בצלאל סמוטריץ' בטוח בעצמו ובמפלגתו, והיום (רביעי), במהלך ריאיון שהעניק באולפן N12, הוא אומר שהציונות הדתית תעבור בטוח את אחוז החסימה. סמוטריץ' מקפיד מצד אחד לשבח את נתניהו אולם מנגד לא בוחל בביקורת: "אם נתניהו בגד בברית בעבר ולא היה בסדר אז גם אני צריך להיות לא בסדר?". מבחינתו, ישיבה עם מפלגות שמאל לא תקדם את האג'נדה לשמה הוא נכנס לפוליטיקה ועל כן קשה לו לדמיין מצב שבו הוא חובר ללפיד, מיכאלי ובייחוד לליברמן. בסופו של יום הוא מתעקש - ברגע האמת מפלגות הימין לא יוותרו אחת על השנייה ויתאחדו לגוש יציב שיקים ממשלה.

אני רואה את הסקרים, בחלק אתם סביב 4 מנדטים, האם אתה חושש שנתניהו ישאיר אתכם מחוץ לאחוז החסימה?

אנחנו יציבים מעל אחוז החסימה, אבל יצוק מאז סגירת הרשימות. באופן בסיסי אנחנו יותר חסינים ולא מדובר בחניית ביניים כי מי שנמצא אצלנו נמצא אצלנו בדווקא. מי שנמצא אצלנו נמצא כי הוא רוצה מפלגה דתית והוא רוצה את הציונות הדתית. אם הטקטיקה שלך היא נגד נתניהו אז אתה זז בין סער, בנט ולפיד. אין ממשלה ימנית ואין לנתניהו ממשלה - בלעדינו, גם החרדים מבינים את זה. כולם רוצים שנצליח, אנחנו עובדים מאוד קשה ואני חורש את הארץ ממקום למקום.

כל מי שהיה קרוב לאחוז החסימה מבין שזה אזור מסוכן.

אני מעריך שאנחנו יותר חסינים ואנחנו רואים גם בסקרים - יחסית לכל המפלגות, הבייס שלנו מוצק. לציונות הדתית מבחינה סטטיסטית יש 100% לעבור את אחוז החסימה. זה לא כמו מפלגות אחרות שעולות ויורדות כמו מניה בורסאית. אתה רואה את גדעון סער יורד מ-21 ל-9 ונפתלי, והציונות הדתית היא נכס. יש הרבה אנשי ליכוד שאומרים שצריך לחזק אתכם. גם אנשי בנט מבינים שאם הדילמה היא להכניס את סטלה ויינשטיין או את אורית סטרוק אז אין שאלה ונכניס את סטרוק לכנסת.

ועדיין אתה רואה את בנט מטפס בעקביות למספרים שהוא לא היה בהם מאז 2013.

אני מפרגן לו ובתנאי שהוא בא לממשלת ימין והמחנה הלאומי ולא הולך לכל מיני הרפתקאות שיקדמו אותו ברמה האישית להיות ראש ממשלה, אין כאן שאלה. בממשלה עם מיכאלי וליברמן אתה לא יכול ליישם מדיניות ימנית. 

בסוף תסביר למה אתם לא ביחד חוץ מאגו?

ממש לא, קו השבר נמצא בדיוק בשאלה איזו ממשלה אנחנו מתכוונים להקים. נפתלי ואני נפרדנו כי הוא חותר לממשלה עם השמאל והוא רוצה להיות ראש ממשלה ולהחליף את נתניהו. היום בין 80-70 מנדטים הולכים לימין, ובלי 30 מנדטים של הליכוד אין ממשלת ימין. 

בנט מעדיף ממשלת שמאל?

תשאל אותו.

אני שואל אותך.

זה מה שהוא אומר, בכל הראיונות שלו הוא אומר שהוא רוצה להחליף את נתניהו. אני מקשיב לבנט בכל מה שהוא אומר - הוא רוצה להחליף את נתניהו, הוא רוצה בלוק עם גדעון, רוטציה, אתה לא יכול להקים ממשלת ימין.

לפיד זה שמאל?

