הסיכוי לממשלת ימין בתמיכת רע"ם למעשה לא קיים? נאום הושטת היד שנשא אמש (חמישי) מנסור עבאס לא הרשים את אנשי "הציונות הדתית", שמתנגדים בתוקף להקמת ממשלה שנשענת על קולות רע"ם. בסביבתו של יו"ר המפלגה, בצלאל סמוטריץ', זועמים על ההתרחשויות ומתארים את האירוע שבו מדינה שלמה נשאה עיניים לעבר נציג התנועה האסלאמית כ"נזק מטורף". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סמוטריץ׳ עצמו אמנם לא הגיב לנאום עבאס, אבל סביבתו גועשת. גורם בסביבתו אמר ל-N12: "ההכשר שמוענק לתומכי טרור ומי שמסרבים להכיר במדינה יהודית בערב הזה הוא נזק מטורף ולא יסולח שכולו באחריות נתניהו". 

לדברי אותו גורם, "אותם חלקים חסרי אחריות וקצרי רואי בימין שנופלים לרגלי מנהיג תנועה אסלאמית שבנאום המפויס ביותר שלו לא מכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, מוכיחים שהרבה יותר קל להוציא את היהודים מהגלות מאשר את הגלות מהיהודים". 

דקות לאחר הנאום, הגיב בחריפות מספר 3 ברשימת הציונות הדתית, איתמר בן גביר: "נאום מנסור עבאס מנסה להציג כ-'דובי חמוד' את מי ששייך לתנועה האסלאמית, תומך בחמאס, ומקדש רוצחי תינוקות. קואליציה שתישען על עבאס תהיה הסוף של הימין ואין לנו מנדט לפעול כך. וקואליציה עם המשותפת ומרצ תשלח את בנט וסער הביתה ואין להם מנדט לפעול כך. אני קורא לכל שותפנו בימין להקים יחד ממשלת ימין מבלי להתבסס על התנועה האסלאמית תומכת החמאס". 

 
גם מספר 5 ברשימת "הציונות הדתית", הח"כית המיועדת אורית סטרוק, יצאה נגד ההחלטה: "תירגעו, זו לא גזענות ולא שנאת ערבים. רק קצת כבוד לאומי. היד המושטת של מנסור עבאס מגואלת בדם: הוא לא התנער מהתמיכה השיטתית של מפלגתו במחבלים. וגם - בשונה ממחמוד עבאס - לא נדרש להכיר בישראל כמדינה יהודית". 

 
בליכוד, לעומת זאת, חלק מהקולות שנשמעו לאחר הנאום היו מתונים. סגן שר הבריאות, יואב קיש, צייץ: "נשים בצד את הפוליטיקה, הבחירות והרכבת הממשלה. שמחתי לשמוע את נאומו של מנסור עבאס. פעמים רבות אמרתי בכנסת שהרשימה המשותפת לא מייצגת את אזרחי ישראל הערבים שרוצים לחיות בשלום ובשיוויון זכויות במדינת ישראל. מדינה יהודית דמוקרטית. היום נוכחנו לראות שלקול הזה יש נציגות בכנסת".

 
נאום עבאס: "אנחנו כאן כדי להביט קדימה, זה הזמן לשינוי" 

ארבעה ימים למועד שבו ימסרו המפלגות לנשיא את המלצותיהן למי לתת את המנדט להרכבת הממשלה, יו"ר רע"מ מנסור עבאס נשא הערב נאום שכוון לציבור היהודי בישראל. בנאום הוא הושיט יד לשיתוף פעולה ערבי-יהודי, והציג את מצוקות המגזר הערבי-ישראלי. "אני נושא תפילה של תקווה וחתירה בלתי מתפשרת לחיים על בסיס שוויון אמיתי", אמר עבאס בנאומו, והוסיף: "חרטנו על דגלנו לקדש את החיים ולתעב את האלימות".

"המכנה המשותף שלנו כולנו גדול מהמפריד בינינו", אמר יו"ר רע"ם. "אני מנסור עבאס, ערבי-מוסלמי גאה, אזרח ישראל, שעומד בראש התנועה הערבית הגדולה ביותר,  מושיט יד, בשמי ובשם הציבור הערבי שבחר בנו, כדי לייצר הזדמנות לחיים משותפים בארץ הקדושה לשלושת הדתות ושני העמים".

 יו״ר רע״מ מנסור עבאס  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צילום: החדשות 12, החדשות12

עבאס הוסיף: "אנחנו מתעבים אלימות נגד כל אדם בשל זהותו הפוליטית או הדתית. הגיעה העת להכרת הנרטיב ולחפש את המשותף". לדבריו, "מדינת ישראל משנה את פניה ומסרבת להפנים זאת. אנחנו חייבים לילדנו את הזכות להכיר אלו את אלו. אם לא נשכיל למוטט את הגזענות, נשאיר לילדנו מציאות מורכבת ומסובכת".

בהתייחסות לפלונטר הפוליטי, אמר עבאס: "לא פסלתי איש - הגישה שלי היא מה כן ופחות מה לא". לדבריו, "הציבור שלנו מונה 20% מתושבי המדינה, שסובלים מבעיות קשות, מאלימות עד לאבדן יכולת הגדרה קולקטיבית. אם הכביש בוואדי ערה בעייתי, הוא לא מזהה אם הנוסע עליו ערבי או יהודי. אם חסרה מיטה בבית החולים סורוקה - זה פוגע ביהודים ובערבים. אם השכן שלי רעב, לא אוכל לחיות בשקט. זו העת לחפש את המכנה המשותף".

"תיאורים רבים עלו וימשיכו לעלות גם אחרי נאומי - זה 'לשון מאזניים', 'ממליך המלכים'", ציין עבאס. "אינני מתרשם מתארים. לא רוצה להיות חלק מגוש הימין או השמאל, אני חלק מגוש אחר. הגוש של הציבור הערבי שבחר בי. קו ההמלצות מבחינת רע"ם הוא אחר, אנחנו כאן כדי להביט קדימה. אנחנו חיים באקלים של שינוי, זה הזמן לשינוי".