוצה לקרוא לכל המפלגות של הימין הממלכתי שנמצאות בקואליציה. הקמנו ממשלה טובה, היו לה הרבה בעיות אבל אי אפשר ללכת לבחירות האלה כשאנחנו פרגמנטים של מפלגות, דרך ארץ, תקווה חדשה, ימינה, מתן כהנא ועוד כל מיני".

"אנחנו חייבים לייצר איזשהו איחוד, אני מוכן לרכז את זה עד שייצא עשן לבן, אבל אי אפשר שנרוץ ככה ונסכן את היכולת להקים עוד פעם ממשלה שהיא ממשלת אחדות שיש בה גם שמאל ציוני וגם ימין ממלכתי", הוסיף שר התקשורת, "בעיניי זה היה מצוין. נכשלנו בהמון דברים, אני לא מעלים את זה, יש לי המון טענות למרצ ועל זועבי ומה שקרה שם, אבל חייבים לייצר כוח אמיתי".

גדעון סער ואיילת שקד (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש 90)
הנדל על מפלגות הימין בקואליציה: "חייבים לייצר איזשהו איחוד". שקד וסער | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"הימין הממלכתי הוא זה שהביא בסופו של דבר להקמת ממשלה שהיא לא ימין צרה. אני חושב שממשלת ימין צרה לא טובה למדינת ישראל, אני מאמין בממשלות אחדות, כך אמרתי בעבר וכך אני אומר כיום. הכוח הזה של הימין הממלכתי הליברלי שרואה את טובת המדינה. תראה כמה תהליכים עשינו, במשרד התקשורת ובמשרדים אחרים, את כמות השופטים שמינו, אלה תהליכים שצריך להמשיך אותם. המדינה הזו צריכה ניהול ענייני ורציני והיא צריכה את הימין הממלכתי והיא צריכה אותו גדול וחזק ואני אעשה הכול כדי שכל הגורמים האלה יתאחדו. אני מדבר עם כולם, אדבר עם כולם, אני חושב שכל דרך אחרת מסכנת את הפרויקט הזה".

השר הנדל שיושב בקואליציה עם רע"ם אך לא עם הרשימה המשותפת, הסביר כי קיים "הבדל גדול" בין שתי הסיעות. "אני חושב שמנסור עבאס הוא אדם שעשה צעד מאוד אמיץ והכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, אגב, לא חבריו למפלגה. ולכן, אם היה מלא מנסור עבאס, היה אפשר לעשות המון דברים ואני חושב שהלקח הוא שצריך חבר רע"ם כזה ביתירות, אבל ודאי שהמשותפת לא יכולה להיות שותפה של קואליציה כזו".

"ראינו את ההצבעות שלהם", התייחס הנדל לרשימה המשותפת. "לצערי גם הליכוד שיתף איתם פעולה בהצבעה נגד חוק האזרחות ונגד תקנות איו"ש ועוד כל מיני הצבעות ציוניות, אבל בוודאי, אני לא הייתי מוכן בעבר, ואני לא אהיה מוכן בעתיד".

יו"ר רע"ם מנסור עבאס בכנסת (צילום: MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES, Getty Images)
הנדל על יו"ר רע"ם: "אדם שעשה צעד מאוד אמיץ והכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית" | צילום: MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES, Getty Images

על רקע תפקידו כשר התקשורת וקידום הרפורמה בטלפונים הכשרים, נעשה נגד הנדל קמפיין וחרדים קוראים בשום פנים ואופן לא לשבת עימו יחד בקואליציה. "בסוף, תפקידו של שר לקבל החלטות. אני מאמין בהחלטות שקיבלתי גם בהחלטה לא לשבת עם המשותפת, שאני חושב שרוב הישראלים מכירים בזה ואומרים שזה נכון, וגם בהחלטה לשבור את המונופול של אותם עסקנים חרדיים, כדי שלאזרח החרדי תהיה תחרות ונגישות ושיהיו לו מחירים לא יקרים".

"אני יודע שרוב החרדים תומכים בי", הוסיף. "כל חברי הכנסת או עוזריהם מחזיקים בטלפונים לא כשרים. אני לא מכריח איש... יהיו טלפונים כשרים אבל עבור מי שירצה, תהיה תחרות והוא יוכל לעבור ממקום למקום".