לפיד הכריז שהוא לא יקדם את הבנייה, הוא הכריז שגם אם הוא יבצר את כוחו של בגץ. סער ובנט מפזרים מסך עשן שהם לא ישבו בממשלה עם לפיד, אבל לפיד לא יכנס לממשלה שיעבירו בה פסקת התגברות. זה לא עובד ששולחים את מתן כהנא או איילת שקד להגיד שהם יגבילו בכוחו של בג"ץ. אתה רוצה להגביל את ההתיישבות הצעירה.

נתניהו פעמים רבות הלך עם אלטרנטיבות מהשמאל שהן לא הציונות הדתית.

נתניהו הוא לא הסיפור פה. הוא רחוק מלהיות מנהיג אולטימטיבי, יש לי הרבה ביקורת עליו. נכון, כל פעם שהוא יכל לקחת אופציות מהשמאל הוא לקח ואם הוא היה יכול הוא היה עושה את זה גם עכשיו, אבל הפעם אין לו אופציה כזאת. אני בטוח שנתניהו ילך להקים ממשלת ימין. 

גם ב-2015 הייתה ממשלה צרה.

העברנו את חוק ההסדרה על הראש של נתניהו למרות שהוא התנגד. לא ניכנס לממשלה בלי שמעבירים ישר פסקת התגברות וזה תנאי בל יעבור וגם החרדים. לנתניהו אין חלופות אחרות. אם כולנו נשים את משקעי העבר. יש ביקורת על נתניהו? מצוין, כנס לממשלה ותכריח אותו לתקן. תדרוש בהסכמים הקואליציונים את מה שתרצה. אל תשרוף קולות ימין ותהפוך את מרב מיכאלי וניצן הורוביץ לשרים בכירים בגלל זה.

למה אתה לא מחפש אלטרנטיבות אחרות?

ליברמן בעיני הוא אחד האנשים הכי מסוכנים בפוליטיקה הישראלית. הוא איש שמאל על מלא. הוא רוצה להקים פה מדינת כל מתבולליה ולא מדינת כל אזרחיה. הוא מתהפך כל יום כמו סטייק. אז הוא שונא ערבים אז הפכת אותו לממשלה ימנית? הוא אנטי דתי בכל מובן. הוא מתנגד עכשיו לפסקת ההתגברות. אתה מגדיר אותו ימין? איתו אני אשתף פעולה?

בנט, סער ואני - אנחנו 30 מנדטים. מאיפה יבואו עוד 30? החרדים יבואו? 45. מאיפה עוד 16? לפיד - אז אין פסקת התגברות, אין הסדרת יישובים. אין שמירת זהות יהודית.

אבל אמרת - גם נתניהו מדולל בממשלה אז גם לפיד יהיה מדולל.

לפיד לא ישב בממשלה שתעביר פסקת התגברות תפסיקו לפנטז. נתניהו לא מושלם, לא אני העניין ולא נתניהו העניין. זה בדיוק הקטע של האגו. אני מייצג ערכים ואני אומר לך שכל בן-אדם שיש לו טיפה שכל צריך להבין שבממשלת ימין הומוגנית אפשר להשיג יותר מהערכים האלה מאשר בממשלה עם מיכאלי, הורביץ ליברמן ולפיד. 

אחרי כל מה שנתניהו העביר אתכם, האשמתם אותו במונחים של מחדלי מלחמת יום כיפור.

אני תמיד תמיד מקפיד לומר לנתניהו שאני מאוד מעריך אותו ויש לו יכולות עצומות, אך יש לי גם המון ביקורת עליו. הוא הגן במשך שנים על מערכת המשפט והוא ממש לא מושלם, אבל הוא עומד בראש הליכוד שהם הגדולים ביותר. יש שתי אפשרויות, או שכל מפלגות המחנה מתאחדות, מכופפות את נתניהו, אבל בבסיס כולם רוצים אותו דבר, או שהולכים לממשלה עם השמאל שחושבים 180 מעלות שונה מאיתנו בכל נושא.

גם אתכם לא מגיע נתניהו ל-61, מה האלטרנטיבות?

אין למחנה הלאומי 61. אנחנו תקועים שנתיים. יש כאן יותר מדי פוליטיקאים חסרי אחריות שהפכו את כל המערכת הפוליטית לפרסונלית - כן ביבי לא ביבי. נבחרנו כדי לקדם ערכים, יש מדינה לנהל. 

