מעלים הילוך: הקרב האגרסיבי בין המתמודדים לראשות מפלגת מרצ, זהבה גלאון ויאיר גולן מחריף לקראת הפריימריז ביום שלישי. בריאיון עם השניים אמש (שבת) ב"פגוש את העיתונות" הם לא חדלו מלתקוף האחד את השני. "זה מאבק בין תפיסות עולם", אמר חה"כ גולן. מנגד גלאון תקפה: "אני צריכה לשבת באולפן ולהבהיר שאני ציונית?"

הקרב על התדמית

אחד המאבקים בין השניים הוא תפיסת המפלגה בידי הציבור, כאשר חה"כ גולן טוען שזו מפלגה ציונית שצריכה להשיג קהלים חדשים, שגלאון מצידה לא יכולה עוד להשיג. "זה בין תפיסת עולם של שמאל קטן אקסלוסיבי ומסוגר שלא רוצה לגדול לבין תפיסתי שלי את השמאל כציוני, כמחנה שהוא עתיר עוצמה וכוח ששואף לשלטון, רוצה לשאת באחריות ויכול לעשות זאת", אמר.

"הייתי אומר לזהבה גלאון דבר נורא פשוט. אסור לך לוותר על הציונות", הוסיף חה"כ גולן. "הציונות היא חלק מהזהות שלנו. אני לא דורש מאף ערבי שאני קורא לו לשותפות לוותר על הזהות שלו, אל תבקשי ממני לוותר על הזהות שלי. שמאל ציוני מדבר אל חלק אדיר מאזרחי ישראל, ולכן אם אני אוביל את מרצ – אני מניח שהרבה יבואו ויצטרפו".

מנגד, גלאון טענה כי היא לא נרתעת מדבריו של חה"כ גולן: "לא אכפת לי מה יאיר גולן אומר עליי. ההתמודדות דורשת עצבים מאוד חזקים. יאיר גולן שוריין ב-3 מערכות הבחירות האחרונות לרשימת מרצ לכנסת, ולא התמודד. זו פעם ראשונה שהוא נאלץ להתמודד והוא קצת מאבד את זה. אני שומעת את הדברים שהוא אומר עליי, ומעמיד אותי במבחני נאמנות של ציונות. אני צריכה לשבת באולפן ולהבהיר שאני ציונית ולעמוד במבחני נאמנות?"

"אני ציונית", היא הדגישה. "כול ראשי מרצ בעבר היו ציונים. אבל גם שותפים במפלגת שמאל שהיא מפלגה ישראלית שיש בה גם חברים ערבים. אני חושבת שהציונות שלנו היא מכילה, מקבלת ואזרחית. המועמדות שלי לראשות מרצ היא אזרחית – שאני רואה את עצמי כמי שמייצגת את הערכים והנורמות".

הקרב על הסקרים

שני המועמדים התייחסו גם לנתונים מהסקרים האחרונים - שמנבאים 6 מנדטים למרצ בראשות זהבה גלאון, ואילו 5 מנדטים אם יעמוד בראשה חה"כ יאיר גולן. "6 המנדטים שמופיעים בסקר של זהבה גלאון, זה כנראה התקרה שאליה היא יכולה להגיע", טען גולן. "5 המנדטים שאני כביכול מביא, הם רק הרצפה שממנה אני מתחיל. אני מזכיר שזהבה הובילה את מרצ בשתי מערכות בחירות – זה ברור ש-6 מנדטים הם הטופ שלה".

עוד הוא הוסיף, כי לטענתו הוא יכול להביא הרבה יותר מ-5 מנדטים, כפי שמנבאים הסקרים האחרונים: "בשל ניסיוני ומתוך המסה של הסיורים שאני עורך ברחבי הארץ, אני מגיע לקהלים חדשים – שבעבר לא הצביעו מרצ, וכאלה שהצביעו מרצ ונטשו אותה. אני מזכיר שלפני 20-30 שנה היינו עם 12 מנדטים. אנחנו צריכים לחזור למקום הזה ולהגדיל אותו. זהבה לצערי לא מתמודדת על מקום ברשימה, אלא רק על ראשות הרשימה. כלומר, אם היא לא תזכה – היא לא תמשיך. לדעתי, כול בוחרי מרצ צריכים לשים לב לניואנס הזה. אני מחויב לדרך, יצאתי למרתון ארוך ואני מתכוון להתמיד בו. נילחם כמה שצריך כדי שהימין המושחת והקיצוני לא יובילו את מדינת ישראל".

זהבה גלאון לא נשארה חייבת, והגיבה לדבריו של חה"כ גולן: "אני הכפלתי את הכוח של מרצ מ-3 ל-6 מנדטים. 12 מנדטים של שנת 1992, הם כמו 7 מנדטים היום. אני באתי רק מסיבה אחת – ראיתי שיאיר גולן מודיע שהוא מתמודד והסקרים לא מלהיבים. איתו מרצ נמצאת מתחת לאחוז החסימה, ואילו מרצ בראשותי בין 6-5 מנדטים. הסיבה שאני לא מתמודדת לכנסת היא אחת. אם אני עומדת בראשות מרצ אני נכנסת לממשלה ומונעת את ממשלת נתניהו. הייתי 16 שנה חברת כנסת. איזו חוצפה תהיה לי להתמודד לרשימה כדי לנסות למנוע מחבר כנסת חדש להיכנס לרשימה? אני מחויבת למרצ, אני לא צריכה להיות בשביל זה חברת כנסת. מה שאני שכחתי, יאיר גולן עוד לא למד".