הנקודה שבה כחול לבן כבר לא הייתה יכולה למנוע את סופה: היועץ האסטרטגי ישראל בכר בילה שעות רבות עם בני גנץ, מי שעד לא מזמן היה אלטרנטיבה שלטונית והבטחה פוליטית משמעותית - והיום הוא עומד בראשות מפלגה מצומקת וחבולה, שבחלק מהסקרים אפילו לא עוברת את אחוז החסימה. בריאיון ל"אולפן שישי", מסביר בכר היכן לדעתו טעה גנץ טעות ממשית - מלבד הפרת ההבטחה המרכזית לבוחריו לא לשבת עם נתניהו באותה ממשלה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לכחול לבן היה מצע של 48 עמודים, אם הם היו מממשים את מה שכתוב בו - היא הייתה שורדת ובועטת", אומר בכר. "אחרי שנכנסה לממשלה, הייתה נקודת זמן שכחול לבן פספסה – זה היה באוגוסט האחרון, לפני שהתקבלה פשרת האוזר (ההצעה שעברה בהסכמת הליכוד וכחול לבן לדחות את העברת התקציב ב-120 ימים). שם הם היו צריכים לקום וליזום בחירות בעצמם, להוביל - ולא להיגרר". 

תחקיר החברה הממשלתית לתירות ישראל בכר (צילום: החדשות 12)
ישראל בכר וגנץ. כחול לבן טעתה כשקיבלה את פשרת האוזר | צילום: החדשות 12

לדברי בכר, "המפלגה הייתה עדיין ביחד אז, הם היו באזור של 11-13 מנדטים בסקרים ויוזמה שלהם הייתה מחזירה את האמון. ברגע שהם נכנסו למשא ומתן שלישי מול נתניהו - הם נשחקו לגמרי". אבל האם אחרי שאשכנזי, ניסנקורן וח"כים רבים בחרו לנטוש את המפלגה בשבועיים האחרונים - יש לה עוד תקומה? "יכול להיות שכחול לבן תעבור את אחוז החסימה. אם הם יידעו לייצר סוג של אמון מחדש, הם אולי יוכלו להתאושש". 

האסטרטגיה של נתניהו: המפלגה הגדולה - ולא הגוש 

בכר שימש בעבר גם כאחד מיועציו של נתניהו, בין היתר במערכת הבחירות של 2009 - אז נתניהו חזר לשלטון ולתפקיד ראש הממשלה, בו הוא מכהן ברציפות עד היום. "אז", סיפר בכר, "אני ונתניהו שיערנו שהליכוד יפסיד לקדימה של לבני בפער של מנדט או שניים - ואמרנו שאסור להפסיד ביותר מזה, קראנו לזה 'מרחב הלגיטימיות'". 

בנימין נתניהו (צילום: אלסטר פלאש 90)
צריך שהליכוד יהיה הכי גדול - גם אם לא יהיו לגוש שלו 61. נתניהו | צילום: אלסטר פלאש 90

"אמרנו שאסור שנפסיד בפער של 3-4 מנדטים, כי מבחינת מרחב הלגיטימיות זה היה יכול ליצור בעיה ציבורית", מסביר בכר, ולמעשה אומר שייתכן שהיו נשמעים קולות מחאה על כך שמלאכת הרכבת הממשלה הוטלה על נתניהו לאחר שהפסיד בבחירות בפער לא קטן. "לכן, בבחירות האלה המטרה של נתניהו זה שהליכוד תהיה המפלגה הגדולה ביותר. אם למשל, יהיה פער של 10 מנדטים בין הליכוד למפלגה שאחריו ולנתניהו בכל זאת לא יהיו 61, הוא יוכל לטעון שהוא זה שצריך להרכיב את הממשלה".  

לדבריו, לנתניהו יש 7 מנדטים פוטנציאליים של בוחרים שעזבו לסער ולבנט, ושיכולים לחזור לליכוד. "4 מנדטים נמצאים אצל סער ו-3 אצל בנט. 7 המנדטים האלה לא שונאים את נתניהו, הם היו ליכודניקים. הוא צריך לקחת את המנדטים האלה - ומטרה נוספת שיש לו היא להוריד את בנט, כדי שיהיה קטן מספיק מכדי לאיים עליו. בנט הוא שחקן מרכזי בבחירות הבאות כי אם לא יילך עם נתניהו, הוא לא יוכל להרכיב ממשלה".