בסקר שלכם השבוע היו לגוש הימין 72 מנדטים. איש ימין, אל תצביע למפלגה שהולכת לממשלה עם השמאל רק בגלל עלבונות, כעסים, ביקורת מוצדקת אמביציות אישיות וכו'. אצל גדעון, רוב האנשים צמחו איתנו באותה קבוצה ואני לא רואה מצב שהם יגררו אותנו לבחירות חמישיות רק בגלל העדפות אישיות. 

אתה צופה שיהיו משם עריקים?

לא מעריך שיהיו שם עריקים ולא צריך שיהיו. אני לא מוכן לקבל - יש רוב ימני מוצק בציבור בישראל.

יש שני שחקנים בכירים מימין לנתניהו שנמצאים איתך באותו אזור חיוג - מה אתה מצפה? שהכול ימחק אחרי הבחירות?

אני לא מצליח להבין איך גם בתקשורת וגם בציבור - יש סקרים - שמה שמעניין זה לא הערכים והשקפת העולם, ושגדעון יפסיק לספר סיפורי סבתא שפתאום נתניהו נהיה כזה נורא, עד לפני רגע ישבת אצלו והכול היה מצוין. הייתה לו ביקורת וזה בסדר. אני טוען שביום שאחרי, כל הלחץ של הימין יוטל על כתפיו של סער, אלקין ודני דיין, והאמירה תהיה חברים: עם השמאל אתם לא הולכים, בואו לממשלת ימין, תקבלו תיקים. אני לא עובד אצל נתניהו - אני מחויב לדרך. הציונות הדתית, ריד מיי ליפס, לא תבגוד בשותפים הטבעיים שלה שנמצאים בליכוד ובמפלגות החרדיות. יש לי קבוצת השתייכות טבעית ואני לא אפרק את הברית הזאת ואלך להרפתקאות עם מחנה אחר. 

אתה אמרת בעבר שנתניהו בגד בברית הזאת.

אתה חוזר לעניין האישי, הברית היא לא בין נתניהו לסמוטריץ' אלא בין מצביעי הליכוד לאנשי הציונות הדתית. אם נתניהו בגד בברית בעבר ולא היה בסדר אז גם אני צריך להיות לא בסדר? אין מה לחזור לעניין האישי. הברית היא בין מיליון אנשי ליכוד, מסורתיים, דתיים, חילוניים. אתה חוזר לאיש, אני חוזר לציבוריות. אותי מעניין הרוב הדתי, המסורתי, הלאומי בישראל. נתניהו עומד בראש המפלגה הגדולה בישראל, כל האחרים מגרדים את העשרה מנדטים. כל השחקנים מסביב נמצאים באזור העשרה ואף אחד לא מתקרב ל-30 של נתניהו. מותר שתהיה ביקורת ומותר לא לאהוב אבל אי אפשר להתכחש למציאות ואת שיעורי האזרחות. 

בנט ידרוש להיות ראשון ברוטציה עם 13 מנדטים - דרישה לגיטימית בעינייך?

מי שמע שמפלגה עם 30 מנדטים תשב תחת מפלגה עם פחות? אני רוצה את נפתלי ראש ממשלה אבל רק אם הוא יקבל 30 מנדטים.

הממשלה הפריטטית היא הדבר הכי לא דמוקרטי שהיה. הפתק שלי, איש ימין שווה פי שלוש פחות מכל פתק של איש שמאל. עכשיו בא בן-אדם עם עשרה מנדטים ורוצה להיות ראש ממשלה. איזו לגיטימציה ציבורית תהיה לראש ממשלה עם 10 מנדטים לקבל החלטות הרות גורל?

אתה רץ עד הסוף?

אני לא מצליח להבין את השאלה. אין סקר שאנחנו לא עוברים ואנחנו נעבור בגדול. כל המפלגות האחרות מקבלות פחות מהסקרים, רק אנחנו ונתניהו מקבלים יותר. יש לנו בייס אמיתי ומוחשי ולא אנשים שמגיעים לחניית ביניים כי הם לא ביבי או לא גדעון. סומכים עלינו ועל היושרה והאמינות שלנו ומה שמעניין אותנו זה הערכים והדרכים ולא התפקיד והכיסא ולא הקידום הפוליטי ולא היריבויות והמניעים האישיים.