גוש השינוי מתחיל לפעול, האם יש באפשרותו להקים ממשלה? עם היוודע תוצאות הבחירות, המפלגות החברות ב"גוש השינוי" מצהירות על דרכי הפעולה שלהן בשבועות הקרובים. ליברמן קורא לחבריו לתמוך בחוק שימנע ממי שהוגש נגדו כתב אישום להרכיב ממשלה, סער קרא למצות כל אפשרות להקמת ממשלה ללא נתניהו. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר העבודה מרב מיכאלי נפגשו ודנו בשיתופי הפעולה האפשריים לגיבוש קואליציית שינוי והחלפת שלטון נתניהו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר "תקווה חדשה", גדעון סער‎, צייץ זמן קצר לאחר פרסום התוצאות ולאחר שהתברר שלגוש נתניהו לא יהיו יותר מ-59 מנדטים: "ברור שלנתניהו אין רוב להקמת ממשלה בראשותו. עתה יש לפעול למיצוי האפשרות להקמת ממשלת שינוי. כפי שהודעתי בליל הבחירות: אגו לא יהיה שיקול". 


חברו למפלגה, יועז הנדל, בחר להעביר מסר לכל מי שמנסים לשכנעו "לערוק" לגוש תומכי נתניהו: "לכל הפונים. קמפיין מסרונים באמצע הניקיון לפסח לא משפיע על כלום", צייץ, "עכשיו עם תוצאות האמת: יש רק אפשרות להקים ממשלת שינוי. תעזבו את הטלפון ולכו לנקות‎".  

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הפציר בשותפיו ל"גוש השינוי" לתמוך בהצעת החוק שתמנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה: "אני מחויב לעשות הכל על מנת למנוע בחירות נוספות", צייץ בטוויטר, "השלב הראשון עובר דרך הצעת החוק שתמנע מחבר כנסת עם כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה. אני מצפה מכל הצדדים שמייחלים לשינוי, עליו דיברו בחודשים האחרונים, לגלות אחריות ולהצטרף להצעת חוק זו". 

 
בליכוד, מנגד, תקפו את היוזמה המסתמנת של ליברמן וחבריו לגוש: "'גוש שינוי' הוא מונח מכובס לגוש אנטי דמוקרטי. השינוי היחיד שהם באמת רוצים הוא להביא חוקים הקיימים רק באיראן לסינון מועמדים ולהביא לביטול הבחירה הדמוקרטית של למעלה ממיליון אזרחים בישראל". 


תמונת הגושים לא צפויה להשתנות: 59 לתומכי נתניהו יחד עם בנט 

לאחר ספירה של 99.7% מקולות המצביעים בבחירות, תמו סיכוייו של נתניהו להקים ממשלת ימין של 61 מנדטים. גוש השינוי מונה 57 מנדטים, ורע"ם זוכה ל-4 מנדטים. חלוקת המנדטים המלאה:

הליכוד 30
יש עתיד 17
ש"ס 9
כחול לבן 8
ימינה 7
העבודה 7
יהדות התורה 7
ישראל ביתנו 7
ציונות דתית 6
מרצ 6
תקווה חדשה 6
המשותפת 6
רע״ם 4

לפי הספירה העדכנית, יש עתיד ירדה ל-17 מנדטים, וישראל ביתנו התחזקה ל-7 מנדטים. הבוקר (חמישי) מפלגת רע"ם איבדה מנדט לטובת מרצ. רע"ם עומדת על 4 מנדטים, לעומת מרצ שעלתה ל-6. תוצאות האמת ממשיכות לזרום. עד מחר בבוקר צפויות להתפרסם התוצאות הרשמיות.

 

>> מפת תוצאות ההצבעה של חברת "קפלן ייעוץ קוד פתוח" העוסקת במערכות GIS, מפות אינטראקטיביות והנגשת מידע לציבור